پوزش خواهی غیر مستقیم آنکارا از تهران در مورد شعر خوانی اردوغان

العربیه :ترکیه به شکل غیر مستقیم از ایران به دلیل شعرخوانی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور عذرخواهی کرده و خاطر نشان ساخت که اردوغان از میزان حساسیت برانگیزی شعری که در پایتخت آذربایجان خواند، با خبر نبود.

وزارت خارجه ترکیه تأکید کرد که اردوغان کاملا به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی ایران احترام می‌گذارد.

وزارت امور خارجه ایران در توییتر خود اعلام کرد که وزیر امور خارجه ترکیه در تماس تلفنی با ظریف تأکید کرده است که رئیس جمهوری ترکیه کاملا به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی ایران احترام می گذارد و « اردوغان از حساسیت برانگیزی شعری که در باکو خوانده بود، اطلاعی نداشت.»

214 نماینده پارلمان ایران در بیانیه‌ای، اعتراض خود را به اظهارات اخیر اردوغان اعلام کرده و تاکید داشتند که گفتمان تفرقه برانگیز رئیس جمهوری ترکیه، غیر قابل پذیرش است.

مصطفی شنتوپ رئیس پارلمان ترکیه، شنبه 12 دسامبر، واکنش مقامات ایران به شعر خوانی و سخنرانی رطیب اردوغان در باکو را رفتاری ناشایست دانست و آن را محکوم کرد.

رئیس پارلمان ترکیه در توییتی با رد نحوه برخورد مقامات ایران در برابر سخنان رجب طیب اردوغان، گفت:«کسانی که چنین رفتاری کرده‌اند، نه مرزهای خود را می‌شناسند و نه ارزش روابط آنکارا و تهران را می‌فهمند.»

در تحولات مربوط بحران میان آنکارا و تهران پس از شعرخوانی اردوغان که از نگاه اتهران در ضدیت با تمامیت ارضی ایران بود، مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه شنبه 12 دسامبر در یک گفت‌وگوی تلفنی با همتای ایرانی خود محمد جواد ظریف، موضعگیری تهران در انتقاد از اردوغان را مردود دانست.

پیشتر نیز مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در سخنانی خطاب به اردوغان گفت: «رویای گسترش نفوذ ترکیه در قفقاز تحقق نخواهد یافت.»

به گزارش خبرگزاری فارس، ذو النوری اظهار داشت که اردوغان می‌خواهد نفوذ ترکیه را در کشورهایی مانند آذربایجان، سوریه، عراق و منطقه خلیج فارس گسترش دهد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران از اردوغان خواست تا از مردم ایران پوزش بخواهد و اظهارات او را «توهین آمیز به تمامیت ارضی کشور» دانست.

آنکارا جمعه 11 دسامبر در مقام پاسخ دهی به وزارت امور خارجه ایران نسبت به احضار سفیر ترکیه در تهران، مبادرت به احضار سفیر تهران در آنکار کرد و نارضایتی خود را از «ادعاهای بی أساس» تهران علیه اردوغان ابراز کرد
+18
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  خبر دروغ برای فریب و توهمی کردن ایرانی ها. در واقع ترکیه رفتار بی ادبانه و دور از آداب سیاسی ظریف را محکوم کرده است. یادتان باشد تنها گلوگاه عمرتان ترکیه است در واقع باید ایران به خاطر حمایت ترکیه در این وضعیت شکرگذاری کنید. ظریف با کار احمقانه اشت دنیا را با آذربایجان جنوبی آشنا کرد
  17
  6
  یکشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  پوزش چی! راس گفته 30ساله به خاطر زیاده خواهی 4تا ارمنی فامیلهای دو طرف ارس از هم دور بودن. ارس به تورکی آزار به معنی بینتون هست. یعنی یک رودی که بین مردمان تورک هست. آرارات هم در تورکی به معنی *در میان* هست. چه ایرادی داره اردوغان کبیر گفته نیروهای ارمنستان بین ملت تورک کهن قفقاز و ایران که مجموعش میشه آزربایجان کهن یا قزربایگان کهن جدایی انداخته بودن. این حرف هیچ ضدت با مرزبندی سیاسی و تاریخی ایران کهن نداره. ایران کهن مجموعه سرزمین آزربایجان و خراسان و پارس هست. یه ذره شعور و سوادتونو بالا ببرید. اگر ادعای هوش و عقل دارید.
  21
  9
  یکشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  خیلی خیلی خر هستین اگه باور کنین عذر خواسته. میدونی قضیه چیه؟ یکی میاد با چوب تو رو کتک میزنه. بعد برا اینکه دلخور نشی میگه عه. ببخشید. منظوری نداشتما. مهم این بود که اردوغان (به عنوان ناجی مردم ترک) بیاد شعرشو بگه. حمایتشو بگه. به مردم اینور ارس تو خاک ایران بگه که شورش کنین هستیم. و به هر حال ایرانی جماعت از قدیم تریاکی جهل زده بوده. هیچوقت عوض نشده.
  6
  5
  یکشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  سهند اوغلی، خوردی؟ تو که دیروز آذربایجان ما را هم میبخشیدی به علی اف، حالا یک بامباچه محکمتر به سرت بزن!
  5
  16
  یکشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::amirgheryou - تهران، ایران::] . ۱. بنوبه خود از اشاره بجای وجه تسمیه «آراز »متشکرم. « آراز » بزبان تورکی بمعنی «میان - بین» - بعبارتی رودی از «میان - بین » یک سرزمین می گذرد). نکته دیگری که از این نامگذاری می توان استنباط کرد، و ناگفته عیان است اینکه سرزمین های هر دو سوی این رود «که مابین این اراضی قرار گرفته »، وطن و سرزمین تاریخی تورک. ان می باشد.
  5
  4
  یکشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. ۲. بلحاظ قدمت تاریخی از نمونه های مشابهی دیگری از این نوع نامگذاری ها نزد مردمان عرب می توان به کلمه« بین النهرین» «سرزمین های دو طرف نهرین» اشاره کرد. ناگفته پیداست سرزمین هایی که این دو رود(نهرین دجله و فرات) از «بین» آنها می گذرد وطن و سرزمین مادری مردمان عرب می باشد.
  5
  4
  یکشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. ۳. نکته سوم اینکه «یورونیوز» بیسواد و از همه جا بیخبر شوینیست فارسی قطعه خوانده شده توسط پرزیدنت اردوغان «آرازی اییردیلار - میلیین دویوردولار » را «با میله پر کردند!» ترجمه کرده است. شایسته است ظریف نادان و دستگاه دیپلماسی سیاست خارجی بغایت شوینیست لولیان رژیم حاکم بر ایران لااقل اینرا بداند که Mildüzü «میل دوزی» را می توان بنوعی «بین النهرین سرزمین تورکان» نامید . «میل دوزی» دشت هموار و تاریخی که در محل تلاقی رود kür و رود Arazş. دقیقا مشابه محل سرزمینهای دو سوی محل تلاقی دجله و فرات مردمان عرب، و سرزمین هایی که در دوسوی محل تلاقی دو رود(بین النهرین) قرار گرفته اند. همین.
  5
  4
  یکشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. از رژیم مرده پرست و تاریخ ستیزی که سالهاست با تغییر اسامی شهر هایی مانند «سویوق بلاغ» به نام بی مسمای مهاباد! )، روستای آخما قیه(به احمقیه!) ، بششک به بیشک! ، کوه ساوالان به سبلان! رود قیزیل اوزن( به زرینه رود) ، قیز کورپوسی به پل دختر!، و هزاران نمونه دیگر با هدف انکار ترکان و صاحبان این سرزمین ، بیش از این انتظاری نمی توان داشت.
  8
  4
  یکشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::Kefli Iskender - مریخ، وانواتو::]. (ایندی نینیاخ؟ تبریزی وراخ اردوغانا یا علی افه؟ منظورون ندی؟!) حالا چکنیم؟! منظورت چیه؟ تبریز را بدیم به اردوغان یا علی اف؟!
  3
  4
  دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. اگر قرار باشه فاشیسم فارسیسم ادامه پیدا کنه چرا که نباید اقوام در ایران مستقل بشن. الان تو همین سایت که اسمش ایرانیان هست 1دونه کرد یا بلوچ یا ترکمن یا عرب میاد؟ چون عده ای شهرستانی بیابون نشین به نام پرشین همه خاورمیانه رو ارث بابای هندی پاکستانی افغانی عراقیشون میدونن. حتی لرها هم سرجمع تو این سایت 2تا نمیاد. فقط احتمالا یکی از ادمینهای سایت لر باشه و یکی دوتا کاربران. این چجور ایران و ایرانیانه که فاشیسم فارسیسم شهرستانی برای همه میخواد گردنکشی کنه؟ هندوستان با اون خریت و عقب موندگی و تعصباتشون ایالتیه و ایالتهای مختلف با زبان رسمی خودشون زندگی میکنن و معمولا زبان و فرهنگ و دین همو نمیدونن و همشونم کشوری به نام هند رو دوس دارن. فقط ایران دوزاری اینطوری نیست والا افغانستان هم تقریبا اینطوره. این ره که میروند به فارسستانه. چون تورکستان همه جاش پیشرفته و درست و حسابیه. یارو به تورکهای ایران که تمام تمدنهای کهن این منطقه رو ساختن میگه مغول. آخه بوزینه تو شبیه اورانگوتانی به تورکهای رشید و اصیل میگی مغول! مغول به اونا شرافت داره
  2
  8
  دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. آذربایجان سر ایران است، اما سری که زبانش را بریده باشند به چه درد می خورد!؟ شما بفرمایید تبریز و شهرها ی آذربایجان و قاراداغ( بزبان تورکی بمعنی سرزمین کوههای سترگ - که رژیم به نام بی مسمای ارسباران تبدیل کرده است) پیشکش کنید به داشناک ها ی خونخوار، تا فاجعه قاراباغ(بزبان تورکی بمعنی سرزمین باغهای وسیع) و خوجالی Xocali آغدام Ağdam شوشا Şuşa کلبجر Kəlbəcər را اینبار در تبریز و قارداغ تکرار کنند، یا اینکه بسپارید به امثال حسن کلید و ظریف ماله کش و خاتمی، تا ارک را ویران کنند و در وسط شهر چوبه های دار برپا کنند. شاید شما کمی خوشان خوشانتان شود. بامید بهبودی.
  2
  2
  دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::Kefli Iskender - مریخ، وانواتو::]. [::amirgheryou - تهران، ایران::]. یک منطقه از زادگاهمان، ایران را نام ببرید که گویش‌های محلی در آنجا به دلیل "شوونیزم فارس" از بین رفته باشد. اگر منظور شما این است که زبان مشترک ملی چیزی به غیر از فارسی باید باشد هم مشخص کنید که کدام زبان و چرا؟! اعتقاد من اینست که پیش از انقلاب، آزادی در هر گوشه از کشور به قدر کافی و به نحو احسن تجربه میشد. مردم از همه اقوام شانس این را داشتند که با نشان دادن لیاقت و مسولیت شناسی در تمام ارگان‌های رسمی مملکت ارتقا مقام پیدا کنند. بعد از انقلاب، و بخصوص در سالهای اخیر که یک ترکزبان چلاق رهبر شده است، البته شاهد هستیم که روابط این ترفیعات را تضمین میکنند. پس این شونیزمی که به آن اشاره می‌کنید، کی و کجا و به کدام یک از اقوام ایرانی تحمیل میشد و به چه صورت؟
  0
  0
  ‌سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  چقدر جالبه اینجاKefli Iskender - مریخ، وانواتو به amirgheryou - تهران، ایران، ایران کامنت میده، یعنی یک نفر از دو نقطه خیالی .این شخص دچار اسکیزوفرنی غیر قابل بازگشت شده.
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.