دادسرای انقلاب تهران: وزارت اطلاعات و سپاه برای پدر روح‌الله زم جلسه گذاشته بودند

این نوشته آقای زم در اینستاگرام برای پسرش باعث شد دادسرای تهران جوابیه بدهدبی بی سی :دادسرای عمومی و انقلاب تهران در اطلاعیه‌ای اظهارات محمدعلی زم، روحانی سرشناس را درباره بی‌خبری پسرش از تایید حکم اعدام تکذیب کرده و گفته وزارت اطلاعات، سپاه و قاضی پرونده برای این روحانی جلسه "تبیین" برگزار کرده بوده‌اند.

این نهاد قضایی همچنین به پدر روح‌الله زم که زمانی رئیس حوزه هنری بوده، هشدار داده که از "گمانه‌زنی" و "اظهارنظرهای غیردقیق" پرهیز کند.

یک روز بعد از اعدام روح‌الله زم تصاویری هم از خاکسپاری او منتشر شده است.

محمدعلی زم دیروز بعد از اعلام خبر اعدام پسرش در اینستاگرام نوشت که روح‌الله زم تا شب اعدام از این موضوع بی‌خبر بوده که حکمش تایید شده است.

اما دادسرای انقلاب تهران امروز ۲۳ آذر در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که "رای قطعی" دیوان عالی کشور "بیش از یک ماه پیش" صادر شده است.

با این حال این رای تا چهار روز قبل از اعدام روح‌الله زم به رسانه‌ها اعلام نشده بود. ۱۸ آذر سخنگوی قوه قضاییه ایران برای اولین بار اعلام کرد که حکم اعدام روح‌الله زم در دیوان عالی تایید شده است. آقای زم بامداد شنبه ۲۲ آذر اعدام شد.
امروز تصاویری از خاکسپاری او منتشر شده استدادسرای تهران در اطلاعیه‌اش گفته: "به منظور تبیین ابعاد جرایم ارتکابی نیما زم برای پدر محترم وی، جلسه‌ای باحضور نمایندگان وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه و قاضی پرونده تشکیل گردیده است."

به گفته آقای زم، تا روز آخر یعنی دیداری که جمعه ۲۱ آذر در زندان برگزار شده، ماموران امنیتی اصرار داشته‌اند که پسرش از تایید حکم اطلاع پیدا نکند. تا جایی که "مسئول پرونده" در سازمان اطلاعات سپاه در حضور اعضای خانواده به پسرش گفته: "روح‌الله نگران نباش، این گریه‌ها [وناراحتی اعضای خانواده در ملاقات آخر] اشک شوق دیدار توست. اگر حکم تأیید شده باشد که به این سادگی نیست، اجرای آن فرایندی دارد که ما به تو خواهیم گفت."
مبادله زندانی به پیشنهاد رئیسی؟
در بخشی از اطلاعیه دادسرای تهران خطاب به به پدر روح‌الله زم گفته شده که "مباحث حاشیه‌ای از قبیل مبادله زم (به عنوان یک شهروند ایرانی) با کشورهای خارجی نیز هیچگاه مطرح نبوده و لازم است از هرگونه گمانه‌زنی و اظهارنظرهای غیردقیق و غیرواقع در این خصوص پرهیز گردد."

محمدعلی زم به نقل از پسرش گفته بود که با قوه قضاییه با "وعده" مبادله او با یک زندانی دیگر بعد از صدور حکم از او فیلم گرفته است.
بخشی از فیلمی که از صدا و سیمای ایران علیه روح الله زم پخش شدماجرای 'وایت برد سفید' چیست؟
محمدعلی زم می‌گوید که روح‌الله زم نمی‌دانسته که از او چند فیلم در این مدت پخش شده است؛ و پدرش برای او توضیح داده که در یکی از فیلم‌ها تصویر او دیده می‌شود که روی یک تخته سفید نام‌هایی را نوشته و درباره آنها توضیح می‌دهد.

به گفته آقای زم، پسرش توضیح داده که بعد از صدور حکم اعدام، حفاظت اطلاعات قوه قضاییه "دو ماه او را از اطلاعات سپاه تحویل گرفته" و "بازجویی‌های طولانی" کرده است:

"این تخته سفید مربوط به بازجویی قوه است، گفتند که آقای رییسی می‌خواهد تو را در «طرح مبادله» قرار دهد! گفتم مبادله یعنی چه؟ گفت مرا بدهند و کسی را از آن طرف آزاد کنند، گفتند تو اینها را بنویس و ما این فیلم را فقط برای آقای رییسی تهیه می‌کنیم و هیچ استفاده دیگری ندارد!"

بعد از این توضیحات محمدعلی زم به روح‌الله گفته "باز هم تو گول خوردی؟" و پسرش پاسخ داده "چه کار دیگری می‌توانستم بکنم؟"

آقای زم، امروز یکشنبه ۲۳ آذر هم در یادداشتی تازه با انتشار عکس پسرش نوشته که "راضی به رضای خدا" است: "قصه روح‌الله به سر رسید. تبریک به آنان که در «کمین» این شادی بودند و تسلیت به آن‌ها که در غم فراقش قامت‌شان «کمانی» می‌گردد (مادر، همسر، دختران، خواهرانش و...)"
+5
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  colombo - پاریس، فرانسه
  آقای‌ محمدعلی‌ زم!‌ همکار‌ ارجمند‌ رژیم‌ که‌ وزارت‌ اطلاعات‌ و‌ سپاه‌ انحصاراََ‌ برای‌ شما‌ جلسه‌ گذاشتند: «بهرام‌ که‌ همه‌ عمر‌ همی‌ گور‌ گرفت،‌ دیدی‌ که‌ چگونه‌ گور‌ بهرام‌ گرفت؟»
  0
  9
  دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.