ترامپ از توافق اسرائیل و مراکش برای عادی‌سازی روابط‌شان خبر داد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحدهصدای آمریکا :رئیس جمهوری ایالات متحده با اعلام خبر توافق اسرائیل و مراکش برای عادی‌سازی روابط‌شان، از آن به عنوان «یک دستاورد تاریخی دیگر» یاد کرد.

پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه ۲۰ آذر با انتشار یک توئیت نوشت: «امروز یک دستاورد تاریخی دیگر [حاصل شد]! اسرائیل و پادشاهی مراکش، دو دوست بسیارخوب ما، توافق کرده‌اند که روابط کامل دیپلماتیک برقرار کنند.»

پرزیدنت ترامپ در ادامه نوشت: «پیشرفتی بسیار بزرگ برای صلح در خاورمیانه!» رئیس جمهوری آمریکا در توییتی دیگر چنین نوشته است: «امروز، من بیانیه‌ای را امضا کردم که حاکمیت مراکش بر صحرای غربی را به رسمیت می‌شناسد. پیشنهاد خودمختاری جدی، معتبر، و واقع‌گرایانه مراکش، یگانه مبنای یک راه‌حل عادلانه و پایدار برای دوام صلح و رفاه است!»

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین اعلام کرد که با امضاء یک فرمان اجرایی، آمریکا حاکمیت مراکش بر صحرای غربی را به رسمیت شناخته است: «مراکش در سال ۱۷۷۷ ایالات متحده را به رسمیت شناخت. بنا بر این شایسته است که ما حاکمیت آنها بر صحرای غربی را به رسمیت بشناسیم.»

در پی به نتیجه رسیدن «توافق‌های ابراهیم»، ابتدا اسرائیل و امارات متحده عربی روابط خود را عادی کردند و پس از آن بحرین به این توافق پیوست. سودان سومین کشوری بود که به این توافق پیوست و مراکش چهارمین کشور محسوب می‌شود.

رئیس جمهوری ایالات متحده در آن زمان و پس از توافق صلح تاریخی میان اسرائیل و امارات متحده عربی که با ابتکار و میانجی‌گری دولت آمریکا به دست آمد، گفته بود: ‌«اکنون که یخ [رابطه] شکسته شده است من انتظار دارم که کشورهای عرب و مسلمان بیشتری راه امارات متحده عربی را دنبال کنند.»
+12
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.