نوار سخنرانی فخری‌زاده درباره ساخت بمب اتمی در دست موساد

دویچه وله :یک نشریه اسرائیلی می‌گوید موساد نواری از سخنرانی محسن فخری‌زاده، دانشمند کشته‌شده شده ایران را در اختیار دارد. در این نوار که گویا سال‌ها پیش ضبط شده، فخری‌زاده درباره ساخت ۵ کلاهک هسته‌ای صحبت می‌کند.

روزنامه اسرائیلی یدیعوت آخرونوت، روز جمعه ۱۴ آذر (۴ دسامبر) در گزارشی نوشت، دستگاه اطلاعات خارجی اسرائیل، موساد، موفق شده یک کارمند ایرانی نزدیک به محسن فخری‌زاده را جذب و از این طریق توانسته یک سخنرانی از این دانشمند هسته‌ای را ضبط کند. فخری‌زاده در این سخنرانی از تلاش برای ساخت ۵ کلاهک هسته‌ای سخن می‌گوید.

این نوار سخنرانی ظاهرا سال‌ها پیش ضبط شده است و یدیعوت آحارونوت نوشته ایهود اولمرت، نخست‌وزیر سابق اسرائیل در سال ۲۰۰۸ نوار سخنرانی فخری‌زاده را برای جورج دبلیو بوش، رئیس جمهور وقت آمریکا هنگام بازدید او از اسرائیل پخش کرده است.

اولمرت به جورج بوش گفته فردی که در این نوار در حال صحبت کردن است، محسن فخری‌زاده، رئیس پروژه‌ مخفیانه ایران برای تولید سلاح هسته‌ای است.

به نوشته یدیعوت آخرونوت، همین نوار سخنرانی محرمانه محسن فخری‌زاده، نقش کلیدی در متقاعد کردن آمریکایی‌ها برای افزایش تلاش‌ها در مبارزه با برنامه هسته‌ای ایران ایفا کرد.

گزارش یدیعوت آخرونوت که "رونن برگمن" تحلیلگر برجسته امور نظامی- امنیتی اسرائیل آن را نوشته است، حاوی چندین نقل قول از مقام‌های امنیتی ناشناس از اسرائیل و خاورمیانه‌‌، به همراه خاطرات ایهود باراک، نخست‌وزیر سابق است که در آن زمان در مقام وزیر دفاع ایهود اولمرت فعالیت می‌کرد.

در گزارش این روزنامه اسرائیلی آمده است که اولمرت چنان نگران حفاظت از منبع ضبط نوار سخنرانی فخری‌زاده بوده که در هنگام حضور فردی بیگانه در اتاق، از جمله استفان هادلی، مشاور امنیت ملی جورج بوش، از پخش آن خودداری کرد.

محسن فخری‌زاده، دانشمندی که اسرائیل و ایالات متحده از او به عنوان رئیس پروژه‌ مخفیانه ایران برای تولید سلاح هسته‌ای یاد می‌کردند جمعه گذشته (۲۷ نوامبر/ ۷ آذر) در شهرک آبسرد، واقع در شرق تهران در عملیاتی برق‌آسا کشته شد؛ عملیاتی که مقا‌م‌های ایران آن را به اسرائیل نسبت دادند.

اسرائیل که علاوه بر فخری‌زاده، ترور دیگر دانشمندان هسته‌ای ایران نیز به این کشور نسبت داده می‌شود، در مورد این ادعاها علنا اظهارنظری نکرده است. اما به شهروندان خود هشدار داده که در سفر به خارج ممکن است هدف حملات تروریستی ایران قرار بگیرند.

 "رونن برگمن" در ادامه گزارش خود در یدیعوت آخرونوت نوشته است، اسرائیل تقریباً سه دهه  تمام برای تکمیل پرونده محسن فخری‌زاده کار کرده و وقت گذاشته است. ضبط نواری از سخنرانی او، آخرین مدرک اسرائیل مبنی بر صلح‌آمیز نبودن برنامه هسته‌ای بوده است
+62
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۴
  varied - ریزه، ترکیه
  با توجه به سخنان ضد و نقیض در مورد این مردک بدرک واصل شده است این مردک فخری زاده دانشمند قلابی بود که مثل بقیه اعضای طویله رهبری یک بساز و بفروش و کلاه بردار بود و این ترور هم یک تصویه داخلی خود سپاه است گفته ها در مورد این مردک آنقدر ضد و نقیض است که هیچ کسی باور نمیکند خلاصه مارهای ضحاک خامنه ای گشنه مانده بجان هم افتاده اند
  4
  23
  یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  موساد نوار ناله های آسد علی زیر طوسی رو هم داره. دیگه اون یه دونه برگ انجیری هم که بهش افتخار میکردن افتاده زمین و جلو و عورت لخت جمهوری اسلامی معلومه.
  0
  7
  دوشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.