دولت ترامپ می‌گوید «تماس برای متقاعد کردن تیم بایدن درباره ایران» را آغاز کرده

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفته ترور محسن فخری زاده سرعت توسعه برنامه اتمی ایران را کاهش خواهد دادبی بی سی :الیوت آبرامز نماینده ویژه آمریکا در امور ایران خبر داده است که او و دیگر مقام های دولت دونالد ترامپ با اعضای گروه انتقالی جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا از جمله درباره ایران دیدار داشته و و می‌کوشد دولت آینده آمریکا را متقاعد کند شرایطی که به توافق هسته‌ای، برجام، منجر شد فرق کرده است.

وی همچنین گفته است که ترور محسن فخری زاده از مدیران ارشد وزارت دفاع ایران و از دست اندرکاران برنامه اتمی این کشور سرعت توسعه برنامه اتمی ایران را کاهش خواهد داد.

آقای آبرامز به یک روزنامه چاپ اسرائیل گفته است که اعضای دولت ترامپ در تماس با تیم انتقالی رئیس جمهور منتخب "سعی کردند آنها را متقاعد کنند که دیگر سال ۲۰۱۵ نیست و بسیاری از مسائل تغییر کرده بنابراین شیوه هایی که فکر می کردید برای مذاکرات اتمی مطلوب است امروز خیلی خوب نیستند".

نماینده ویژه دولت آقای ترامپ خطاب به تیم رئیس جمهور منتخب آمریکا گفته است بخشی از نهادها و افراد مرتبط با ایران که از سوی دولت فعلی آمریکا تحریم شدند "به وضوح ناقض حقوق بشر هستند". او خطاب به دولت آینده آمریکا گفته "چگونه می توانید تغییر این تحریم ها را توضیح دهید، چگونه می توانید تحریم مقابله با تروریسم علیه یک فردی را که به طور واضح در نیروی قدس سپاه درگیر بوده را رفع کنید؟"

دولت دونالد ترامپ دو سال و نیم پیش با خروج از توافق هسته ای با ایران تمام تحریم های رفع شده اتمی را دوباره احیا کرد و به مرور تحریم های وسیع تری علیه ایران برقرار کرد و سیاست "فشار حداکثری" با هدف "تغییر رفتاری منطقه ای ایران و عادی شدن رفتار حکومت" در پیش گرفت.

طی این مدت دولت ترامپ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را وارد فهرست سازمان های خارجی تروریستی کرده و شماری از مقام های ارشد حکومت ایران همجون آیت الله خامنه ای و نهاد رهبری ایران را وارد فهرست تحریم ها کرده است.
حسن روحانی رئیس جمهور با ابراز خوشبینی به رفع تحریم های آمریکا علیه ایران گفتهکشورش از ایالات متحده انتظار دریافت خسارت بابت تحریم های فعلی وبه عنوان پیش شرط بازگشت به توافق برجام نداردجو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا که کار خود را از اول بهمن ماه آغاز می کند وعده داده تا ایالات متحده را به برخی از توافق هایی که در زمان ریاست جمهوری ترامپ از آن خارج شده از جمله توافق هسته ای برجام بازگرداند. جیک سالیوان گزینه مشاور امنیت ملی آقای بایدن گفته است دولت آینده آمریکا در نظر دارد تا با بازگشت به برجام مسائل دیگری را با ایران به توافق برساند و این کشور را "دوباره به محدوده برگرداند".

مقام های دولت فعلی آمریکا می گویند که تحریم های ایران مجموعه ای از تحریم های حقوق بشری، مقابله با تروریسم و مبارزه با اشاعه اتمی است و رفع کردن آن برای دولت بعدی کار ساده ای نیست.

یک روز پیش از این حسن روحانی رئیس جمهور با ابراز خوشبینی به رفع تحریم های آمریکا علیه ایران گفته بود که کشورش از ایالات متحده انتظار دریافت خسارت بابت تحریم های فعلی وبه عنوان پیش شرط بازگشت به توافق برجام ندارد.

آقای روحانی گفته بود که از نظر او "دوره تحریم های آمریکا علیه ایران به سر آمده است".

منتقدان دولت وی، این اظهارات را علامت علاقمندی به مذاکره مجدد با آمریکا خوانده و از آن به شدت انتقاد کرده‌اند.

طیف‌های سیاسی نزدیک تر به آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، مخالف هرگونه مذاکره مجدد با آمریکا و توقف دوباره در برخی از بخش های برنامه اتمی هستند و می گویند باید شعار آقای خامنه ای که بی اثر کردن تحریم هاست، محقق شود.

دولت ایران می گوید بر اثر تحریم درآمدهایش از سالی ۱۰۰ میلیارد دلار به کمتر از ۸ میلیارد در سال گذشته رسیده است.
+14
رأی دهید
-9

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.