شهردار تهران: بخشی از املاک غیرقانونی قالیباف پس گرفته شده است

دویچه وله :شهردار تهران گفته است برخی املاکی که به قالیباف و نزدیکان او واگذار شده بود، از آنها پس گرفته شده است. مشاور سابق قالیباف این را "افترا و نشر اکاذیب" دانسته که رئیس مجلس اسلامی قصد دارد علیه آن شکایت کند.

پیروز حناچی، شهردار تهران، گفته است املاکی که محمدباقر قالیباف به طور غیرقانونی تصاحب کرده بود، از او پس گرفته شده است.

شهردار تهران در گفت‌وگویی که چهارشنبه (۱۹ آذرماه) در تارنمای خبرگزاری ایلنا منتشر شده، می‌گوید برخی "املاکی که در خیابان شهید عراقی" است، از قالیباف، شهردار پیشین تهران و بستگان او "بی سروصدا... تحویل گرفته شده است".

حناچی تصریح کرده است: «از تیم آقای قالیباف ملکی به مساحت حدود ۶ هزار متر مربع را در محدوده بزرگراه همت، تقاطع امام علی، پس گرفتیم. همچنین از خانم مشیر (همسر آقای قالیباف) و آقای طلایی نیز املاک را پس گرفتیم. ممکن است مواردی هم باقی مانده باشد که شرایط آن‌ها متفاوت است.»

در گفت‌وگو از "تیم قالیباف" تنها از همسر او خانم مشیر، و دو نماینده پیشین شورای شهر، مرتضی طلایی و معصومه آباد نام برده شده است.

اما این تمام املاکی نیست که شهردار پیشین و رئیس کنونی مجلس شورای اسلامی، از آن خود و بستگانش کرده است، زیرا به گفته شهردار تهران "بخشی از املاکی که می‌گویید، در لیست املاک نجومی است. املاک نجومی سند خورده‌اند و بازپس‌گیری آن‌ها از عهده ما بر نمی‌آمد".

شهردار تأکید دارد که از افراد دیگر نیز "تعداد زیادی از املاک پس گرفته شده‌اند؛ برخی از آن‌ها با تذکر و مراجعه، بعضی با حکم قضایی و تعدادی نیز به مرحله شکایت رسیده‌اند".

به دنبال انتشار گفت‌وگو با پیروز حناچی در سایت ایلنا، ناصر امانی، مشاور شهردار پیشین تهران در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس اظهارات شهردار تهران را "افترا و نشر اکاذیب" دانست و گفت که از سوی وکیل قالیباف علیه آن اقدام قانونی خواهد شد.
چندوچون املاک نجومی
نخستین بار محمود میرلوحی، عضو شورای شهر تهران، از ابعاد گسترده "املاک نجومی" پرده برداشت. این موضوع همان زمان واکنش فوری قالیباف را برانگیخت که علیه برخی از افشاکنندگان پرونده "املاک نجومی" از جمله یاشار سلطانی، روزنامه‌نگار و محمود میرلوحی، عضو شورای شهر تهران شکایت کرد.

در "پرونده املاک نجومی" فاش شد که به هنگام فعالیت قالیباف در رأس شهرداری تهران املاک بیشماری به قیمت پایین به نزدیکان و اطرافیان او واگذار شده است.

محمود میرلوحی، رئیس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران در گفت‌وگویی تفصیلی با "اعتماد آنلاین"، تخلفات مالی وابسته به شهرداری سابق، مسکوت ماندن پرونده واگذاری املاک و تهدیدها و اعمال نفوذها را تشریح کرد. او بدون نام بردن از تخلف‌کنندگان گفت: «هر کس بیشتر فریاد کشید، بدانید یکی از آنهاست.»

میرلوحی گفت که شمار املاک واگذار شده در دوره شهرداری قالیباف به اشخاص و نهادها به بیش از دو هزار مورد بالغ می‌شود و این دو هزار فقره ملک فقط یک واحد نیستند: «مثلا هر کدام از این دوهزار ملک می‌تواند آپارتمانی باشد برای مثال با شش واحد، اگر بخواهیم تعداد این ملک‌ها را به واحد بشمریم، این رقم به بالای ۳ هزار و ۸۰۰ واحد اداری، تجاری و مسکونی می‌رسد. اما باز هم این آخر کار نیست. تعدادی بوستان داشتیم که حدود ۸۰۰ هزار مترمربع امکانات داشتند، مثل رستوران و دکه، تازه این بوستان‌ها هم در این اعداد دیده نشده است. خوب این اموال با این حجم گسترده که اموال شهرداری بوده‌اند، نه مشخص هستند که فروخته شده‌اند، نه مشخص است که به اجاره رفته‌اند، هیچ چارچوبی ندارند.»

میرلوحی به دلیل شکایت قالیباف، به "نشر اکاذیب، توهین و تشویش اذهان عمومی" متهم شد. او در گفت‌وگو با اعتماد گزارش داد: روزی که برای تفهیم اتهام به دادسرا رفت، بازپرس حاضر نبود او را ببیند و برایش تنها پیام فرستاد: «بگویید دهانش را می‌بندم.»

حمید علیزاده، بازپرسی که قرار بود به شکایت از میرلوحی رسیدگی کند، همان فردی است که در "پرونده فساد اکبر طبری" به همدستی متهم شد و اکنون در بازداشت به سر می‌برد.

همان زمان روزنامه اعتماد به نقل از محمود میرلوحی نوشت: «پرونده املاک نجومی در قوه قضاییه سربه نیست شده است.»
+10
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۵
  hassan5 - تهران، ایران
  مملکتی که رئیس قوه قضائیه اش دزد پرونده دار باشد،چه عاقبتی دارد؟!؟خاک بر سر خامنه ای که رهبر فقط یک عده دزد پرونده دار است.یک آدم سالم اطراف خامنه ای نیست!
  0
  5
  ‌پنجشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۹ - ۰۵:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.