تایید انقراض ۳۱ گونه در خلال نقاط روشن در حفاظت از حیات وحش

بزرگترین پستاندار اروپا یک قرن پیش به دلیل شکار و نابودی جنگل ها تقریبا از صحنه محو شدبی بی سی :براساس یک فهرست رسمی از گونه های در معرض انقراض، بوفالوی اروپایی یک قدم از لبه پرتگاه انقراض فاصله گرفته است.

بزرگترین پستاندار اروپا یک قرن پیش به دلیل شکار بی‌رویه و نابودی جنگل ها تقریبا از صحنه محو شد، اما شمار آن اکنون در حیات وحش به بیش از شش هزار رسیده است.

فاصله گرفتن این گونه از پرتگاه انقراض یکی از داستان‌های "موفق حفاظت از محیط زیست" تلقی می شود.

اما براساس آخرین بررسی ها ۳۱ گونه گیاهی و جانوری اکنون منقرض شده اند که شامل قورباغه، ماهی، چند گیاه و یک خفاش می شود.

فهرست انقراض که "آی یو سی ان" (اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت) فراهم می کند چشم انداز بقای گیاهان، حیوانات و قارچ ها را ارزیابی می کند.
از دهه ۱۹۵۰ به این طرف بوفالوی اروپایی به تدریج دوباره به طبیعت معرفی شددکتر برونو اوبِرل مدیر کل "آی یو سی ان" در سومین و آخرین ارزیابی امسال گفت که بهتر شدن وضعیت بوفالوی اروپایی و ۲۵ گونه دیگر "تاثیر و قدرت تلاش ها در زمینه حفاظت از محیط زیست" را نمایش می دهد.

اما او افزود که فهرست درحال رشد گونه های منقرض "به ما گوشزد می کند که تلاش ها در این زمینه باید فورا تقویت شود."

آی یو سی ان تقریبا ۱۳۰ هزار گونه گیاهی و حیوانی را ارزیابی کرده است که بیش از یک چهارم آنها در معرض خطر انقراض هستند.

در تازه ترین نسخه از "فهرست قرمز" این سازمان اخبار خوب و بدی برای طیفی از پستانداران، پرندگان و دوزیست ها به چشم می خورد.
دلفین "تویوکوکسی" که زیستگاه آن رود آمازون است در معرض خطر شناسایی شدهعلیرغم اخبار خوب برای حیواناتی مثل بوفالوی اروپایی، فرض بر این است که ۳۱ گونه از جمله سه قورباغه آمریکای مرکزی، ۱۷ ماهی آب شیرین در فیلیپین، خفاش گوش‌دراز لرد هو و ۱۱ گونه گیاهی منقرض شده اند.

این قورباغه ها در معرض یک بیماری مهلک قارچی قرار گرفتند درحالی که ماهی ها به دلیل شکار توسط گونه های مهاجم و صید بی رویه نابود شدند.

یک دلفین به نام "تویوکوکسی" که زیستگاه آن رود آمازون است در معرض خطر شناسایی شده است، که به دلیل صید تصادفی در تجهیزات ماهیگیری، آلودگی و سدسازی است و آی یو سی ان می گوید بقای آن به حذف استفاده از نوعی تور ماهیگیری (گیل نت) و کاهش شمار سدها در آب های زیستگاه آن بستگی دارد.

درحال حاضر همه دلفین های آب شیرین جهان در معرض خطر هستند.
در عالم پرندگان، کرکس رشته کوه های آند، مرغ دبیر، عقاب بندباز و عقاب جنگی اکنون در معرض خطر انقراض هستند.

ایان بِرفیلد از "بردلایف اینترنشنال" که فهرست انقراض پرندگان را تدوین می کند گفت که هرچند طبقه بندی هر گونه ای به عنوان در معرض خطر خبر بدی است، "اما لازم نیست به تراژدی ختم شود."

"برای بسیاری از آنها مسیر نجات از همینجا شروع می شود، چون فهرست کردن آنها باعث جلب توجه به موضوع می شود و به اولویت دادن حفاظت از آنها کمک می کند."

فواید اقدامات حفاظتی برای شماری از موجودات مشاهده شده است، از جمله افزایش جمعیت بوفالوهای اروپایی و ۲۵ گونه دیگر گیاهی و حیوانی از جمله "چهارگوش‌ماهی‌ها" (اسکیتس)، دوزیست ها و پرندگان.

دکتر جین اسمارت، مدیر جهانی گروه حفاظت از تنوع زیستی آی یو سی ان، گفت که موفقیت های اعلام شده در روز پنجشنبه "اثبات می کند که جهان می تواند در زمینه تنوع زیستی اهداف بلندپروازانه ای را تعریف کند و آنها را جامه عمل پوشد."
کرکس آند در معرض خطر است
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.