وزیر خارجه آذربایجان در تهران: احیای ۱۳۲ کیلومتر مرز مشترک طرح‌های جدید ایجاد می‌کند

 دیدار وزیر خارجه جمهوری آذربایجان با حسن روحانی رئیس جمهوری ایرانیورونیوز :جیحون بایراموف، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان در دیدار با حسن روحانی با اشاره به احیای ۱۳۲ کیلومتر مرز مشترک با ایران که اخیرا در جریان درگیری‌های قره‌باغ از سوی آذربایجان تحت کنترل دوباره در آمده است گفت: «مرزهای آذربایجان با ایران، مرز دوستی و توسعه است و بر این باور هستیم که احیای این مرزها می تواند پروژه های همکاری جدیدی برای دو کشور ایجاد کند.»

دور جدید درگیری‌ها در منطقه قره‌باغ از روز ۲۷ سپتامبر (۶ مهر ) آغاز شده بود و پس از ۴۴ روز نبرد، نیروهای جمهوری آذربایجان توانستند کنترل چندین منطقه در قره‌باغ را برعهده بگیرند و در نهایت دو کشور با میانجی‌گری روسیه توافق آتش‌بس امضا کردند. بخشی از این مناطق در مرز با ایران قرار داشت.

جیحون بایراموف در سفر امروز خود به تهران و در گفت‌وگو با رئیس جمهوری ایران تحریم‌های آمریکا را مانع توصیف و ابراز امیدواری کرد که با شرایط جدید بین‌المللی و رفع موانع موجود ناشی از تحریم‌های آمریکا، پروژه‌های مشترک همکاری دو کشور به سرعت اجرایی و عملیاتی شود.

وی تاکید کرد که اجرای پروژه راه‌آهن رشت - آستارا موجب افزایش همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور شود.

در جنگ ۴۴ روزه اخیر مقام‌های ایران حمایت خود را از جمهوری آذربایجان اعلام کرده بودند و از جدایی‌طلبان ارمنی که تحت حمایت ارمنستان قرار دارند خواسته بودند که قره‌باغ را تخلیه کنند.

ناگورنو قره‌باغ در جمهوری آذربایجان قرار دارد اما از زمان جنگ سال ۱۹۹۴ تحت کنترل نیروهای جدایی‌طلب ارمنی که مورد حمایت ارمنستان هستند قرار گرفت.
پیشنهاد ایران برای مشارکت در بازسازی قره‌باغ
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در دیدار امروز خود با وزیر خارجه جمهوری آذربایجان از پایان جنگ میان دو کشور آذربایجان و ارمنستان و آزاد شدن مناطقی که او آن‌ها را «مناطق اشغالی» نامید، ابراز خشنودی کرد.

وی اعلام آمادگی کرد تا ایران به استحکام آتش‌بس میان دو کشور و برقراری ثبات در منطقه کمک کند.

وی همچنین تاکید کرد «با توجه به همسایگی دو کشور حضور و مشارکت ایران در بازسازی مناطق آسیب دیده از جنگ قره‌باغ به نفع دو کشور خواهد بود.»

طبق گزارش رسانه‌های ایران، جیحون بایراموف در سفر خود به تهران همچنین با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران درباره قره‌باغ بحث و گفت‌وگو کردند.
+5
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  پیشنهاد ایران برای بازسازی قره باغ! خوبه نصف مسکن مهرتون رو تورکیه ساخت. باز کارگرای افغانی این پیشنهاد رو بدن خداییش حق دارن چون آجر به آجر برجهای تهران جای دست اونهاست. چقدر افغانی بی صدا در ساختمان های بزرگ به خاطر عدم امکانات به راحتی مردن و کسی با خبر نشد. دلم به ال ملل ضعیف میسوزه. البته خودمون هم داریم میشیم ضعیفترین.
  2
  5
  ‌چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.