ظریف در واکنش به شعر ارس اردوغان: هیچکس نمی‌تواند درباره آذربایجان عزیز ما صحبت کند

 رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایرانیورونیوز :شعری که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در جریان سفرش به جمهوری آذربایجان خواند، با واکنش تند ایران روبرو شد.

او در سخنرانی خود در جریان رژه پیروزی ارتش جمهوری آذربایجان در باکو، قطعه‌ای از شعر ارس (آراز) با این مضمون را خواند: ««ارس را جدا کردند و آن را با میله و سنگ پر کردند / من از تو جدا نمی‌شدم، به زور جدایمان کردند». در واکنش به این شعر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در پیامی توییتری نوشت: «به اردوغان نگفته بودند آن شعری که به غلط در باکو خواند، به جدایی اجباریِ مناطق شمال ارس از سرزمین مادریشان ایران اشاره دارد. آیا او متوجه نشد که با خواندن این شعر علیه استقلال جمهوری آذربایجان سخن گفته است؟ هیچکس نمی‌تواند درباره آذربایجان عزیز ما صحبت کند.» اشاره آقای ظریف در این توییتر، به واقعه تاریخی جدایی بخش‌هایی از خاک ایران در چهارچوب عهدنامه ترکمانچای است که امروز به جزئی از خاک جمهوری آذربایجان، ترکیه و ارمنستان تبدیل شده‌اند.

عهدنامه ترکمانچای در اسفند ۱۲۰۶ شمسی(۲۱ فوریه ۱۸۲۸ میلادی) برای پایان دادن به جنگ‌های ایران و روسیه در دوران فتحعلی‌شاه قاجار امضا شد. با امضای این پیمان، سه ایالت قفقاز یعنی ایروان، نخجوان و بخش‌هایی از تالش در کنترل روس‌ها قرار گرفت، حاکمیت ایران بر دریای مازندران محدودتر شد و کاپیتولاسیون «قضاوت کنسولی» نیز بر مردم ایران تحمیل گردید.

با این پیمان، در مجموع حدود ۳۰ هزار کیلومتر مربع از خاک ایران جدا شد که اکنون حدود ۲۰ هزار کیلومتر مربع از ارمنستان، ۵ هزار کیلومتر مربع از ترکیه و ۵ هزار کیلومتر مربع از جمهوری آذربایجان را تشکیل می‌دهند.

فتحعلی‌شاه قاجار در مجموع با امضای دو عهدنامه گلستان و سپس ترکمانچای، باعث جدایی حدود ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع از خاک ایران شد.
+94
رأی دهید
-26

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران

  علیف تقریبا معنی تعلیف را میدهد،علف دادن یا علف خوراندن معنی میدهد.این شخص (علی اف )میباشد
  22
  69
  جمعه ۲۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  دو کلمه حرف درست - کرج، ایران

  مرگ بر شما که ایران را از ایرانی جدا کردید. الان اشگ تمساح میریزید. لعنت بر شما ها.
  7
  64
  جمعه ۲۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  اقای ظریف، ما چیزی بنام آذربایجان ما نداریم، خراسان و کردستان هم نداریم، بلکه »ایران ما« داریم! و نه افغانستان مال ماست، نه کشور دیگری، مرزهای ایران جاویدان است، ولی اگر یک اقلیتی علاقه ی قلبی به جایی دارند، بقول معروف خوش گلدی! برای چه خاطری باید اویغورهای چین شرقی، ایران ما را مام وطن بنامند؟! یعنی ما آنها هستیم، یا انها ما هستند؟! گول اردوغان و اویغور ها نخورید!
  17
  42
  جمعه ۲۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  این ها هنوز در گذشته سیر می کنند که با مشک ماست دور دنیا اسب سواری می کردند و بچه ها را می کشتند. ان زمان گذشت و تاریخ جلو آمده، هشتاد میلیون ایرانی وطن خودشان را دوست دارند، امید که هرچه زودتر روابط ما با دنیا، بویژه آمریکا و اسرائیل به حالت عادی در بیاید، البته حالا مردم دارند می فهمند که چه کسانی از این سیاست دنیا ستیزی در ایران سود می برند و چه اهدافی در سر دارند!
  11
  36
  جمعه ۲۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  Ashkan60 - لندن، انگلستان

  اردوغان به گور محترم جد گرامیش خندیده همراه با حکومت ایران که با سیاست غلط و گوشه گیر کردن و تضعیف کشور عزیزمان ایران به دشمنان از جمله اردوغان اجازه چنین گستاخی و سخنان سخیفی را داده اند ، امیدوارم با آمدن حکومتی جدید دوران باشکوه عزت ایران را دوباره در جهان شاهد باشیم ، بعنوان یک ایرانی آذری می گویم که زنده باد ایران و تمام اقوام غیور و سلحشور آن از جمله آذربایجان عزیزمان
  19
  57
  جمعه ۲۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  جناب حاجی ممد جواد.امیدوارم شما هم فراموش نکرده باشید که اگر اذربایجان عزیز و 16 کشور دیگر از دست رفت همه اینها از اقدامات دوستان و برادران مذهبی شما بود که از بخار معده مبارکشان اعلام جهاد دادند. امیدوارم اینگوونه مسایل را فراموش نکرده باشید
  4
  48
  جمعه ۲۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  هر کی میگه نو ن و پنیر، تو برو یه گوشه بمیر!
  5
  28
  جمعه ۲۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  -xAdolf - اخن، آلمان

  اگر به تو بی ناموس خایًن وطن فروشه که ارسم می فروشی، همیشه اولش از این عشوها مییاید بعد کار خودتتونو می کنید، همنجور که خزرو خلیج فارس رو فروختید. هر یه روز موندن شما بی وطنای بی شرف بمعنی نابودی یه بخشی از این مملکت فلک زده اس.
  5
  26
  جمعه ۲۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان

  گفتیمبعد از آزادسازی قره باغ از اشغال ترمنی روس و فارس نبیت آزاد سازی آزاد سازی آذربایجان جنوبی است. در زمان عهد نامه ترکمنچای ایرانی وجود نداشت و حکومت قاجارها حاکم بود و در واقع کل این م نطقه آذربایجان بود و باید ایران امروز به آذربایجان ملحق شود. دم از ایران می زنید اما مردن ترک آذربایحان جنوبی به جر توهین و تمسخر و بی عدالتی و فقر و بی کاری در طول 90 سال گذشتخ چیزی دیگری از شما ندیدند. در آینده نزدیک آراز رودی در میان آذربایجان بزرگ خواهد بود . اگر در قره باغ شکست خوردید در آذربایجان جنوبی هم شکست خواهید خورد . مطمن باشید
  41
  13
  جمعه ۲۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  golden remix - استکهلم، سوئد

  ظریف بیخود کرد. تا زمانی که این حکومت هست، تمامیت ارزی ایران در خطر هست
  3
  32
  جمعه ۲۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  خود پفیوز اردوغان یادش رفته که ولایتش قبل از هجوم اعراب جزوی از خاک ایران بزرگ بود و مسلمین وحشی آنرا از ایران “ آیریلدیلار” ، یعنی جدا کردند.
  10
  34
  جمعه ۲۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  همایون نروژ - اسلو، نروژ

  آقای ظریف شما که سینه ت رو چاک میدی و رگ گردنت به خاطره آذربایجان عزیز باد میکنه چرا در مورد جدایی دریای خزر اینجوری سینه سپر نمیکنی . چرا بی سر صدا کل دریا رو تقدیم این روسهای بی همه چیز کردی ؟
  4
  25
  جمعه ۲۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  بزرگترین اشتباه این بود که مثل سوریه دخالت نکردیم، اگر ایران تو جنگ آذربایجان و ارمنستان دخالت میکرد ارمنستان به این راحتی شکست نمیخورد که حالا اردک خان اینجوری رجز بخونه برامون. تا دیر نشده باید ارمنستان رو تجهیز کرد جلوی آذربایجان رو بگیره. قرار داد تورکمنچای بین ایران و روسیه تزاری بسته شده، دیگه روسیه تزاری وجود نداره و ایران باید آذربایجان رو برگردون به خاک خودش. توی سوریه روی اردک خان تروریست رو کم کردیم اینجا هم باید روشو کم کنیم
  11
  23
  جمعه ۲۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  paniranist - پراگ، چک

  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. تلاش کن کمتر آبگوشت تاریخ گذشته بخوری قارداش
  4
  29
  جمعه ۲۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  اگر اون خامنه ای و خاتمی احمق زمانی که شوروی از هم پاچید طبق همون قرارداد زمینهای اشغالی رو پس میگرفت و استقلال این مناطق رو قبول نمیکرد الان شعری که برای جدایی بخش شمالی ایران خوانده شده رو برای خودمون عوضی نمیخوندن. این شعر مال زمانی هستش که روسها بخش شمالی کشور رو جدا کرد . بخش شرقی آناتولی همه ایرانی نشین هستند و به ایران باز خواهند گشت و مولوی برزگ هم باید به اصل خودش و زادگاه خودش برگرده و این اتفاقات خواهد افتاد و شمال آذربایجان هم به وطن خودش ایران باز خواهد کشت.
  4
  15
  جمعه ۲۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  تقدیم به اردوغان برای سخنرانی بعدی :ای ارس! رود من، بشور این عقده ی چرکین، که تا دریا و آزادی راهی نیست، ماهی سیاهت را هم ببر، خنجر دگر کارساز نیست، دریا پر از ماهیان است، و مهتاب در انعکاس نقره گون در موج موج تو اواز ایران را می خواند، و بخاطر بسپار که ایران با توست، و مرز عشق من خواهی ماند، گرگ ها را در خود غرق کن، تو ماندگاری ای عشق زلال من، همچون ایران، ایران، ایران
  6
  20
  جمعه ۲۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  paniranist - پراگ، چک
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. بابا دمت گرم از این بهتر نمیشد دهان اردغان و پان ترکها رو مورد عنایت قرار داد
  1
  14
  جمعه ۲۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  بازهم خبری داده شد و هر شهرستانی از راه رسید و هارت و پورت کرد! روزگارتون حقتونه چون راحت بازی میخورید.
  23
  5
  جمعه ۲۱ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران

  به زودی دنیا ملیتی و قومیتی اداره خواهد شد. حالا آزربایجان باشه یا هرجای دیگه دنیا. و البته مرزی نخواهد بود که کسی بهش بنازه! البته بچه تهران مرزش فرازمینی هست و در دنیای بعد هم من بهتون میگم شهرستانی چون مطمئنم افکارتون عوض نخواهد شد. خخخ
  26
  5
  جمعه ۲۱ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  golden remix - استکهلم، سوئد
  تمامیت ارضی
  0
  4
  جمعه ۲۱ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  فارسان - مرکزی، ایران
  paksan زمان ریاست جمهوری رفسنجای ملعون بود
  0
  2
  شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۴:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  خردوغان رو زیاد جدی نگیرین.همین امروز و فرداس که مث بوقلمون پشیمون بشه از کرده اش.ازین چیزا زیاد خورده آخریش درباره اروپا بوده
  5
  8
  شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۵:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  امیرعلی ایرانی - ویسبادن، آلمان
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. شما هم باید به بخش روح و روان ملحق شوی.تاریج چند هزا ساله را گذاشته به کشور باکو چسبیدی که سی سال تاریخ داره.
  0
  1
  شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  امیرعلی ایرانی - ویسبادن، آلمان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. اول اذربایجان را درست بنو یس بعد مطلب بده.
  0
  3
  شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  حالا مال کجای تهرانی؟!؟
  0
  1
  یکشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.