مینو محرز: واکسن ایرانی کرونا مشابه واکسن چین و روسیه است

دویچه وله :عضو ستاد مقابله با کرونا می‌گوید واکسن ایرانی کرونا مرحله آزمایش روی حیوانات را به‌طور موفقیت‌آمیز طی کرده و مجوز ورود به فاز مطالعات انسانی دریافت کرده‌ است. در صورت موفقیت این فاز، تولید آن تابستان آینده آغاز می‌شود.

دکتر مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا و محقق اصلی پروژه تولید "واکسن ایرانی کرونا" روز یکشنبه ۱۶ آذر (۶ دسامبر) به خبرگزاری ایسنا گفت، واکسن ایرانی کرونا بر روی سه حیوان موش، خرگوش و میمون آزمایش شده و در هر سه مورد موفقیت‌آمیز بوده است.

خانم محرز افزوده: «بعد از پایان مطالعات حیوانی و نتایج موفق آن، مستندات به سازمان غذا و دارو ارائه شد که مورد تایید این سازمان قرار گرفت و کمیته اخلاق هم مجوز آغاز مطالعات انسانی آن را ارائه داه است و باید کلینیکال ترایال انسانی این واکسن را که سه مرحله دارد، آغاز کنیم.»

به گفته این محقق بهداشت و درمان، واکسن کرونایی که در ایران تولید شده، درواقع ویروس ضعیف شده است و مانند واکسن‌هایی است که در کشورهایی مانند چین و روسیه ساخته شده است.

ویروس ضعیف کرونا به تولید آنتی‌بادی در بدن انسان و افزایش مقاومت بدن استفاده‌کنندگان از آن در برابر ابتلا به کرونا کمک می‌کند. این فرایند، روش سنتی تولید واکسن در جهان است.

اما واکسن‌هایی که شرکت‌های فایرز و بیون‌تک و نیز شرکت مودرنا تولید می‌کنند فرایند دیگری را در تولید آنتی‌بادی در بدن انسان طی می‌کنند. این واکسن‌ها پس از ورود به بدن، به سلول‌ها فرمان می‌دهند پروتئین ویروس کرونا موسوم به "اسپایک" را تولید کنند. تولید این پروتئین، سیستم ایمنی بدن انسان را برای تولید آنتی‌بادی فعال می‌سازد.

به گفته خانم محرز  فاز انسانی مطالعات واکسن ایرانی، روی داوطلبان ۱۸ تا ۵۰ ساله انجام خواهد شد. این افراد باید سالم بوده، بیماری خاصی نداشته و قبلا به کرونا مبتلا نشده باشند. تست کووید۱۹ داوطلبان نیز باید منفی باشد. واکسن ایرانی در فاز مطالعات حیوانی بالای ۷۰ درصد ایمنی داشته است.

او درباره تعداد داوطلبان برای آزمایش انسانی واکسن کرونا نیز  گفته: «این موارد به تدریج اعلام می‌شود. افراد داوطلب باید واکسن را در دو دوز تزریق کنند و مطالعه انسانی آن باید در سه مرحله انجام شود تا اگر در این آزمایشات هم، واکسن هم مصون بود و هم موثر، بتواند به تولید برسد.»

درباره زمان احتمالی تولید انبوه و دسترسی به واکسن ایرانی خانم محرز گفته است: «اگر خیلی خوشبینانه فکر کنیم، در سال جدید و اواخر بهار می‌توانیم این واکسن را داشته باشیم. واکسن‌های کرونایی هم که در دنیا آماده شده تا بخواهد به دست ما برسد، زودتر از تیر ماه نخواهد بود. ان شالله واکسن خودمان هم تا همان زمان یعنی تا تیر ماه نتیجه خواهد داد.»
+7
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.