آپترا؛ خودرو خورشیدی که هیچگاه شارژ لازم ندارد

سازندگان خودرو ۲۶هزار دلاری خورشیدی که ادعا می‌کنند بی‌نیاز از شارژ است، اولین محموله این خودروها را طی ۲۴ ساعت فروختند.

به گزارش ایندیپندنت، شرکت تازه‌کار آپترا، مستقر در کالیفرنیا، خودرو سه چرخی خود را «اولین خودروی برقی-خورشیدی بی‌نیاز از شارژ در جهان» توصیف کرده است و می‌گوید که برد آن حدود یک هزار و ۶۰۰ کیلومتر است. این شرکت در تارنمای خود می‌گوید: «آپترا از پیشرفت‌های انقلابی در سازه‌های سبک، آیرودینامیک کم‌پسا و خنک‌کننده، علم مواد و فرایندهای تولید استفاده کرد تا پربازده‌ترین خودروی را که تاکنون در اختیار مشتریان قرار گرفته است، بسازد. تک‌تک خودروهای آپترا بی‌نیاز از شارژ هستند و آن‌قدر نور خورشید جذب می‌کنند که در بیشتر مناطق، می‌توانند سالانه بیش از ۱۷ هزار کیلومتر طی کنند.»

شکل غیرعادی و «قطره اشکی» خودرو، بیشترین بازده آیرودینامیکی را به وجود می‌آورد تا انرژی کمتری برای به حرکت در آوردن آن لازم باشد.

در حال حاضر هیچ خودرو برقی تولید انبوهی در بازار نیست که بردی بیشتر از ۸۲۵ کیلومتر داشته باشد. با این حال، گفته می‌شود که ادعای برد زیاد آپترا و بی‌نیازی آن از شارژ، محدودیت‌هایی دارد. سلول‌های خورشیدی که بدنه خودرو را پوشانده‌اند، تنها می‌توانند آنقدر انرژی خورشیدی جذب کنند که برای پیمودن ۶۰ کیلومتر در روز کافی باشد و حتی این مقدار هم نیازمند هوایی آفتابی مانند کالیفرنیا است. استیو فامبرو، از بنیان‌گذاران آپترا، گفت: «۶۰ کیلومتر زیاد به نظر نمی‌رسد، اما مثل این است که خودرو را پارک کنید و در طول شب به صورت معجزه‌آسایی پر از دو گالن بنزین بشود. یعنی می‌توانید در محل کار یا هر جای دیگر پارک کنید و وقتی برمی‌گردید، انرژی بیشتری از زمانی که ترکش کردید ذخیره کرده باشد. بدون این که پولی بپردازید شارژ می‌شود و هر روز می‌توانید آن را برانید. به نظر من مردم عاشق این نوع آزادی‌اند.»

خودرو یک خروجی ۱۱۰ ولت دارد که امکان شارژ دستی را فراهم می‌کند و می‌توان آن را به پریز عادی وصل کرد. با یک شب شارژ به این شکل، خودرو می‌تواند ۲۳۵ کیلومتر طی کند.

در وهله اول، تنها ۳۳۰ دستگاه از این خودرو سه‌چرخه آینده‌گرا موجود بود و قرار است تحویل آنها در سال ۲۰۲۱ آغاز شود.
+13
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.