جانشین فرمانده سپاه: شلیک به هواپیمای اوکراینی را شبیه‌سازی کردیم

فدوی: در شرایطی مانند یک رزمایش، سامانه دوباره شلیک کرد تا سیستم قضایی به همه ابعاد قضیه پی ببرددویچه وله :جانشین فرمانده سپاه در سخنانی بدون ذکر جزئیات از پایان تحقیقات در مورد پرونده هواپیمای اوکراینی خبر داده است. سردار فدوی گفته شلیک به این هواپیما شبیه‌سازی شده و پدافند سپاه برای پی بردن به جزئیات دوباره شلیک کرده است.

سردار علی فدوی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران، روز یکشنبه ۱۶ آذر (ششم دسامبر) در یک سخنرانی به مناسبت روز دانشجو از پایان تحقیقات در مورد شلیک به هواپیمای اوکراینی خبر داد. او گفت مسئولان قوه قضائیه اطلاع داده‌اند که "همه کارها تمام شده و فقط حکم قاضی مانده است."

این مقام ارشد سپاه پاسداران چنین عنوان کرد که برای تحقیق در مورد این پرونده، شلیک به هواپیمای اوکراینی شبیه‌سازی شده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم فدوی گفت: «در شرایطی مانند یک رزمایش، سامانه دوباره شلیک کرد تا سیستم قضایی به همه ابعاد قضیه پی ببرد.»

جانشین فرمانده سپاه در سخنان خود تأکید کرده سپاه خواستار این است که "هم حکم قاضی و هم تکلیف دیه" قربانیان تا قبل از سالگرد این حادثه روشن شود. او اظهار داشته مسئولان سپاه "به همه خانواده شهدا" سر زده و از آنان "دلجویی" کرده‌اند. ادعای مقام‌های جمهوری اسلامی در مورد دلجویی از خانواده‌ها در حالی است که خانواده قربانیان این پرواز تحت فشارهای شدید امنیتی قرار گرفته و دانشجویان و شهروندان معترض به سرنگونی هواپیما نیز تهدید، احضار و محاکمه شدند.

پرواز شماره ۷۵۲ تهران به کیف متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین صبح روز ۱۸ دی‌ماه سال ۱۳۹۸ اندکی پس از برخاستن از باند فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران هدف شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران قرار گرفت. این هواپیما چند ثانیه بعد در نزدیکی شاهد‌شهر تهران سقوط کرد. تمامی ۱۷۶ مسافر این هواپیما در این حادثه جان خود را از دست دادند.

جمهوری اسلامی پس از سه روز انکار، سرانجام مسئولیت شلیک به این هواپیما را پذیرفت. مقامات ایرانی شلیک به این هواپیما را ناشی "از خطای انسانی" خوانده و از همکاری با نهادهای بین‌المللی برای روشن شدن چگونگی سقوط هواپیما خودداری کردند.

مقام‌های اوکراین تا کنون دو مرتبه به صورت مستقیم با مقام‌های جمهوری اسلامی برای روشن شدن حادثه سرنگونی این هواپیمای مسافربری دیدار کرده‌اند. سومین دیدار نیز قرار است در ماه جاری میلادی برگزار شود. معاون دادستان کل اوکراین اخیرا اعلام کرد جمهوری اسلامی درخواست این کشور مبنی بر مجازات افرادی که مسئول سرنگونی این هواپیما بوده‌اند را رد کرده است.

جانشین فرمانده کل سپاه در سخنان خود گفته مقامات قضایی اوایل آبان‌ماه به دادستانی سازمان قضایی نیروهای مسلح خبر داده‌اند که تحقیقات این پرونده تمام شده‌است. این در حالی است که تا کنون هیچ‌گونه جزئیات و جمع‌بندی از نتیجه این تحقیقات در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته و روند انجام این تحقیقات نیز نامبهم و ناروشن بوده است.

روزنامه شرق چهارم آذرماه در گزارشی خبر داد که دولت ایران در نظر دارد برای پرداخت غرامت سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی تا سقف ۲۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه برداشت کند. این روزنامه اما روز ۱۵ آذر در گزارشی دیگر نوشت در لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۱۴۰۰، ردیف مربوط به پرداخت غرامت سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی از محل هزینه‌های صندوق توسعه ملی حذف شده است.

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده قربانیان پرواز ۷۵۲ که همسر و دختر ۹ ساله‌اش را در این حادثه از دست داده است، پس از انتشار خبر مربوط به پرداخت غرامت سرنگونی هواپیما از صندوق توسعه ملی به شدت از این امر انتقاد کرده و در صفحه شخصی‌اش در فیس‌بوک نوشت: «از صندوق توسعه‌ کشور پول برمی‌دارند تا غرامت کثافت‌کاری و جنایت‌ سپاه پاسداران را پرداخت کنند. هم از نان مردم بزنند هم خانواده‌های جان‌باختگان را برای یک عمر شرمنده‌ مردم کنند.»

ایران با پرداخت غرامت موافقت کرده اما هنوز جزئیات چنین پرداختی مشخص نیست.
"می‌خواستند جوانی کنند"
همزمان با نزدیک شدن به سالگرد شلیک به هواپیمای اوکراینی شماری از کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی با انتشار گسترده تصاویر قربانیان این پرواز به توییت اخیر وزیر ارتباطات ایران واکنش نشان داده‌اند. محمد‌جواد آذری جهرمی روز یکشنبه به مناسبت روز دانشجو در صفحه شخصی‌اش در توییتر این روز را به دانشجویان تبریک گفته و نوشته بود: «یک توصیه کوچک: جوانی کنید.»

یکی از کاربران توییتر عکسی از آرش پورضرابی و پونه گرجی، دو تن از قربانیان این پرواز را منتشر کرده که آنان را به هنگام عقدشان در محضر نشان می‌دهد. این دو دانشجوی ایرانی که در کانادا مشغول تحصیل بودند سال گذشته برای گرفتن جشن ازدواج به ایران بازگشته بودند. این کاربر در کنار این تصویر نوشته: «می‌خواستن جوانی کنن.» این توییت تا لحظه تنظیم این خبر بیش از ۱۸ هزار بار لایک شده است.
+4
رأی دهید
-39

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  بی عرزه‌های بی‌همه چیز شما غلط کردید که زدید امیدوارم روزی برسه که با عزیزان تون مورد شلیک قرار بگیرید بعدش ما واستون شبیه سازی کنیم
  1
  28
  دوشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  varied - ریزه، ترکیه

  واقعا که رو نیست سنگ پاست - خجالت هم نمی کشند در بوق و کرنا میکنند که اشتباهات خودشان را شبیه سازی کرده اند
  1
  24
  دوشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان
  به جای این کار، زندگیه اون جوونهای بی گناه و بی نظیرو شبیه سازی کنید که تو اون هواپیما بودند. پشت هر کدومشون یک عالمه داستان عشق و هیجان و آرزوها بود.
  1
  17
  دوشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  لطفاً دفعه بعد که شبیه سازی میکنید هواپیما را پر از بسیجی و سپاهی کنید.
  1
  17
  دوشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  یعنی تا حالا همچین چیزی شنیده بودید؟ شبیه سازی کردید که چی مشخص بشه؟ یعنی هنوزم شک داشتید موشکهای خودتون بتونند همچین کاری کنند؟ یعنی انقدر شماها بی اطلاع هستید که واسه اینکه باورتون بشه اون موشکها میتونند باعث سقوط هواپیما بشوند باید شبیه سازی کنید..حتما جلسه پرسش و پاسخ هم با حضور قاتل 280 نفر گذاشتید که توضیح بده براتون از حس و حالش آگاه بشید؟ قاتل اصلی کسانی هستند که اجازه پرواز به هواپیما دادن بخصوص فرماندهان سپاه که مشخصه از قصد اقدام به اجازه پرواز دادن تا اگر حمله ای شد بیاندازند گردن آمریکا . ولی کسی نمیتونه فرمانده های فاسد و قاتل رده بالا رو محاکمه کنه و کلا اتفاق هستش دیگه افتاده ولی جالبه فرمانده ناو آمریکایی که هواپیمای مسافربری رو زد همین افراد فاسد میگن از قصد زده.
  0
  1
  ‌سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.