برگزیت: ۷ تغییر در روابط بریتانیا با اتحادیه اروپا از اول ژانویه ۲۰۲۱

بریتانیا ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ از اتحادیه اروپا خارج شد و اکنون در دوره انتقالی برای دستیابی به معاهده تجاری با این اتحادیه استبی بی سی :دوره انتقالی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در پایان دسامبر امسال به پایان خواهد رسید. بسیاری از جنبه‌های روابط آتی بریتانیا با اتحادیه اروپا هنوز نامعلوم است، ولی هفت تغییر از اول ژانویه ۲۰۲۱برای شهروندان بریتانیا قطعی است.
۱-لزوم برنامه‌ریزی بیشتر برای سفر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا
از ماه ژانویه برای رفتن به کشورهای اتحادیه اروپا یا سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختن‌اشتاین، شهروندان بریتانیا باید مطمئن باشند که گذرنامه آنها دست کم ۶ ماه اعتبار دارد- جز سفر به جمهوری ایرلند که بخشی از منطقه مشترک مسافرتی است.

اتباع بریتانیا از آنجا که کارت بیمه سلامت اروپایی دیگر معتبر نخواهد بود، باید بیمه مسافرتی و سلامت داشته باشند.

بسته به مقصد، مسافران اهل بریتانیا ممکن است به مدارک رانندگی بیشتری احتیاج داشته باشند. از جمله این مدارک داشتن "کارت سبز" از شرکت بیمه که ثابت کند خودرو برای رانندگی در خارج نیز بیمه شده است.

برای بردن حیوانات خانگی هم مقررات سخت تر می‌شود. باید چهار ماه قبل از تاریخ سفر با دامپزشک تماس گرفته شود تا از تازه‌ترین مقررات در باره همراه بردن حیوان خانگی یا سگ راهنما خبردار شد. مقررات کنونی برای گذرنامه حیوانات خانگی در انگلستان، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی، از ژانویه به بعد معتبر نخواهد بود.

نحوه استفاده از موبایل نیز دچار تغییر و تحول می‌شود. رومینگ رایگان موبایل در خارج از بریتانیا در ماه ژانویه پایان می‌یابد.
۲- صف متفاوت برای کنترل گذرنامه
شهروندان بریتانیا به زودی برای کنترل گذرنامه در مرز باید در صفی غیر از صف شهروندان اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی مشترک EEA و سوئیس بایستند. آنها باید بلیت بازگشت و مدرک اثبات پول کافی برای مدت اقامت را همراه داشته باشند.

توریست‌ها می‌توانند بدون داشتن ویزا در کشورهای عضو شنگن - شامل کشورهای اتحادیه اروپا و ایسلند، نروژ، سوئیس و لیختن‌اشتاین- تا مدت ۹۰ روز در هر دوره ۱۸۰ روزه، اقامت کنند.

از سال ۲۰۲۲، شهروندان بریتانیا برای سفر به منطقه شنگن باید با پرداخت پول، اجازه الکترونیکی دریافت کنند- شبیه سیستم اِستا ESTA در آمریکا.
۳- بازگشت معافیت از عوارض گمرکی
از سال ۲۰۲۱ اتباع بریتانیا با سفر به کشورهای اتحادیه اروپا می‌توانند از مزیت معافیت از عوارض گمرکی بهره مند شوند.

آنها می‌توانند مقادیر بیشتری سیگار و نوشابه‌های الکلی به بریتانیا برگردانند ولی به اقلامی مانند کالاهای الکترونیکی و پوشاک، مالیات تعلق خواهد گرفت.

بازگرداندن مالیات بر ارزش افزوده به مسافران خارجی که از فروشگاه‌های بریتانیا خرید می‌کنند، نیز حذف خواهد شد.
۴-کاغذبازی بیشتر برای نقل مکان به اتحادیه اروپا
از اول ژانویه رفت و آمد آزاد بین بریتانیا و اتحادیه اروپا پایان خواهد یافت.

افرادی که در حال حاضر در کشورهای اتحادیه اوپا مستقر هستند، به موجب موافقتنامه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، از تسهیلات بخصوصی بهره مند خواهند شد.

ولی حتی در آن صورت هم باید مقررات بخصوص را بررسی کرد. برای مثال شهروندان بریتانیایی که در فرانسه زندگی می‌کنند یا قصد سکونت در این کشور را دارند باید اجازه اقامت جدید بگیرند.

اگر قصد دارید در سال ۲۰۲۱ به کشورهای اتحادیه اروپا نقل مکان کنید، مقررات هر کشور را جداگانه بررسی کنید.

کسانی که قصد سکونت در جمهوری ایرلند را دارند به طور کلی تغییری در وضعیتشان ایجاد نمی‌شود ولی اگر برگزیت بدون حصول توافق به اجرا درآید ممکن است مقررات رانندگی با گواهینامه رانندگی بریتانیا در ایرلند تغییر کند.
۵-مقررات جدید برای شهروندان اتحادیه اروپا که در بریتانیا زندگی می‌کنند
حق اقامت شهروندان اتحادیه اروپا یا ایسلند، نروژ، لیختن‌اشتاین یا سوئیس که در تاریخ دسامبر ۲۰۲۰ در بریتانیا زندگی می‌کنند، تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۱ تغییری نخواهد کرد.
باقی ماندن این افراد پس از آن تاریخ ممکن است با مانع مواجه شود. برای ماندن در بریتانیا این افراد باید یا شهروند بریتانیایی شوند یا درخواست اقامت کنند.

در این مورد هم به دلیل منطقه مسافرتی مشترک، حقوق شهروندان جمهوری ایرلند تغییر نخواهد کرد.
۶- سیستم مهاجرت جدیدی اعمال می‌شود
از ماه ژانویه برای شهروندان خارجی (جز اتباع جمهوری ایرلند) که می‌خواهند اجازه اقامت در بریتانیا را دریافت کنند، سیستم جدیدی که بر اساس امتیاز یا پواَن است، اجرا می‌شود.

دولت بریتانیا می‌گوید موقعیت شهروندان اتحادیه اروپا و شهروندان سایر کشورها یکسان خواهد بود و هدف این است که بیشتر کسانی را می‌توانند در اقتصاد بریتانیا نقش داشته باشند بپذیرند.
افرادی که می‌خواهند برای کار یا زندگی یا تحصیل به بریتانیا بروند باید درخواست ویزا کرده و هزینه آن را بپردازند.

هزینه درخواست ویزای دانشجویی از خارج از کشور ۳۴۸ پوند است ولی هزینه تمدید ویزا یا تغییر آن در داخل بریتانیا ۴۷۵ پوند است.

شهروندان اتحادیه اروپا، منطقه مسافرتی مشترک و سوئیس چنانچه به عنوان توریست به بریتانیا سفر می‌کنند برای اقامت تا ۶ ماه نیازی به ویزا ندارند.
۷-تجارت در داخل و خارج بریتانیا متفاوت خواهد بود
وارد کنندگان و صادرکنندگان کالا مانند وقتی که با کشورهای سایر نقاط جهان معامله می‌کنند، باید مشخصات کالاهای خود را برای تعرفه گمرکی اعلام کنند.

برخی از اقلام از جمله گیاهان، حیوانات زنده و بعضی مواد غذایی به جواز و پروانه مخصوص هم نیاز دارند.

بخشی از جزئیات موقعیت ایرلند شمالی پس از برگزیت و چگونگی جا بجایی کالاها منتشر شده ولی دولت بریتانیا اذعان دارد که هنوز بعضی نکات روشن نیست و گفته است تا آخر ماه دسامبر دستورالعمل کامل انتشار خواهد یافت.
+14
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۷
  Nakamichi - لندن، انگلستان

  خاک بر اون سرتون کنند،این شرایط که‌همه به ضرر شهروندان خود انگلیس میشه تا به ضرر اروپائیها و از نظر صادرات و واردات هم همینطور همه چیز که وارداتی هست مالیات میخوره گرونتر میشه و محصولات صادراتی انگلیسم جاهای دیگه گرونتر و بازار رو از دست میدن.
  4
  35
  یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  aarian - تهران، ایران

  جهان داره عقب گرد میکنه..
  2
  23
  یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  مسافران - آنکارا، ترکیه
  با این تغییرات و نیز با مرگ ملکه درچندماه آینده،بریتانیای کبیر به بریتانیای صغیر بدل خواهد شد:یک جزیره در غرب آفریقا ! تاریخ در حال تکرار است وقدرت (درسالهای آینده)دوباره به سمتِ شرقِ کُرهُ خاکی،یعنی ایران وچین، منتقل خواهدشد.البته این حرف من نیست و «ابن خلدون»سالها قبل در اثر تاریخی-اجتماعی خود،یعنی«المقدمه»بر توالی وجابجایی قدرت میان ملتها ونژادها صحه گذاشته است.
  5
  5
  یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  با ترساندن مردم عام از مهاجرین وبا شعار بازپس گیری بریتانیا احساسات ملی را تحریک کردند، هیچکس واقعیت ،‌ضررها وعواقب بعد از خروج را بدون تعصب برای مردم روشن نکرد،حالا مردم متوجه شدن که مثل طلاق خانوادگی نیست،تعرفه های سنگین باعث افزایش قیمت ومشکلات وسیع برای مسافرت ،سرمایه گذاری،بازنشسته گی ‌خرید خانه در کشورهای گرم وباثباط اروپائی خیلی مشکل خواهد شد .در این میان کرونا و بیکاری و حرفها ی استقلال اسکاتلند آینده را برای خیلی از مردم عادی خاکستری کرده.
  2
  15
  یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  هنوز نباید فراموش کرد که صدر حداقل ۵۳ کشور است(کشورهای بازار مشترک) به تعریف دیگر مستعمره دارد مثل استرالیا،کانادا و. آینده چیست ؟؟!
  7
  6
  یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]. نه اطلاعات غلطی هست.حتی یک کشور هم مستعمره نداره،این حرفها مال قدیم بود.الان فقط جنبه تشریفاتی بعضی از این کشورها پرچم و عکس ملکه انگلیس رو حفظ کردند و انگلیس هیچ کنترل و دخالتی در هیچ کدوم اونها نداره.
  1
  6
  یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]. [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]. دقیقا همینطوره،ضررهاش خیلی بیشتر از هر نفع احتمالیش بود ..همونطور که بالا هم چند موردش رو نوشتم،کل قضیه برگزیت بهانه و جنگ و جدال و رقابت های حزبی بین سیاسیون بود که با پخش دروغ و اطلاعات غلط سوار احساسات مردم عامی اینجا که اکثرا قشر کارگر و بدون تحصیلات هم هستن و از مهاجرین و وضع اقتصاد ناراضی بودند شدند. کمدی ترین قسمتش بعضی ایرانیان اینجا هم با ساده لوحی فکر میکنند چیز خوبیه و‌مثلا قراره اتباع شرق اروپایی همه یک شبه ناپیدید بشند و خونه و کار بیشتر و بهتر برسه دست اینها!! زرشک!
  0
  6
  یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  [::Nakamichi - لندن، انگلستان::]. در قرن جدید با نفوز سیاسی،هم زبانی ،اورتودوکس بودن، حفاظت و حمایت از دولت‌های نه چندان مردمی پشت پرده زیاد است.آش همان آشو و کاسه همان کاسه ولی قاشق عوض شد.به قول چرچیل زور با امریکا و عقل با ما. “حالا نه “ ولی در آینده بریتانیا با امریکا،استرالیاوکانادا ‌وبقیه کشورهای بازار مشترک به قطب جدید نظامی ‌اقتصادی دنیا تبدیل خواهند شدبه همین دلیل این قمار را کردند.
  2
  3
  دوشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.