ارتفاع قله اورست بلندتر شد!

 قله اورسترادیو فردا :چین و نپال روز سه‌شنبه به‌طور مشترک ارتفاع رسمی جدید کوه اورست را اعلام کردند و به اختلافی که در این مورد بین دو کشور وجود داشت پایان دادند.

ارتفاعی که اکنون برای بلندترین قله جهان اندازه‌گیری شده ۸۸۴۸.۸۶ متر است که کمی بیشتر از اندازه‌گیری قبلی نپال و حدود چهار متر بلندتر از عددی است که چین پیش از این برای این قله ذکر می‌کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در پی اندازه‌گیری‌های انجام‌شده، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین و همتای نپالی وی، پرادیپ گیاوالی، همزمان در یک کنفرانس مجازی دکمه‌ای را فشار دادند و ارتفاع جدید روی صفحه نمایش نمایان شد.

قله اورست در مرز چین و نپال قرار دارد و پس از توافقی که بین دو کشور شد، نقشه‌برداران نپال در سال ۲۰۱۹ و یک تیم چینی در سال ۲۰۲۰ به اندازه‌گیری دقیق ارتفاع آن اقدام کردند.

بحث در مورد ارتفاع واقعی قله از قدیم وجود داشته و پس از یک زمین‌لرزه بزرگ در سال ۲۰۱۵ احتمال کاهش ارتفاع آن نیز مطرح شد.

این زمین‌لرزه منجر به کشته شدن ۹۰۰۰ نفر، آسیب دیدن حدود یک میلیون ساختمان در نپال و سقوط بهمن در اورست شد که این بهمن نیز در پناهگاه کوهنوردان اورست ۱۹ کشته برجای گذاشت.
+3
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.