ناسا اسامی فضانوردان شرکت‌کننده در برنامه آرتمیس را اعلام کرد؛ پذیرش یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی‌تبار

یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی‌تبارصدای آمریکا :سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا، ناسا، چهارشنبه به طور رسمی اسامی ۱۸ فضانورد جدید خود را برای شرکت در پروژه‌های فضایی آینده «ناسا» اعلام کرد.

به نوشته بخش انگلیسی صدای آمریکا در این گروه نُه مرد و نُه زن حضور دارند. آنها نخستین فضانوردانی هستند که از طرف ناسا برای حضور در برنامه «آرتمیس» برگزیده می‌شوند.

این برنامه بزرگ اکتشافی شامل مراحل مختلفی از جمله فرود فضانوردان آمریکایی بر ماه و مریخ و حضور پایدار در این کرات است.

نیمی از این ۱۸ نفر از فضانوردان باتجربه ناسا هستند و در گذشته به فضا رفته‌اند. از آن جمله می‌توان از ویکتور گلاور و کیت روبینز، که در حاضر در ایستگاه فضایی بین‌المللی هستند، نام برد.

کریستینا کُک و جسیکا میر، نخستین تیم زنانه‌ای که در ایستگاه فضایی بین‌المللی پیاده‌روی کردند، نیز از دیگر فضانوردان این گروه هستند.

اما نیمی دیگر از فضانوردان آرتمیس از نسل جدید فضانوردان آمریکایی محسوب می‌شوند و تجربه حضور در فضا را ندارند. در بیانیه‌ای که توسط ناسا در همین رابطه منتشر شده است نام یاسمین مقبلی، نخستین فضانورد ایرانی‌تبار، نیز در میان این نسل جدید فضانوردان دیده می‌شود. خانم مقبلی پس از سپری کردن موفقیت‌آمیز دوره‌های آموزشی ناسا، به عضویت رسمی این سازمان درآمد.
مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکامایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، که در مراسم معرفی این فضانوردان در مرکز فضایی کندی در ایالت فلوریدا سخن می‌گفت، ضمن تحسین فضانوردان آرتمیس، آنها را «آینده اکتشافات فضایی آمریکا» توصیف کرد و گفت که آن آینده «درخشان» است.

نخستین مرحله از مأموریت آرتمیس که برای سال آینده میلادی برنامه‌ریزی شده است، پرواز آزمایشی و همزمان موشک قدرتمند سامانه پرتاب ناسا، و فضاپیمای بدون ‌سرنشین اوریون خواهد بود که نقش مهمی در انتقال انسان به ماه و مریخ دارند.

ناسا امیدوار است که در صورت موفقیت تمامی مراحل آزمایشی، فضانوردان را در سال ۲۰۲۴ به کره ماه اعزام کند. به این‌ ترتیب فضانوردان آمریکایی پس از پایان برنامه «آپولو» در سال ۱۹۷۲، بار دیگر به ماه بازخواهند گشت. از آن جا که ناسا گفته است یکی از این فضانوردان زن خواهد بود، امکان گزینش یاسمن مقبلی برای حضور در این گروه از فضانوردان نیز وجود دارد.
یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی‌تباربه این ترتیب خانم مقبلی که از میان بیش از ۱۸ هزار داوطلب برای شرکت در دوره‌های آموزشی ناسا برگزیده شد، اکنون از فضانوردان گروه آرتمیس محسوب می‌شود.

این گروه ۱۸ نفره به زودی دوره‌های آموزشی ویژه‌ای را برای سفر به ماه و فرود بر این کره آغاز می‌کنند.
+53
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  یه افتخار دیگه برا ایران و بانوان ایرانی و کوری چشم معصومه احتکار و زینب که نهایت موفقیت و پیشرفتش رفتن لبنان بود و .... به اعراب
  2
  45
  دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  همایون نروژ - اسلو، نروژ

  به کوریه چشم آخوندا برو خدا پشت و پناهنت . نام ایران و ایرانی رو در دنیا سرافراز کن . مرگ برخامنه ای حـ... ی جلاد
  3
  37
  دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  Ashkan60 - لندن، انگلستان

  تصور کنید اگر در ایران انقلاب نمیشد و در عرض چهل و اندی سال گذشته فرار و مهاجرت اینهمه نابغه و مغزهای جوان و مستعد همچون این خانم یا فیروز نادری و یا هزاران تن دیگر اتفاق نمی افتاد ، این نوابغ تحت نظر یک مدیریت دلسوز و وطن پرست همچون شاه فقید و دیگران ایران را میتوانستند از لحاظ پیشرفت در صدر جدول کشورهای جهان وبالاتر از ژاپن ،آلمان و یا حتی آمریکا قرار دهند .این نوابغ و زمان بزرگترین سرمایه ای بود که حکومت اسلامی آنرا به آتش کشید و ایران مقتدر و باشکوه را به ایران گوشه گیر و فقیر و منزوی مبدل کرد.
  2
  45
  دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران

  یه دختر خوب و تحصیلکرده هم پیدا میشه تا من باهاش ازدواج کنم میفرستنش فضا. آخه این شانسه من دارم :(
  39
  8
  دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  ده میلیون فضانورد داریم توی خارج،دنبال پذیرش پناهندگی اقامت داتشجویی ..، البته غیر از پذیرش ناسا. هیچ کشوری اندازه ما فضانورد نداره،
  14
  2
  ‌سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  بعضی از خانم های ایرانی باعث افتخار ملت ایران در سراسر کره زمین هستند مثل میرزاخانی،علینژاد،مقبلی......و بعضی مایه ننگ ملت ایران هستند مثل ابتکار،و نماینده های زن مجلس اسلامی که چهار تا زن را برای مردان مسلمان تصویب و تایید میکنند.
  0
  12
  ‌سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۳:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Afshin51 - کلن، آلمان
  [::Chokam - ری، ایران::]. چند تایی فض فضانورد واقعی هم تو شهر ری کشف شو شدن داداژ مثل حضرتعالی که پا منقل از سوخت موشک تا شلیک و معلق شدن در فضا و کشف گودال های عمیق مریخ را یک تنه انجام میدن ، خدا قوت داداژژژ اما یه چیم بگم ساقیت مخلوط داده بهت نمک توشه باعث شده بامژه بشی گفتم که ... گفته باشم .
  2
  15
  ‌سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  [::Afshin51 - کلن، آلمان::]. معلومه کم آوردی فحش میدی
  13
  2
  ‌سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  Ashkan60 - لندن، انگلستان
  [::Chokam - ری، ایران::]. وقتی به اسب بگن اسب یا به خر بگن خر یا به دیوانه بگن دیوانه یا به ساندیس خور بگن ساندیس خور اینها دیگه فحش نیست واقعیته ! واق قعیت آره جاجانم یکمم جای منقل دوتا کتاب بزار جلوت تا وقتیم حرف زدن یاد نگرفتی چیزی ننویس وقت ملت را هم نگیر آفرین جانم الانم برو نبات داغتو بخور سردیت نکنه به مسافر آنکارا هم که بغلت نشسته سلام برسون
  3
  13
  ‌سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Afshin51 - کلن، آلمان
  [::Ashkan60 - لندن، انگلستان::]. [::Chokam - ری، ایران::]. با تشکر ازهموطن گرامی اشکان و کامنت های خوبتان از جوابی که به چوکام گرگرام دادید متشکرم دقیقاً نظر منم همینه که آخه چوکام چرا تا ساندیسسو نگیری اروم نمی گیگیری؟
  3
  15
  ‌سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  [::Afshin51 - کلن، آلمان::]. شما اقامت کشور خارجتو بگیر شاید آروم بگیگیری،
  12
  3
  ‌چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  [::Ashkan60 - لندن، انگلستان::]. تو نباط داغ مشگلت رو حل نمیکنه ، تو بیماری پیش داوری هم داری . اینکه کاسب اقامت هستی ،درآن شکی نیست معروفیت جهانیه مثل میلیونها ایرانی دیگه ، دنبال اقامت خارج کاسبین.
  12
  3
  ‌چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۰۳:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Afshin51 - کلن، آلمان
  [::Chokam - ری، ایران::]. چیزایی که نوشتی خودتم میدونی چون از دهن یک خائن بیرون آمده ارزش جواب دادن نداره اما بعنوان کسی که زبان فارسی را می توانی بخوانی اما ایرانی نیستی چون غم ایران و ایرانی را نداری ! باز هم بهت توصیه میکنم که به وجدانت مراجعه کن و انسان باش و شرفت را به پول حکومت نفروش چون بهر حال دائمی نیست و بزودی روز حساب فرا میرسد.
  3
  12
  ‌چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  Ashkan60 - لندن، انگلستان
  [::Chokam - ری، ایران::]. برای شما با ای کیو ی صفر اقامت کشورهای پیشرفته شک ندارم که آرزو شده اما امثال من با وجود اقامت دائمی و سیتیزن بودن آرزوی زندگی در کشوری بنام ایران عزیزکه تو خائن و همکارنت (که واقعاً بدلیل بیشعوری و حماقتتان نمیدانم چطور بنویسم که بفهمید) ما آرزوی زندگی و خدمت به هموطنان عزیزمان که عشق و زندگی ما هستند را در کشورمان ایران را داریم اما شما نامردها بدلیل اینکه وجود ما را مخل دزدیها و جنایات و خیانتهایتان میدانید تا کنون بدلیل داشتن چماق و قدرت ازحضور ما جلوگیری کرده اید اما صدرصد مطمئن باشید در اعتصابات و تظاهرات مردمی بعدی طومار همگیتان با نیروی کوبنده ای که بر سرتان با قدرت تمام کوبیده خواهد شد به پایان میرسد و چشم در چشم همدیگر را خواهیم دید.آنروز طبیعتاً روز مرگ شماست و بزودی منتظر آن باشید
  4
  16
  ‌چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Afshin51 - کلن، آلمان
  [::Chokam - ری، ایران::]. در ترکیه افرادی مانند تورا در دریا ریختند و تا چند نسل بعد ترکیه را از شر خائنین بی مغز نجات دادندو به جایی رساندند که میبینید ، اما رضا شاه کبیر و شاهنشاه آریامهر عزیز این کار را بدلیل رقت قلب و اشتباه بزرگی که بنظر من مرتکب شدند انجام ندادند و اکنون تمام بدبختی و بیچارگی ملت بخاطر وجود افراد منفور و ملعونی مانند توست . از خداوند نابودی یکایک شما نامردها را تا سر مار که رهبر رذلتان است خواستارم .
  2
  15
  ‌چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  [::Ashkan60 - لندن، انگلستان::]. تو بیماری پیشداوری داری ، برای همین گفتی( مسافر آنکارا هم که بغلت نشسته). شما سیتیزن هم باشی میای به پاسدار تعظیم میکنی تا پاسپورتت رو مهر کنه. منظور توی نوعی نیست میلیونها ایرانی خارج معروفیت دارین که ظریف در جواب خبرنگارخارجی میگه شما پناهنده نیستین بلکه رفت و آمد میکنین به ایران. هم از اخورمیخورین هم از توبره. سوادتون هم همین نق زدن هست که داری میزنی
  15
  5
  ‌چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  [::Afshin51 - کلن، آلمان::]. از خدا اون پاسپورت خارجیت هم بخواه !
  15
  3
  ‌چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Afshin51 - کلن، آلمان
  زر زیادی نزن عمو جوابتو دادیم روت زیاد شد ظاهراً ؟ ! برو پیش همکارت مسافر تو آبدارخونه صدات میزنه ، باز مسافر دو تا لونگ بیشتر از تو پاره کرده بیشتر از تو حالیشه میشه یکم باهاش گپ زدو بهش خندید اما تو کلاً خیلی پرتی از اولم بیخود تحویلت گرفتیم .
  1
  13
  ‌چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Afshin51 - کلن، آلمان
  [::Chokam - ری، ایران::] زر زیادی نزن عمو جوابتو دادیم روت زیاد شد ظاهراً ؟ ! برو پیش همکارت مسافر تو آبدارخونه صدات میزنه ، باز مسافر دو تا لونگ بیشتر از تو پاره کرده بیشتر از تو حالیشه میشه یکم باهاش گپ زدو بهش خندید اما تو کلاً خیلی پرتی از اولم بیخود تحویلت گرفتیم .
  2
  11
  ‌چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  [::Afshin51 - کلن، آلمان::]. پیش همکارت مسافر تو آبدارخونه !!!! پیشداوری در تو بحالت جنون رسیده. برو تیمارستان، باعث خنده میشی اینطوری. خندیدم آفرین منو خندوندی ....
  9
  1
  ‌پنجشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۹ - ۰۳:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Afshin51 - کلن، آلمان
  [::Chokam - ری، ایران::]. خوشحالم باعث شادیت شد حرفام ! اما کاش ایکاش تو و همفکران و اربابانت هم توی این چهل و اندی سال بعد از انقلاب کمی به فکر شاد کردن مردم بودید ، شماها خون بدل مردم کردید میفهمی ؟! خون . خووون و مطمئن باش تقاصشو هم پس میدهید یا با خون خودتان و یا فرزندانتان اینرا تاریخ ثابت کرده!این حرف من را بخاطر داشته باش
  0
  12
  ‌پنجشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  [::Afshin51 - کلن، آلمان::]. منو با یکی دیگه اشتباه گرفتی ، تو کامنتهای قبلی گفتم که بیماری پیش داوری داری. حالا برو قرصهاتو بخور
  11
  0
  ‌پنجشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.