ترکیه ربوده‌شدن یکی از رهبران اهوازی از سوی ایران در استانبول را تأیید کرد

العربیه :روزنامه آمریکایی «واشینگتن پست» به نقل از یک مقام اطلاعاتی ترکیه نوشت که ایران، حبیب کعب معروف به حبیب اسیود از شخصیت‌های اهوازی را پس از استفاده از تزریق مواد بی‌حس ‌‌کننده در استانبول ربوده و سپس با کامیون توسط یک باند قاچاق به ایران منتقل کرده ‌است.

این مقام ترک به واشینگتن‌پست گفت که سرویس اطلاعاتی ایران پس از ورود کعب در 9 اکتبر به استانبول، برای ملاقات با زنی به نام صابرین که برای دستگاه اطلاعاتی ایران کار می‌کند، ربوده شده ‌است.

تحقیقات ترکیه نشان داد که «صابرین.س» یک روز قبل از عزیمت کعب از ایران با گذرنامه جعلی ایرانی، به استانبول رسیده بود.

طبق اطلاعات به دست آمده، قبل از ورود کعب، تعدادی از اعضای تیم آدم‌ربایی، اقدام به خرید سیم‌های پلاستیکی از یک فروشگاه رایانه‌ای در استانبول کرده و هنگامی که کعب عصر آن روز وارد استانبول شد و به ملاقات صابرین در یک پمپ بنزین در منطقه‌ای «بلیک دوزو» در استانبول رفت، کامیونی در انتظارش بود.

به گفته این مقام اطلاعاتی ترکیه، کعب به محض ورود به این مکان، با تزریق مواد مخدر بی‌حس کننده دست‌ها و پاهایش بسته شد.

در این گزارش آمده ‌است که این رهبر اهوازی به استان وان در شرق ترکیه منتقل شده و به یک قاچاقچی انسان تحویل و فردای آن روز از طریق مرز، قاچاق شده و صابرین نیز به ایران بازگشت.

این مقام امنیتی گفت که افسران پلیس و اطلاعات ترکیه، 11 مرد را که همه شهروندان ترکیه بودند، به جرم دست‌داشتن در موارد مشابه، دستگیر و به اتهاماتی از قبیل «استفاده از سلاح، آدم‌ربایی و فریب» به محاکمه کشانده‌ است.

به گزارش واشینگتن پست، این عملیات آدم‌ربایی، شبیه عملیاتی است که اخیراً توسط ایران علیه روح‌الله زم، روزنامه‌نگار مقیم فرانسه اجرا شد که سال گذشته با کشانده شدن به عراق، ناپدید و سرانجام در روز شنبه 12 دسامبر اعدام شد.

رویترز همچنین به ترور مسعود مولوی وردانجانی، دیگر روزنامه‌نگار ایرانی در سال 2017 در استانبول در عملیاتی اشاره کرد که به گفته مقامات ترکیه، زیر نظر افسران اطلاعاتی کنسولگری ایران در استانبول انجام گرفت.

همکاران کعب به واشینگتن پست گفتند که آنها عملاً به ایفای نقش صابرین در ربودن کعب مشکوک بودند.

شخصی به نام الکعبی گفته ‌است که این زن را به نام دیگری می‌شناسد و او و کعب که از همسرش جدا شده بود، چهار سال پیش مخفیانه ازدواج کرده بودند.

علاوه بر این، کعب به شدت بدهکار بود و طبق گفته الکعبی، این زن در گذشته حدود 100 هزار یورو به او قرض داده بود.

پس از ناپدید شدن کعب، الکعبی و سایر دوستانش اطلاع یافتند که این زن به او وام دیگری را پیشنهاد داده ‌است. برنامه این بود که این دو در قطر با هم ملاقات کنند. او افزود: «ما نمی‌دانیم که صابرین چگونه کعب را متقاعد کرد که به ترکیه برود.»

تلویزیون ایران آنچه که «اعترافات» حبیب فرج‌الله کعب، رئیس پیشین جنبش مبارزه عربی برای آزادسازی اهواز خوانده ‌است را سه هفته پس از دستگیری او پخش کرد؛ آنهم در حالی که سازمان‌های حقوق بشری آن را به عنوان تکرار پدیده اعترافات اجباری تحت شکنجه از بازداشت‌شدگان سیاسی توصیف کرده و محکوم کردند.

کعب در این ویدئو علیه خود و همرزمانش به فعالیت به نفع سرویس‌های اطلاعاتی خارجی و انجام عملیات نظامی و بمب‌گذاری و همچنین دست‌داشتن خود و رهبران جنبش در حمله مسلحانه به رژه سالانه ارتش ایران در 22 سپتامبر 2018 در شهر اهواز، اعتراف کرد که داعش، مسئولیت اجرای آن را در همان سال پذیرفته بود. البته دستگاه‌های رژیم بعدها به این امر اعتراف کرده و گفتند که در این حمله پنج مهاجم داعشی کشته شدند.

ایران در سال‌های اخیر به عملیات تروریستی خود افزوده و مخالفان زیادی را در کشورهای اروپایی و دیگر کشورها را ترور کرده و طرح ربودن برخی از مخالفان در خارج از کشور از جمله روح‌الله زم روزنامه‌نگار و جمشید شارمهد فعال سیاسی را اجرا کرده ‌است.
+8
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  zarathushtra - تهران، ایران
  این جدایی طلبان و قومیت گراهای خاین حقشونه.اشکی براشون نداریم بریزیم همه شون تحت دکترین اسراییل کار میکنن.تجزیه.از پانترکها تا الاحوازی مردکا با ح مینویسن.خیلی لطف کردیم ته تمه های تازی و مغول رو جا دادیم.عوضی ها ادعای میراث میکنن.گم شید برید حجاز یا قرا قروم منگولستان.
  5
  5
  دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.