محسن رضایی: تحریم‌ها تا چهار پنج سال دیگر ادامه دارد

دویچه وله :دبیر مجمع تشخیص مصلحت می‌گوید چه بایدن در کاخ سفید باشد چه ترامپ تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ادامه خواهد داشت. رضائی از دولت انتقاد کرد که بودجه سال آینده را بر مبنای خوش‌بینی به روابط خارجی تنظیم کرده است.

محسن رضائی با انتقاد از اتکای بودجه سال ۱۴۰۰ به درآمدهای نفتی و برآورد فروش روزانه دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در آن، تاکید کرد که معنی این کار این است که دولت همچنان نگاهش به "روابط خارجی و رفتار کشور‌های دیگر" است.

پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و برنامه جامع اقدام مشترک در اردیبهشت ۱۳۹۷، تحریم‌های لغو یا تعلیق شده علیه جمهوری اسلامی دوباره اعمال شدند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده هدف از این تحریم‌ها را که در دو سال و نیم گذشته مدام تشدید شده وارد کردن فشار حداکثری برای کشاندن ایران به پای میز مذاکره و دست یافتن به یک توافق جامع عنوان می‌کند.

با اعلام پیروزی جو بایدن، در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر آمریکا و ابراز تمایل او به بازگشت به برجام، امیدواری دولت روحانی به برداشته شدن تحریم‌ها و فراهم شدن امکان صادرات نفت افزایش یافته است.
پیش‌بینی ادامه تحریم‌ها
خبرگزاری صداوسیما جمعه ۲۱ آذر از قول دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشت: «کاملا روشن است که چه بایدن تائید شود و چه ترامپ بتواند در دیوان عالی امریکا اوضاع را برگرداند، تحریم‌ها تا چهار - پنج سال دیگر ادامه خواهد داشت.»

رضائی هشدار داده که چه ترامپ جمهوری‌خواه و چه بایدن دمکرات، هر دو در پی ادامه تحریم‌های اقتصادی به عنوان "فشار روی گرده ملت ایران" هستند و وابسته کردن بودجه به اتفاق‌های بیرون مرز "ریسک خطرناکی" است.

صادرات نفت ایران پیش از خروج آمریکا از برجام به میانگین دو و نیم میلیون بشکه در روز نیز رسیده بود. اکنون از آنجا که بخش بزرگی از فروش نفت ایران از راه‌های مخفی و با دور زدن تحریم انجام می‌شود میزان دقیق آن مشخص نیست اما شواهد نشان می‌دهد که مقدار آن کمتر از نیم میلیون بشکه در روز باشد.

درآمد نفتی که دولت حسن روحانی در لایحه بودجه سال آینده پیش‌بینی کرده، هم از سوی مخالفان اصول‌گرای دولت با انتقاد روبرو شده هم بسیاری از کارشناسان آن را غیرواقع‌بینانه ارزیابی می‌کنند.

در بودجه سال ۹۹ میزان فروش نفت روزی یک میلیون بشکه در نظر گرفته شد. مرکز پژوهش‌های مجلس دوم آذر ماه با تحلیل این بودجه نوشت با توجه به میانگین فروش نفت در یک‌سال گذشته، تا پایان امسال "بودجه کشور با کسری قابل توجهی همراه خواهد بود".
امید دولت به پنج برابر شدن درآمد نفتی
در لایحه پیشنهادی دولت درآمدهای نفتی در سال آینده حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که بیش از پنج برابر این درآمدها در بودجه سال جاری است. در قانون بودجه سال ۹۹ درآمد نفتی حدود ۵۷ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

منتقدان می‌گویند دولت بر خلاف سیاست‌های کلان که هدف آن کاهش وابستگی به نفت است این وابستگی را از ۱۰ به ۳۵ درصد افزایش داده است. رئیس مجلس، محمد باقر قالیباف پس از تقدیم لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به مجلس اتکای آن به نفت را "شر مطلق و تکیه بر باد" خواند.

بسیاری از نمایندگان مجلس در ده روزی که از ارائه لایحه پیشنهادی بودجه ۱۴۰۰ می‌گذرد، به آن انتقادهای شدیدی وارد کرده‌اند و برخی از احتمال رد کلیات آن سخن می‌گویند.

جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، لایحه پیشنهادی دولت را "بدترین بودجه ممکن در طول سال‌های گذشته" خوانده و می‌گوید دولت "با این مدل بودجه‌ریزی، در حقیقت اعتبار و وجهه خودش را زیر سؤال برده" است.

علیرضا نظری، عضو کمیسیون امنیت ملی می‌گوید بخش بزرگی از درآمدهای پیش‌بینی شده در سال آینده قابل تحقق نیست و لایحه بودجه ۱۴۰۰ را "بودجه خیالی" می‌خواند.

خبرگزاری تسنیم به تازگی در گزارشی نوشت برخی کارشناسان "منابع مشکوک الوصول بودجه" را بیش از ۵۹۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کردند که بخش عمده آن احتمالاً مربوط به درآمدهای نفتی غیرقابل تحقق است.
حمایت رضائی از مصوبه مناقشه‌برانگیز مجلس
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما از مصوبه مناقشه‌برانگیز مجلس زیر عنوان اقدام راهبردی لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران" استقبال کرد و آن را "حداقل سیلی به گوش آمران اوضاع اقتصادی" کنونی ایران خواند.

این مصوبه از جمله دولت را ملزم به افزایش میزان غنی‌سازی اورانیوم تا ۲۰ درصد و توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی ظرف دو ماه می‌کند.

حسن روحانی هفته گذشته و پس از تصویب مصوبه مجلس و تائید آن در شورای نگهبان تصریح کرد که دولت با این مصوبه موافق نیست و او ان را برای روند فعالیت‌های دیپلماتیک مضر می‌داند.

حامیان دولت معتقدند این مصوبه بر خلاف عنوانش، راه برداشته شدن تحریم‌ها را می‌بندد و زمینه اجماع بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی را هموار می‌کند.
غنی‌سازی ۳۰ درصدی برای مذاکرات بهتر؟
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را "اقدام مطلوبی" خوانده و می‌گوید تجربه نشان داده که اگر در روابط خارجی "دستمان خالی" باشد به هیچ امتیازی نخواهیم رسید و هر چه از "ابزار و امکانات بیشتری در مذاکرات برخوردار باشیم پیشرفت‌مان بیشتر است".

محسن رضایی گفت: «بر اساس این تجربه تا وقتی به غنی سازی ۳۰- ۲۰ درصد نرسیده بودیم و تعداد سانتریفیوژهای‌مان افزایش نیافت هیچ وقت دنیا حاضر به مذاکره با ما نمی‌شد.»

افزایش میزان و غلظت غنی‌سازی اورانیوم، استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته و کاهش همکاری با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از جمله اقدام‌هایی است که به معنای خروج جمهوری اسلامی از توافق هسته‌ای و برجام خواهد بود.

در این صورت به طور خودکار تمام قطعنامه‌های تحریمی شورای امنیت علیه ایران دوباره فعال می‌شوند. سه کشور اروپایی طرف توافق، نسبت به نصب سانتریفیوژهای پیشرفته و عملی کردن اقدام‌های مورد نظر مجلس هشدار داده‌اند و از ایران خواسته‌اند برای "حفظ فضایی برای دیپلماسی" جدیت داشته باشد.

برخی حامیان دولت می‌گویند مهلتی که مجلس برای دولت تعیین کرده در نخستین روزهای ورود جو بایدن به کاخ سفید تمام می‌شود و رئیس جمهوری آینده آمریکا اگر واقعا قصد بازگشت به برجام را داشته باشد این کار دست‌کم تا موافقت کنگره با نامزدهای پیشنهادی کابینه او کلید نخواهد خورد.
+2
رأی دهید
-10

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.