هشدار در مورد آلرژی‌زا بودن واکسن فایزر

بی بی سی :مقام های بهداشتی در بریتانیا می گویند افرادی که سابقه واکنش شدید آلرژیک دارند نباید واکسن فایزر/بیواِن‌تک را تزریق کنند.

تزریق دوز اول این واکسن روز سه شنبه در بریتانیا شروع شد و اکنون روشن شده که دو کارمند نظام درمانی بریتانیا، ان اچ اس، به آن حساسیت نشان داده اند.

سازمان نظارت بر محصولات دارویی و مراقبت های بهداشتی بریتانیا، "ام اچ آر اِی"، گفت این توصیه شامل حامل کسانی می شود که در گذشته به دارو، مواد غذایی یا واکسن آلرژی داشته اند.

دو نفری که به واکسن فایزر حساسیت نشان داده اند تحت مداوا قرار گرفته و خوب شده اند.

تصور می شود واکنش آنها از نوع "آنافیلاکتوید" بوده که معمولا با تحریک پوستی، تنگی نفس و گاهی افت فشار خون همراه است. این با واکنش آنافیلاکسی که می تواند مرگبار باشد فرق دارد.

هر دو کارمند ان‌اچ‌اس سابقه آلرژی شدید داشته اند و با خود قلم های آدرنالین حمل می کنند.

پروفسور استفان پوویس، مدیر ان‌اچ‌اس انگلستان، گفت که هر دو آنها در سلامت هستند.

او گفت که این توصیه ها "در ارتباط با یک واکسن عادی است".

دکتر جون رِین، مدیر سازمان نظارت بر محصولات دارویی و مراقبت های بهداشتی بریتانیا گفت ارائه این توصیه "با توجه به این تجربه" اقدامی درست است.

واکنش های آلرژیک معمولا نادر است اما با تزریق برخی واکسن ها مثل واکسن سالانه آنفلوآنزا اتفاق می افتد.

روز سه شنبه چندین هزار نفر در بریتانیا واکسینه شدند.

پروفسور پیتر اوپنشا، متخصص ایمنی شناسی در امپریال کالج لندن، گفت: "این که به این سرعت از این دو واکنش آلرژیک با خبر شده ایم و ناظران مقررات توصیه احتیاطی را ارائه کرده اند نشان می دهد که سیستم نظارتی کارآمد است."
واکسن دوم "در افراد مسن موثر است"
در همین حال یکی از سرپرستان ساخت واکسن دیگر کووید-۱۹ در دانشگاه آکسفورد و شرکت اَسترازِنِکا نگرانی ها در مورد ناکارآمدی واکسن در گروه های سنی بالاتر را کمرنگ دانسته است.

داده های منتشر شده توسط نشریه لنسِت در روز سه شنبه حاکی بود که در مورد تاثیر این واکسن در افراد بالای ۵۵ سال اطمینان وجود ندارد.

پروفسور سارا گیلبرت گفت که این واکسن در مراحل اولیه فرآیند کارآزمایی در افراد مسن تر آزمایش نشد و نتایج بعدی آزمایش ها احتمالا حاوی اطلاعات مربوط به تاثیر واکسن در افراد بالای ۵۵ ساله خواهد بود.

او افزود که در آزمایش های اولیه "هیچ تفاوتی" در واکنش سیستم ایمنی افراد جوان تر و افراد بالای ۷۰ مشاهده نشد.

او گفت این بدان معنی است که سازمان ناظر بر تایید واکسن می تواند از صدور مجوز واکسن برای افراد مسن تر حمایت کند.

"ام اچ آر اِی" در حال حاضر مشغول بررسی صدور مجوز برای واکسن دانشگاه آکسفورد/استرازنکا است.

نگهداری و توزیع این واکسن بسیار راحت تر از واکسن فایزر است چون به ذخیره در دمای خیلی پایین نیازی ندارد. در حال حاضر بیش از ۵ میلیون دوز از آن در بریتانیا وجود دارد.
+21
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.