جوانی که مسی را تحت تاثیر قرار داده؛ منجی بعدی بارسلونا است؟

پدری به یکی از بازیکنان ترکیب ثابت بارسا در کنار لیونل مسی تبدیل شده است
بی بی سی :گی‌یم بالاگه (کارشناس فوتبال اسپانیا)
پدرو گونزالس لوپز بیشتر به اسم پِدری (Pedri) شناخته می‌شود. نام او را به خاطر بسپارید.

صفی طولانی از مدعیان به دنبال تاج پادشاهی خط میانی بارسلونا هستند که زمانی بر سر ژاوی و اینیستا قرار داشت. با این حال کمتر کسی به اندازه نوجوانی از شهر کوچک تگسته در جزیره تنریف اسپانیا موجی از هیجان به وجود آورده‌؛ بازیکن با استعدادی که در زمین پخته‌تر از سن‌ و سالش عمل می‌کند.

پدری تازه ۱۸ ساله شده‌،‌ با این حال در دیدار ال کلاسیکو و همین‌طور بازی مقابل یوونتوس در لیگ قهرمانان در ماه اکتبر نشان داد بارسلونا بخش عمده دو سال گذشته را صرف فهمیدن چه چیزی کرده: این که او نماد آینده باشگاهی در حال گذار است.

چرخش رولتی (چرخش ۳۶۰ درجه‌ای که زیدان آن را به شهرت رساند) که در تورین برای فرار از فشار حریف انجام داد و پاس رو به عقب‌ جسورانه‌اش به آنتوان گریزمان در لالیگا مقابل رئال بتیس، دو مورد از تاثیرگذارترین لحظاتی که این بازیکن در دیدارهای اخیر خود رقم زده، بیانگر همین واقعیت هستند.

خیلی خوب می‌شد اگر می‌توانستیم فرض کنیم بارسلونا با هدف بازگشت به آرمان دیرینه‌اش، به آموزش استعدادهای داخلی روی آورده. اما واقعیت این است که این تصمیم در وهله اول ریشه در وضعیت اقتصادی باشگاه دارد.

به طور خلاصه بارسلونا آه در بساط ندارد و باید هزینه‌‌های خود را تا ۱۹۰ میلیون یورو کاهش دهد، بخش عمده‌اش هم به دستمزد بازیکنان تیم اصلی مربوط می‌شود. پدری به خوبی با رویه‌ای که باشگاه دوباره به آن روی آورده، هماهنگی دارد. این که به جای صرف مبالغ هنگفت در بازار آزاد، روی بازیکنان جوانی سرمایه‌گذاری کند که می‌توانند به سبک بارسلونا بازی کنند.

مسیر هر چه بود، زنجیره‌ای از اتفاقات دست به دست هم داد تا بارسلونا پدرو را بدست آورد.

برای شروع، با این که پدری اهل جزیره تنریف است که ۲۲۰۰ کیلومتر با نوکمپ فاصله دارد، اما هم او و هم کل خانواده‌اش همیشه تا مغز استخوان طرفدار بارسلونا بوده‌اند. پدربزرگش بنیانگذار باشگاه طرفداران بارسلونا در تگسته بود و گفته می‌شود حتی بشقاب‌های خانه‌اش هم نشان بارسلونا را روی خود داشته‌اند.

هکتور پریس، مدیر برنامه‌ پدری در واقع از طریق بازیکن دیگری که به دنبالش بود، با استعدادهای او آشنا شد. کمی بعد، پدری ۱۵ ساله را برای یک دوره آزمایشی به رئال مادرید دعوت کردند.

بعد طبیعت دست به کار شد. در هفته‌‌ای که قرار بود این دوره آزمایشی برگزار شود، در پایتخت اسپانیا چنان برفی بارید که تمرین‌ها به تعویق افتادند. در نهایت او با رئال تمرین کرد اما فقط برای چند روز، آن‌هم با یک تیم متفاوت و گروهی دیگر از مربیان. باشگاه به او گفت روند پیشرفتش را زیر نظر خواهد گرفت اما در آن زمان به او توجهی نشد.

بعد از آن چند پیشنهاد دریافت کرد، یکی از دپورتیوو لاکرونیا و دیگری از لاس پالماس، باشگاهی که حتی اگر موقعیت مناسب جغرافیایی‌اش را نادیده بگیریم از نظر سبک بازی با او به بهترین شکل سازگار بود.

پیش از شروع فصل در لاس پالماس، روکو مائورینو مدیر فوتبالی باشگاه با دوستش رامون پلانس تماس گرفت تا در مورد پدری حرف بزند.

پلانس که حالا مدیر فوتبال بارسلوناست، آن زمان بعد از اریک آبیدال نفر دوم در این بخش بود. او برای دیدن پدری به لاس‌ پالماس رفت و آن طور که همه می‌گویند ظرف چند دقیقه فهمید این بازیکن اصل جنس است.

توافق خیلی زود و در اوایل سپتامبر ۲۰۱۹ انجام شد. طبق قرارداد پدری ژوئیه سال بعد به بارسلونا می‌پیوست و تا آن زمان در لاس‌ پالماس می‌ماند.

وقتی توافق با بارسا انجام شد، پدری دیگر بازیکن تیم اصلی لاس پالماس شده بود. او در ۱۸ اوت ۲۰۱۹، با ۱۶ سال و ۲۶۶ روز سن برای اولین بار با لباس تیم اصلی لاس‌ پالماس به زمین رفت؛ دیدار لیگ دسته دوم اسپانیا مقابل اوئسکا که با شکست یک بر صفر لاس‌ پالماس در خانه پایان یافت.

در طول فصل ۲۰-۲۰۱۹ پدری ۳۶ بازی برای لاس پالماس انجام داد و بیش از هر بازیکن دیگر تیم (۲۸۳۳ دقیقه) در زمین بود.

این توافق به نفع همه بود. لاس پالماس مشکلات مالی شدیدی داشت و پیشنهاد ۵ میلیون یورویی کمک بزرگی محسوب می‌شد. بارسلونا هم این فرصت فوق‌العاده را به دست آورد تا پیش از این که پدری به فوق‌ستاره لیگ دسته دوم تبدیل شود، با او به توافق برسد.

طبق این قرارداد لاس پالماس ۱۵ درصد از مبلغ فروش مجدد این بازیکن را هم دریافت خواهد کرد. اتفاقی که قرار نیست به این زودی‌ها بیفتد. با پیوستن پدری به تیم اصلی بارسلونا، حق فسخ قرارداد او تا ۴۰۰ میلیون یورو افزایش یافت.

پدری همه شرایط مورد نظر بارسا را دارد. او بین خطوط بازی می‌کند، تشنه به دست آوردن توپ است و وقتی به دستش می‌آورد، به شکلی عالی می‌تواند از پس حفظ آن در مناطقی از زمین که حریف بیشترین فشار را وارد می‌کند، برآید.

با این حال تفاوت اصلی میان پدری و برخی از بازیکنان پرورش‌یافته در لاماسیا (آکادمی فوتبال بارسلونا) این است که او در یک مدرسه فوتبال بزرگ آموزش ندیده. پدری طی یک سال بازی خود در تیم اصلی لاس‌ پالماس، تجربیات اصیلی کسب کرد که بسیاری از بازیکنان محصول لاماسیا فاقد آن هستند.

بازی او بازتاب درس‌هایی است که فراگرفته، البته نه جنبه‌هایی از فوتبال که با برنامه‌ریزی‌های حساب‌شده یا در موقعیت‌های سازمان‌یافته آموخته، بلکه بیشتر تجربیاتی که به طور غریزی در خیابان و در گرماگرم مبارزه به دست آورده است.

پارسال وقتی پدری با درخشش در جام جهانی زیر ۱۷ سال برزیل توجه بسیاری از باشگاه‌های دنیا را به خود جلب کرد، قرارداد بارسلونا با او رسما نهایی شده بود.

از آن زمان او ۱۱ بار برای تیم ملی اسپانیا در تمام گروه‌های سنی از زیر ۱۷ سال گرفته تا زیر ۲۱ سال بازی کرده و دیر یا زود به تیم ملی بزرگسالان کشور دعوت خواهد شد.

در این مدت تعدادی از باشگاه‌های خارجی از جمله بایرن مونیخ، بورسیا دورتموند و بورسیا مونشن‌گلادباخ و چندین باشگاه اسپانیایی (اوئسکا، الچه، ایبار و …) برایش صف کشیدند و پی‌اس‌وی آیندهوون پیشنهادی جدی مطرح کرد.

بایرن یک روز بعد از باخت تحقیرآمیز ۸-۲ بارسلونا در لیگ قهرمانان اروپا در روز چهاردهم اوت، با این باشگاه تماس گرفت. آن‌ها می خواستند بدانند ممکن است نتیجه بازی نظر بارسا را در رابطه با قرض دادن این بازیکن تغییر داده باشد. قرارداد پدری به گونه‌ای بود که یا باید قرض داده می‌شد و یا در تیم اصلی باشگاه بازی می‌کرد. اما رونالد کومان، مربی جدید تیم هر چه بیشتر تمرینات این بازیکن را می‌دید، بیشتر تحت تاثیر او قرار می‌گرفت.

کومان برای کم کردن از فشاری که به این بازیکن جوان وارد می‌شد در انظار عمومی از احتمال انتقال قرضی او به باشگاهی دیگر حرف می‌زد اما در خلوت به او اطمینان داد جایی نخواهد رفت و بخش مهمی از برنامه‌های آینده او خواهد بود.

با شیوع بیماری کووید-۱۹ و تعطیلی فوتبال اسپانیا در دوران قرنطینه، زمان بیشتری صرف بدن‌سازی این بازیکن شد تا قسمت پایینی بدنش قدرت لازم برای رویارویی با موقعیت‌های سنگین فیزیکی که پیش رو دارد را به دست آورد. بارسلونا در این زمینه سرخیو آگوئرو را الگوی خود قرار داد.
پدری این فصل در بازی مقابل تیم‌های رئال بتیس و فرنتس‌واروش برای بارسا گل زده استپدری که در خانواده‌ای ساده و بی‌ریا بزرگ شده، خارج از زمین فردی آرام است. او با برادرش زندگی می‌کند و تقریبا هر آخر هفته به دیدن پدر و مادرشان می‌روند که در جزایر قناری زندگی می‌کنند.

پیش از ال‌کلاسیکوی روز ۲۴ اکتبر، خانواده پدری او را در خانه نگه داشتند. بازی ساعت ۴ بعد‌از‌ظهر شروع می‌شد و ساعت ۲:۱۵ یعنی یک ربع قبل از این که تاکسی برای بردن پدری به نو‌کمپ بیاید، مادرش از او خواست برایشان املت اسپانیایی درست کند.

بعد از بازی همان تاکسی که متعلق به یک دوست خانوادگی بود، او را به خانه بازگرداند. تصاویر او در حالی که سوار بر یک تاکسی به خانه بازمی‌گشت در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد و طولی نکشید که به شکلی گسترده از شبکه‌های مجازی سر درآورد. روزهایی که پدری سوار تاکسی می‌شد، دیگر گذشته‌اند چون باشگاه تا زمانی که او در امتحان رانندگی قبول شود، یک ماشین با راننده در اختیارش گذاشته است.

این تغییر شاید کوچک باشد اما از یک واقعیت مهم حکایت دارد :‌ این که او به مرحله‌ای دیگر پا گذاشته است.

کومان یک مربی به شدت سخت‌گیر است اما پدری هم در هر سه جایگاه هافبک پشت مهاجم که بازی کرده توانسته انتظارات او را برآورده کند.

لیونل مسی هم از جمله افرادی است که به شدت تحت تاثیر رویکرد این بازیکن جوان و فروتنی‌ او قرار گرفته است. آن‌ها به خوبی دارند به بازی کنار یکدیگر خو می‌گیرند و پدری هم خوشحال است که می‌تواند از فضایی که مسی بین خطوط به خصوص در سمت چپ زمین به وجود می‌آورد، استفاده کند.

پدری بی‌شک در بازی مقابل یوونتوس فوق‌العاده ظاهر شد اما آیا واکنش رسانه‌های کاتالان نسبت به عملکرد او کمی اغراق‌آمیز نبود؟ احتمالش هست اما این می‌تواند نشانه‌‌ای از ناامیدی رسانه‌های محلی، باشگاه‌ها و هواداران در یافتن قهرمانان تازه باشد.

با این حال شک نداشته باشید، پدری - در کنار آنسو فاتی که متاسفانه به دلیل مصدومیت چند ماهی از زمین دور خواهد بود- نماد آینده بارسلونا و شاید حتی رستگاری این باشگاه هستند.
+1
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.