تلاش دوباره برای ترور «ترسناک‌ترین رقیب» ولادیمیر پوتین در حالت کما با نوویچوک

به گزارش برخی رسانه ها به نقل از منابع امنیتی غربی، تیم ترور ولادیمیر پوتین سعی داشتند اصلی ترین و «ترسناک ترین رقیب» رییس جمهور روسیه را در شرایطی که در بیمارستان در کما به سر می برد به قتل برسانند. سرویس های اطلاعاتی غربی مدعی شده اند که دومین دُز از سم کشنده نوویچوک برای کشتن الکسی ناوالنی چهره مخالف مشهور ولادیمیر پوتین آماده شده بود تا تنها ساعاتی قبل از منتقل کردنش به آلمان و نجات یافتن جانش، به زندگی او پایان دهد. به گزارش روزنامه تایمز، مامورین امنیتی دولت روسیه تلاش کرده بودند قبل از اینکه وی از کشور خارج شده و به مکانی امن برسد کار این حقوق دان و رهبر حزب مخالف پیشرفت را تمام کنند.
 
این فعال ضد فساد زمانی خبرساز شد که حال او در پروازی از سیبری به مسکو در ماه آگوست گذشته و بعد از حمله ای که توسط عامل اعصاب نوویچوک به وی شد به شدت رو به وخامت گذاشت. باور سرویس های امنیتی غربی این است که ناوالنی با پاشیدن قطرات بسیار کوچکی از این عامل مرگبار روی لباسش در اتاق هتل اقامتش ساعاتی قبل از پرواز مسموم شده بود. ولادیمیر اوگلف که یک شیمیدان بازنشسته روسی است و در زمینه توسعه عوامل اعصابی مانند نوویچوک دخالت داشته است، باور دارد که مسموم کنندگان الکسی ناوالنی دستور داشته اند این عامل مرگبار را روی بند الاستیک شلوار او بپاشند تا با پوست او تماس مستقیم پیدا نماید.
 
بعد از بدحال شدن ناوالنی در طول پرواز، خلبان مجبور به فرود اضطراری در اومسک شد، جایی که تیم اورژانس در آمبولانس به او داروی آتروپین تزریق کردند، دارویی که در واقع پادزهر سموم است و در نهایت همین ماده دارویی جان او را نه یک بار بلکه دو بار نجات داد. اما سرویس های امنیتی غربی بر این باورند که این پایان رنج های الکسی ناوالنی نبوده و تیم ترور یک بار دیگر نیز برای کشتن او اقدام کرده اند. زمانی که ناوالنی به نزدیک ترین بیمارستان در اومسک منتقل شد، نیروهای امنیتی روسیه انتظارش را می کشیدند. منابع امنیتی آلمان به همکاران خود در بریتانیا گفته اند که تیم ترور در حالی که ناوالنی در کمای مصنوعی قرار داشت و پیش از انتقال با یک هواپیمای ویژه به آلمان نیز یک بار دیگر به او حمله کرده و قصد ترورش را داشته اند.
 
یک منبع خبری به روزنامه تایمز در این باره گفته است: «باورشان این بود که وی مرده به برلین می رسد». آلاستایر هی، استاد سم شناسی محیطی دانشگاه لیدز در این باره می گوید: « دادن دومین دوز از نوویچوک بدون شک می توانست احتمال مرگ را به شدت بالا ببرد. اما اگر از قبل به وی آتروپین تزریق شده باشد این موضوع می تواند باعث غیرفعال شدن عامل اعصاب شود اگر چه به معنای به تعویق افتادن کمای او بود. در واقع کبد به زمان بیشتری برای از بین بردن این سم نیاز داشت». در ادامه لباس های ناوالنی در بیمارستان اومسک ناپدید شدند. آزمایش های صورت گرفته در آزمایشگاه بیمارستان نظامی آلمان نشان داد که ناوالنی با یک نوع قبلاً ناشناخته از عامل اعصاب نوویچوک مورد حمله قرار گرفته است، عامل اعصابی که در مارس ۲۰۱۸ نیز برای ترور سرگئی اسکریپال جاسوس فراری سابق روسیه به کار گرفته شده بود.
 
الکسی ناوالنی از منتقدان سرسخت کرملین بوده و واشنگتن پست او را «مردی که پوتین بیش از هر کسی از او می ترسد» نامیده است. ماه سپتامبر نیز ناتو هشدار داد که دولت روسیه بار دیگر سعی خواهد کرد این فعال مدنی را به قتل برساند. ناوالنی چند روز قبل از مسموم شدن و سوء قصد حزب حاکم پوتین، روسیه واحد، را به «حزب کلاهبرداران و دزدان» مقایسه کرده و آن ها را «فاسد» خوانده بود. ناوالنی گفته است که پس از بهبودی به روسیه بازگشته و به مبارزات خود با دولت حاکم این کشور ادامه خواهد داد. دولت روسیه نیز بارها هر گونه دخالت در تلاش برای ترور این مخالف سیاسی را رد کرده است.
+54
رأی دهید
-7

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.