جولان جاسوسان زن در آمریکا؛ سیاستمداران مرد آمریکایی در «دام عسلی» پرستوهای چینی

فرارو به نقل از سان نوشت: یک افسر سابق سازمان سیا هشدار داده که ممکن است چین هزاران جاسوس «تله عسلی» یا همان پرستو داشته باشد که با همخوابگی با آمریکایی ها از این موضوع برای کسب اطلاعات و انتقال آن ها به پکن استفاده می کنند. این ادعاها در حالی است که اریک اسوالول، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان ایالات متحده همچنان از تایید یا رد داشتن رابطه جنسی با کریستین فنگ که ظاهراً مامور مخفی حزب کمونیست چین بوده خودداری می کند. دانیل هافمن، افسر ارشد سابق سیا که اکنون بازنشسته شده است در مصاحبه با فاکس نیوز مدعی شده که احتمال دارد تعداد زیادی از این زنان که با عنوان پرستو شناخته می شوند در ایالات متحده وجود داشته باشد که سعی دارند اسرار و اطلاعات سری را به پکن منتقل کنند.
در واقع این افسر سابق سیا معتقد است صدها و شاید هزاران جاسوس زن چینی در ایالات متحده حضور دارند که از همخوابگی با مقامات ارشد سیاسی به عنوان پوششی برای ماموریت های جاسوسی خود استفاده می کنند. این جاسوسان زن که از آن ها با عنوان «تله عسلی» یاد می شود در دانشگاه های برتر درس خوانده و زبان انگلیسی را بسیار عالی صحبت می کنند. گمان می رود که این زنان چینی معمولاً از شبکه های اجتماعی مانند لینکدین و فیسبوک برای ارتباط برقرار کردن با اهداف خود و به دام انداختن آن ها استفاده می کنند. هافمن در این باره می گوید: «با مقدار زیادی اطمینان می توانم بگویم که تعداد بسیاری بیشتری از این زنان آن بیرون وجود دارد. جاسوسان چینی همه جا را فرا گرفته اند».هافمن بر این باور است که کریستین فنگ که با نام فنگ فنگ نیز شناخته می شود، توسط وزارت امنیت کشور چین برای جمع آوری اطلاعات به ایالات متحده فرستاده شده و با این هدف با اسوالول ۴۰ ساله رابطه برقرار کرده است. این چهره نوظهور دموکرات ها اعلام کرده که بعد از هشدار اف بی آی در سال ۲۰۱۵ رابطه خود با این زن چینی را قطع کرده است. مدت کوتاهی پس از اعلام این خبر و در حالی که مامورین فدرال رسیدگی به پرونده را آغاز کرده بودند، کریستین فنگ از ایالات متحده گریخت.
 هافمن در مورد این ماجرا چنین اظهارنظر می کند: «هدف تبدیل شدن به شخصی قابل اعتماد است که هدف بتواند اطلاعاتش را با او در میان بگذارد. در اینجا جاسوس می خواسته هر چیزی که می تواند را در مورد شخصیت، جزییات بسیار دقیق سبک رهبری او را بفهمد تا برای ساخت یک پروفایل کامل از وی مورد استفاده قرار دهد. هدف در اینجا نزدیک شدن به فردی مانند اسوالول است زمانی که آن ها هنوز چندان شناخته شده نبوده و در حال ارتباط برقرار کردن هستند. انجام چنین کاری هنگامی که شخص از قبل چهره ای سرشناس و بزرگ است دشوار خواهد بود. جاسوس این را می داند».
 
اسوالول که کاندیدای ریاست جمهوری و متاهل و عضو کمیته قضایی مجلس نمایندگان است، مدعی است که رابطه اش با جاسوس مورد ادعا زمانی فاش شد که وی در حال استیضاح دونالد ترامپ بود. دونالد ترامپ جونیور، پسر رییس جمهور ایالات متحده مدعی است که این عضو کنگره با یک جاسوس چینی رابطه جنسی داشته و امنیت ملی را مورد تهدید قرار داده است. اسوالول یک بار دیگر از تایید داشتن رابطه جسی با فنگ فنگ خودداری کرده علیرغم این که گزارش ها نشان می دهند، این زن چینی سیاستمداران آمریکایی دیگری را نیز به دام انداخته و با آن ها همخوابگی داشته است.
 
جو بایدن رییس جمهور منتخب نیز تاکنون در مورد اتهامات وارده به نماینده دموکرات طرفدار خود سکوت کرده است. با این وجود گفته می شود که پرستوهای چینی نه تنها مقامات بلندپایه سیاسی ایالات متحده را هدف قرار می دهند بلکه ممکن است دستیاران، کارکنان و مشاوران را نیز برای دستیابی به اطلاعات مورد هدف قرار دهند.
 
ترفند تله عسلی یا پرستو و دیگر روش های کسب اطلاعات با استفاده از انسان تنها یکی از روش های است که در سرویس های اطلاعاتی چین به کار گرفته می شود. هافمن در ادامه صحبت های خود می گوید :«چینی ها حضور بسیار گسترده ای در اینجا دارند و تنها راه برای جلوگیری از آن از طریق آموزش و اطلاع رسانی است. به جای گفتن نظری ندارم، اسوالول باید یک صحبت عمومی داشته و به دیگران هشدار دهد که هوشیار باشند». کشورهای دیگری مانند فرانسه، بریتانیا و هلند نیز هشدار داده اند که برخی از مقامات ارشد سیاسی این کشور در معرض جاسوسان چینی موسوم به تله عسلی یا همان پرستوها قرار گرفته اند. مقامات فرانسوی مدعی هستند که چین از جاسوسان زن زیبا برای به سرقت بردن اطلاعات سری در سال ۲۰۱۱ استفاده کرده است در حالی که بریتانیا در سال ۲۰۱۶ نسبت به جاسوسان چینی که مقامات ارشد سیاسی این کشور را به برقراری رابطه جنسی دعوت کرده بودند هشدار داده بود.
 
یک مقام ارشد سیاسی سابق ایالات متحده در این باره گفته است: «تکنیک تله عسلی در طول سال های گذشته توسط روس ها به کار گرفته شده و توسعه یافت اما چینی ها کسانی هستند که به شکلی واقعی در این بازی تبحر یافته اند». دل ویلبر، مامور سابق سرویس امنیتی ایالات متحده در مورد پرستوهای جاسوس چینی گفته است :«زنانی که این تاکتیک را به کار می گیرند خود را در شرایطی قرار می دهند که بتوانند با شخص مورد نظرشان تماس برقرار کنند. هدف آن ها تقریباً همیشه مردان هستند اما برخی موارد نیز بوده که زنان نیز در دام آن ها افتاده اند. در اینجا هدف قرار دادن طعمه در یک موقعیت برای لو دادن اطلاعات است، معمولاً از طریق مدارک تصویری و ویدیویی از مخفی کاری هایشان».
 
او در ادامه می افزاید که معمولاً مردان متاهل هدف قرار می گیرند و در ادامه با تهدید از آن ها اطلاعات گرفته می شود. فنگ فنگ به بسیاری از سیاستمداران کالیفرنیایی نزدیک شده و گفته می شود که دستکم با دو شهردار غرب میانه آمریکا رابطه جنسی برقرار کرده است.
 
بدنبال افشاگری در مورد فنگ، اف بی آی اهمیت تحقیقات در مورد برنامه های جاسوسی چین در ایالات متحده را بیش از پیش مورد اهمیت قرار داده است. در می ۲۰۱۹، اف بی آی یک واحد ویژه برای مقابله با عملیات جاسوسی چین در سطح دولتی و محلی راه اندازی کرد. لنس گودن، نماینده جمهوری خواه اهل تگزاس نیز از کنگره خواسته تا از خدمت افراد دارای ملیت چینی در دستیاری کنگره جلوگیری نماید.
+61
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران

  چین مزخرف. حال بهم زن ترین کشور کره خاکی بعد از ایران اسلامی و کره شمالی
  14
  72
  دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  خوب خوب‌ها را می‌‌فرستند. آمریکا. پیر پاتال‌ها . ۸۰ ساله را می‌‌فرستند. پیش مسافر ما برای جاسوسی. اینقدر ندید بدیدن این سران نظام. که با دیدن. یک ۸۰ ساله کف می‌‌کنند. مسافر ، چی‌ گفت ننه چینی‌ به شما ؟ ... ننه جون اگر مسلمان بشم.؟ خلیج فارس مجانی‌ می‌‌دی ؟
  5
  36
  دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. اشتباه میکنی. برا ما حال بهم زنه. برا خودشون خیر. یکی از دلایل تکاپوی فعلی غرب اینه که چین این همه پیشرفت کرده. کره ی شمالی هم سختی که ما میکشیم و کشیدیم و هموطنامون میکشن رو میکشن. اما به بمب اتم رسید. موشک قاره پیما انگار تست کردن. اما ایران. ایران داستان عجیبیه. پول بینهایتی خرج کرد. سختی و تحریم اندازه کره شمالی میکشه. شدیدا جیباشونو پر میکنن میان کانادا. اما نه به اتم رسید. نه به تکنولوژی. نه پیشرفتی. هیچی. بلکه هرسال بدتر میشه. زمانی که تهران بودم ژیروسکوپهای نوری لیزری یکی از درسهامون بود. میگفتن کره شمالی تکنولوژیشو توسعه داده داده به چین. تو دنیا فکر نکنم به جز امریکا المان و دو سه تا کشور صنعتی دیگه اصلا توانای فهم این ژیروسکوپها رو داشته باشن. چه برسه به اینکه بسازن. چین و کره شمالی سختی رو کشیدن اما رسیدن به چیزی. ما هم پیاز خوردیم هم شلاق خوردیم. الانم فلفل مخوریم. چندسال دیگه وقتی سرمون به سنگ خورد باید پول دادگاه رو بدیم.
  3
  1
  ‌سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. خوشبختانه یا بدبختانه نخبه های سیاست دنیا دارن رو چیزی کار میکنن تا هرکی از ترور ضرر دیده پولش رو از ایران بگیرن بدن بهش. فعلا دارن روش کار میکنن .به صورت مطالعاتیه. اما بهتون قول میدم با شناختی که دارم یکی دو سال دیگه عملی میشه. اونوقت حتی ایران اگه تبدیل به یه نظام ازاد و دموکرات و یه کشور عادی بشه هم فایده نداره. نفت بفروشه باید بدن به قربانیها. خلاصه اینکه جواب سکوت رو باید طوری بدیم. کی فکرشو میکرد به خاطر انفجارهای کنیا حدود دو و نیم میلیارد دلار غرامت ببرن ؟ کمتر از یکسال پیش غرامت بریدن. انفجارهای کنیا کی بود؟ 22 سال پیشا. و قضیه اینجا جالب میشه که بدونین خسارات و غرامتهای این بمبها رو خیلی وقت پیشا از سودان هم گرفتن. از مصر هم یه مقدار خسارت گرفتن. از لیبی هم گرفتن. خلاصه هرکی که پاش گیر بوده ازش غرامت گرفتن. یادمه از سودان حدودا۴ میلیارد دلار گرفتن. سودان سالها زیر بار نمیرفت . قبول نمیکرد. از ۲ سال پیش که انقلاب سودان شروع شد و عمر بشیر رییس جمهور یا دیکاتور سودان که دستگیر شد دولت و نظام جدید سودان قبول کرد مبلغو بپردازه
  3
  0
  ‌سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. یعنی یکی از شرائط عادی سازی روابط امریکا همین بود. امریکا گفت تا خسارت رو ندیدن باهاتون دوست نمیشیم. امریکا گفت عه بمب گذاشتین چندسال پیش حالا با یه انقلاب میخوایین خسارت ندین؟ سودان قبول کرد هم این خسارتا رو بده که حدود ۴ میلیارد دلاره. هم یه سری خسارت دیگه به اسرائیل. یا لیبی وقتی تو سوئیس حسابهای دولت و مسئولین لیبی مصادره شد اولین اتفاقی افتاد این بود که خسارتها رو ازش کسر کنن. چندسال پیشا ۸ میلیارد دلار بود که کسر کردن. حالا این خسارتا برا دادگاه هاییه که برگزار شده و غرامت و خسارت بریدن. حالا فکرشو بکن. ایران که محور تروریسم جهانی هست چقدر باید خسارت بده؟ ما چقدر باید خسارت بدیم؟ . به هر حال وقتی سکوت میکنیم باید خسارت کارها رو بدیم دیگه. حتی سودان باشی اعلامیه بدی که با اسراییل میخوایی دوست بشی اسراییل میگه که اول خسارتا رو بده بعدش بیا حرف بزنیم. امریکا میگه ۴ میلیارد رو بده بعدش بیا مذاکره. حالا بدبختی اینه تو تک تک این بمبگذاریها ایران حمایت مالی وتسلیحاتی کرده.
  3
  1
  ‌سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  حالا حالا ها خیلی کار داریم. فکر کردین دنیا خونه عمه هست. این ملت فکر کرده دنیا فراموش میکنه. هیچکی فراموش نمیکنه. هر بمبی که گذاشته شده هر خسارتی که زده شده جایی ثبت شده. دادگاهی براش برگزار شده. فراموش نمیشه. حتی برا یه بمبگذاری ۱۰ بار دادگاه برگزار کردن و خسارت گرفتن. طرف قربانیه. پدرش کشته شده. مادرش کشته شده. تو لاهه شکایت کرده برنده شده. تو امریکا برنده شده تو اروپا برنده شده. پول داره وکیل میگیره تو تک تک کشورا شکایت میکنه. هرجا که منافع باشه شکایت میکنه خسارتشو میگیره. تا بهفمیم که مسئول بودن یعنی چی. تا یادمون بمونه وقتی شهروند ایران هستیم مسئول ترورها هم هستیم. درسته نمیان برا ترور محاکمه مون کنن . اما مسئول خسارتها هستیم. گرچه با شناختی که از این ملت دارم به پشم چپشونم حساب نمیکنن. به هر حال پول هست. خودشون میان میبرن برمیدارن. تا یه درس عبرت بشه ، نه تنها برا خودمون بلکه برا دنیا تا اینطوری لگد نندازه. به قول نتانیاهو اینطوری قلدری نکنه.
  2
  1
  ‌سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  و این ملت حتی مورد تمسخر قرار میگیرن این همه سختی میکشن اما حاظر نیستن بلند بشن. حقشونه.
  3
  1
  ‌سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. از قدیم گفتن خلایق هرچه لایق. یعنی شما لیاقتت همونه.
  2
  4
  ‌سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  سودان سالی ۳۳ میلیارد دلار تولید سرانه ش هست. برا اینکه روابطشو با غرب درست کنه حدود ۱۰ میلیارد دلار باید خسارت اون حمایت از تروریسم های قبلی رو بدن. یعنی حدود ۳۳ درصد تولید یکسالشون. مثل اینه بریتانیا 871 میلیارد دلار خسارت بده. بله خب. خسارت زدن باید بدن. دنیا جنگل نیست. حتی یه شرکت وکالت میشناسم تو امریکا هواپیما خصوصی دارن میرن دنبال قربانی میگردن. تا خسارت بگیرن. چون سالها تلاش کردن پرونده رو تو دادگاه بردن جلو و برنده شدن. سیستم دادگاه تو غرب اینطوریه که رای یک دادگاه حکم یه پرونده ی مشابه هست.
  3
  0
  ‌سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  یادتون باشه کویت تا قرون خسارتهاشو از عراق داره میگیره. یادمه عراق به خاطر داعش نتونست قسط سالانه رو بده کویت گفت لا مشکل اخی. لا مشکل. سال بعد با ۱۰ درصد سود بریز. لا مشکل اخی. سیاست همینه. هر کشوری برا منافع خودش تلاش میکنه.
  3
  1
  ‌سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  راستی دنبال خسارت جنگ ۸ ساله هم نباشین. اینطور که بوش میاد یه قرارداد امضا کردن بخشیدن. چند وقت پیشا تو پارلمان عراق یکی از نماینده هاشون گفت باید خسارت جنگ رو از ایران بگیریم. حالا چه قراردادی امضا کردن که نماینده عراقی اینطوری میگه خدا میدونه. و این قراردادها فکر نکنین باطل میشه ها. همونطور که حکم دادگاه باطل نمیشه اینام باطل نمیشن.
  3
  1
  ‌سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. شما کاملا حق دارید. من هم همیشه می‌گفتم. وقتی‌ از کانادا به سودان رفتم.دیدم.که بوکو حرم. گفت ریش آقا بد نیست.البته ما ایرانی‌ حقمان است.آخوند حق ما است.چون در کانادا.مثل آمریکا نیستند. چون مثل سویسی‌ها می‌‌رند. دانمارک هولیدی.ما ایرانی‌‌ها همشیه بی‌ عرضه هستیم. حق ما است.چون ما کانادا می‌‌ریم. وقتی‌ دندون درد داریم. می‌‌ریم پیش این مسافر .چین این حرف حساب می‌‌زند. مثل خود من که آمد.کانادا.و همه چیز دید. آقا ما ایرانی‌ آقاه هیچی‌ ندیدم بخدا ندیدم.اگه می‌‌دیدم.که امروز کانادا که من رفتم.که کانادا نبود. آمریکا بود. آقا من خودم که امدم .دیدم. مگه عربا .نگفتند ریش آقا. آقا از خودمان است. ما ایرانی‌ بی‌ عرضه هستیم. السلام ال علیکم . عزیز از روده درازی دست بنده را از پشت بسته
  0
  2
  ‌سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. به فارسی بلغور کن منم بفهمم چی میگی
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۰۲:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. شما امنیت غذایی و کشاورزی رو تعریف کن. اینو بگم که چندتا دانشمند اسراییلی با امریکایی جمع شدن یه دستورالعمل به ایران فرسادن طبق اون کشاورزی شون رو راه بندازن. بهت قول میدم یکی دو ماه دیگه مسئولین دم از کشاورزی بزنن. کشوری که تا این حد بی عرضه هست رو شما اسمشو چی میزاری؟ حتی امریکا اسراییل برا کشاورزیش برنامه چیدن تا مردمش گرسنه نمونن. همون مردمی که تا ۶۰ درصد موافق نابودی اسراییل هستن.
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۰۲:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.