همکاری مخفیانه یک خواننده زن اسرائیلی با ایرانی‌ها

العربیه :برغم اینکه هیچ رابطه رسمی بین ایرانی‌ها و اسرائیلی‌ها وجود ندارد، اما لیراز چرخی، خواننده اسرائیلی ایرانی‌تبار، ریسک کرده و با تهیه آلبومی با شرکت هنرمندانی از ایران، به اقدامی فوق‌العاده‌ و غیر عادی دست زده است.

والدین لیراز چرخی از یهودیان سفاردیم در ایران هستند که در دوران نوجوانی به اسرائیل مهاجرت کردند.

لیراز یک سال پیش از انقلاب، در سال در سال 1978 در اسرائیل متولد شد. او هرگز ایران را از نزدیک ندیده اما این خواننده و بازیگر با اینکه بیشتر آلبوم‌هایش به زبان عبری است، همواره در زمینه هنر ارتباط با ریشه‌های ایرانی خود را حفظ کرده است.

آلبوم جدید لیراز که «زن» نام دارد، دومین آلبوم او به زبان فارسی است و آنچه این آلبوم را از آلبوم قبلی‎اش متمایز می‌کند، کمک گرفتن از برخی هنرمندان و خوانندگان در داخل ایران است.

افزایش فالوورهای چرخی در یوتیوب در داخل ایران و مشاهده طرفداران ایرانی‌اش که در حال رقصیدن با آهنگ‌هایش در داخل ایران هستند، این خواننده را تشویق کرد تا آلبومی به زبان فارسی تهیه کند.

این خواننده اسرائیلی جهت بازیگری و اجرای برنامه‌های هنری برای مدتی در لس‌آنجلس زندگی کرد و در این مدت با افرادی از جامعه هنرمندان ایرانی ارتباط برقرار کرد، این ارتباط باعث شد تا هنگام بازگشت به اسرائیل، تعدادی نوارهای موسیقی پاپ قبل از انقلاب ایران را به همراه خود آورد تا منبع اصلی و الهام‌بخش آخرین آلبوم او شود.

لیراز در مصاحبه با دویچ‌وله گفته است، اولین آلبوم ترانه به زبان فارسی را که به نام «ناز» معروف است، در آلبوم سال 2018 منتشر کرد. در آن هنگام ترانه‌های فارسی او نیز به ایران راه یافت و به طور مرتب از داخل ایران پیام‌های تشویق‌آمیز دریافت کرد. در یکی از این پیام‌ها یک نفر از او پرسیده بود، آیا مایل است با هنرمندان داخل ایران همکاری کند؟ او در ادامه نوشته بود: «می‌خواهی با ما بخوانی؟»، به‌طور همزمان یک دی جی ایرانی هم ویدیویی را از یک مهمانی زیرزمینی در تهران برای لیراز ارسال کرد که تاثیر زیادی بر او بر جای گذاشت. لیزار در توضیحی برای این ویدئو گفت: «زنان در اینجا با موسیقی من می‌رقصند.»

لیراز در این مصاحبه گفته است: «برای من این اولین ارتباط واقعی با مردم در ایران بود و از آن به بعد تنها آرزوی من این بود که آلبومی با همکاری نوازندگان و دست‌اندرکاران موسیقی پاپ ایرانی تهیه کنم.»

او می‌گوید: «از نظر فنی این کار دشوار بود، اما از نظر عاطفی حتی دشوارتر. بیش از نیمی از کسانی که در این پروژه همکاری می‌کردند، ترک تحصیل کرده بودند، هیچ کس با نام واقعی خودش در این پروژه شرکت نکرده بود.»

لیراز، دچار عذاب وجدان بود که مبادا زندگی عده‌ای را به خطر بیاندازد و راهی زندان شوند. او می‌گوید که مرتب از خودم می‌پرسیم چرا این کار را می‌کنم، او در پاسخ به خود چنین گفت: «این تنها راهی است که می‌توانیم به شرایط سیاسی موجود پاسخ دهیم.»

آلبوم «زن» لیراز چرخی در اواسط ماه نوامبر، از سوی شرکت «Glitterbeat» توزیع شده است.
+120
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  به کوری چشم مسافر و برادران ارشادی .به امید. دوستی دوباره با متحد تاریخی ما . به کوری چشم خلقی‌ها و حامیان ملت مظلوم فلسطین. بیچارگی ما ایرانی‌‌ها از زمانی‌ شروع شد. که پشت به گلدا مایر شیر زن اسراهیلی. که ۱۳۵۲ در کنار ما .با حسن ال بکر عراقی جنگید. کردیم و دنبال. "..." امام امت. یاسر عرفات و جرج حبش افتادیم.
  19
  65
  ‌پنجشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  بسیارانی در ایران، مخصوصا طبقات فرهیخته و تحصیل کرده هیچگونه خصومتی با یهودیان و اسرائیل ندارند و این روابط که ریشه در تاریخ دارد بسیار طبیعی به نظر میرسد
  10
  60
  ‌پنجشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه

  قبلا هم نوشتم برادری ایرانیان با یهودیان اسرائیل چندین هزار ساله است قبل از اینکه اسلام نکبت توسط محمد شارلاتان پایه گذاری شود در ضمن دومین کشوری که بعد از امریکا اسرائیل را برسمیت شناخت دولت پادشاهی ایران بود حال این رژیم اسلامی فاسد و طویله رهبریش هرچقدر نفاق افکنی کنند شعار نابودی اسرائیل دهند تروریسم منطقه تقویت کنند باز نمی توانند خللی در روابط بین ایرانیان و مردم اسرائیل بوجود آورد
  7
  57
  ‌پنجشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  مسافران - آنکارا، ترکیه

  استاد شما هم بلند شو چرخی بزن اسمت را هم عوض کن به زرتشت چرخی اسراهیلی! با این لیراز چرخی یه چرخی برقص و نازی نازی بخوان بعد در اینترنت آپلود کن.فقط خدا میداند با صدوبیست کیلو وزنی که داری چطور تکان تکان میخوری و به خودت مینازی.لعنت به آلمان که امثال تورا داخلش راه داده.
  55
  6
  ‌پنجشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۲
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  جون مادرت نخون، ترکمون زدی به آهنگ. ارکستر هم که ضایع تر از خودت.
  56
  8
  ‌پنجشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  کار به نظر سیاسیش ندارم ولی واقعا گند زد با این صداش به یکی از قشنگترین آهنگهای شادروان مهستی.حد اقل یه چیزی از خودت میخوندی
  8
  18
  ‌پنجشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  بعضی‌‌ها اینجوری چرخ می‌‌خورند. بعضی‌‌ها مثل شما. روی پای قاری قرآن ...بین خودمان کدام بهتر است؟ همین را می‌‌خواستی‌ ؟ حالا برو چرت بزن
  7
  15
  ‌پنجشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. فاطی باز دم در آوردی مگه نگفتم بهت که ببند
  3
  32
  ‌پنجشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۲
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک::]. گفته کردی، ولی به گوش نمی‌گیرم.
  18
  2
  ‌پنجشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  ۱۲۰ کیلو ؟ خانه خراب .این را از کجا آورده؟ نه عزیز نیستم. از بالا تا پاهین سر ترازو.خیلی‌ هنر. ۶۸ تا هم نمی‌‌شود. ۱۲۰ کیلو می‌‌خواهی‌. خرس گیریزلی حوزه. نه یکی‌ نه دو تا. از پشم و ریش .که نگو. همه هم ادعا .که از نسل خرس بزرگ هستند. که ۱۵۰۰ سال پیش همه چیز می‌‌خورد زن.بچه. ایرانی‌. شتر. کنیز. برده. غلام. مسافر. طرف امروز هم. اینقدر خر است.که هنوز که هنوز. فکر می‌‌کند. .این خرس ۲۵۰ کیلوهی. گاز که نمی‌‌گرفت. نعمت و فضیلت بود.
  8
  14
  ‌پنجشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. هموطن من اشتباه میکنی. این ملت همیشه هرکی رو که مظلوم گیر اورده کشته. تحقیر کرده. حتی ساده ترین حق انسانی رو ازش گرفته. یادت نره همین ملت اجازه نمیداد یه یهودی سوار خر باشه . الانم چسبیدن به اسراییل برا اینه که پیشرفت کردن. جهان اولی هستن. بقیش تبلیغات و برد رسانه اییه. پز دادنه. ایا میدونی این پز دادن رو من نمیگم و یه ادم خبره ی سیاسی امریکایی گفته؟. و بدبختی همینه. ملتی که اینقدر عقب مونده حتی یادمه نژادشونو به یونان میچسبوندن تا پز بدن.
  5
  3
  ‌پنجشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. عزیزم سخنان شما را نفی نمیکنم چون مطالعات زیادی در مورد یهودیت در ایران دارم. اما عزیزم همه چیز قیاسی هست ولی با وجود گذشته ی تاریک وضعیت یهودیان در سرزمین ایران بهتر از اروپا و هر کشور عربی بوده است. البته همیشه هم روابط شیرین نبوده مثلا شاه عباس دوم بیش از 100 هزار نفر یهودی را قتل عام کرد تا بقیه یا تغییر دین دادند (نجف اباد و قسمتی از اصفهان) و یا جلای وطن کردند. ولی در قیاس تاریخی با این همه یهودیان در ایران کمتر از ممالک دیگر تحت فشار بودند. هلوکاست و اروپا را فراموش نفرمائید
  1
  6
  جمعه ۲۱ آذر ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.