پسابرکسیت؛ احتمالا ۲.۵ میلیون بریتانیایی دیگر نمی‌توانند آزادانه وارد اتحادیه اروپا شوند

یورونیوز :بیش از ۲.۵ میلیون بریتانیایی در صورت عدم تمدید گذرنامه‌های خود احتمالا از ۳۱ دسامبر سال جاری میلادی دیگر نمی‌توانند وارد خاک اتحادیه اروپا شوند.

اگرچه آن دسته از بریتانیایی‌هایی که برای سفری کوتاه و توریستی به این اتحادیه می‌آیند احتمالا به ویزا نیازی نخواهند داشت اما بنا بر اطلاعاتی که در سایت رسمی مقررات شنگن نوشته شده (SchengenVisaInfo.com)، احتمالا بسیاری از هموطنانشان پس از پایان دوره گذار برکسیت، یعنی از اول ژانویه سال ۲۰۲۱ میلادی چنین امکانی را نخواهند داشت.

در حال حاضر شهروندان بریتانیا می‌توانند آزادانه به همه کشورهای داخل اتحادیه اروپا و منطقه شنگن سفر کنند اما با انقضای تاریخ گذرنامه آنها این وضعیت تغییر خواهد کرد. بر اساس مقررات جدید، از سال ۲۰۲۱ میلادی اتباع این کشور در صورتی می‌توانند با پاسپورت کنونی خود وارد منطقه شنگن شوند که هنوز دست‌کم ۶ ماه از تاریخ اعتبار آن باقی مانده باشد؛ تنها استثناء در موضوع این مقررات نیز برای مردم ایرلند درنظر گرفته شده است.

علاوه بر این احتمال می‌رود که از ابتدای ژانویه، مدت زمان معطلی مسافران بریتانیایی در مرز این کشور با اتحادیه اروپا بطور قابل توجهی افزایش یابد چراکه آنها نیز باید در کنار مسافران دیگر نقاط جهان، برای عبور از مرز اتحادیه در یک صف قرار بگیرند.

از مسافران بریتانیایی همچنین خواسته می‌شود تا بلیط برگشت خود را به ماموران مرزی نشان دهند و پول کافی نیز برای دوران اقامت خود در این اتحادیه داشته باشند.

اگرچه برای سفرهای توریستی داشتن ویزا ضروری نیست اما مدت سفر توریستی بریتانیایی‌ها نیز به حداکثر ۹۰ روز محدود خواهد شد که این مساله مشکلاتی را برای افرادی که خانه‌های خود را در دوران تعطیلات اجاره می‌دهند، بوجود می‌آورد.

اما به نظر کارشناسان مشکلات بریتانیایی‌ها به اینجا ختم نمی‌شود. از آنجا که به دلیل شیوع کرونا بسیاری از سفارتخانه‌ها بخش ویزای خود را موقتا تعطیل کرده‌اند؛ به نظر می‌رسد دریافت ویزا برای آن دسته از بریتانیایی‌هایی که پس از ژانویه ۲۰۲۱ باید به این اتحادیه سفر کنند، برای مدتها ممکن نباشد.

همچنین احتمال داده می‌شود شمار قابل توجهی از بریتانیایی‌ها به محض رسیدن به مرزهای اتحادیه، مجبور به بازگشت به خانه‌هایشان شوند زیرا از تغییرات گسترده‌ای که در مقررات آمد و شد به این اتحادیه بوجود آمده، بی‌خبر باشند.
+21
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  دوستی - زوریخ ، سوییس
  انگلیس به سمت منزوی شدن .
  1
  12
  ‌چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.