«مانکن زنده» در ویترین فروشگا‌ه‌های چند شهر ایران

دویچه وله :استفاده از دختران جوان‌ به عنوان مانکن در ویترین فروشگا‌ه‌های شهرهای ایران در حال گسترش است. چندی پیش چنین چیزی در مشهد دیده شد و حالا در فروشگاهی در کرمانشاه. دادستان کرمانشاه دستور برخورد سریع و فوری را داده است.

استفاده از دختران جوان به عنوان مانکن برای تبلیغ فروش لباس در کرمانشاه، واکنش دادستان این استان را در پی داشت. شهرام کرمی روز شنبه ۱۵ آذر (۵ دسامبر) به انتشار تصاویری در فضای مجازی اشاره کرد که در آن مغازه‌ای در کرمانشاه از مانکن‌های زنده خانم برای تبلیغات خود استفاده کرده است.

به گزاری خبرگزاری مهر، دادستان کرمانشاه اظهار کرد: «متأسفانه در تصاویر منتشر شده یک مغازه عرضه لباس در یکی از پاساژهای کرمانشاه از زنان بدون حجاب اسلامی برای تبلیغات و کسب درآمد بیشتر به شکل مانکن‌های زنده پشت ویترین استفاده کرده است.»

شهرام کرمی هم‌چنین گفت: «این مغازه در اقدامی دیگر داخل محوطه یکی از بناهای تاریخی استان که نزد مردم کرمانشاه اهمیت مذهبی بالایی دارد، با استفاده از یک مدلینگ زن بی‌حجاب تبلیغاتی برای پوشاک خود داشته است.»

کرمی از دستور "برخورد سریع و فوری" با این واحد صنفی خبر داد و گفت: «به ضابطین دستگاه قضائی استان دستور داده‌ایم، سریعاً با این مغازه متخلف برخورد کرده و آن را پلمب کنند.»

دادستان کرمانشاه استفاده از مانکن زنده را به "دسیسه‌های دشمنان" نسبت داد و گفت: «اجازه نخواهیم داد عده‌ای فریب خورده دسیسه‌های دشمنان را برای زیرپا گذاشتن ارزش‌های اسلامی اینگونه در کشور و کرمانشاه اجرایی کنند.»

خبرگزاری فارس نوشته است، استفاده از مانکن زنده برای تبلیغات اولین‌بار و در هفته‌های گذشته در مشهد صورت گرفت. این خبرگزاری به نقل از "رئیس اتاق اصناف مشهد" نوشت: "حضور مانکن زنده به هر نحو در ویترین فروشگاه‌های پوشاک، منسوجات، کیف و کفش، بر خلاف ضوابط انتظامی و ممنوع است".

نه رئیس اتاق اصناف مشهد و نه داستان کرمانشاه نگفته‌اند استفاده از "مانکن زنده" براساس کدام مواد قانونی، غیرقانونی و خلاف است.

خبرگزاری فارس در گزارش خود نوشته است، اولین بار در سال ۹۵ بود که استفاده از مانکن زنده توسط فروشگاه‌های اسرائیل در رسانه‌های داخلی و خارجی انعکاس پیدا کرد. حالا به گفته این خبرگزاری، پس از گذشت ۴ سال، پای مانکن‌های زنده به برخی شهرهای ایران  نیز باز شده و برخی از فروشگاه‌های مناطق به اصطلاح لاکچری دست به چنین اقدامی زده‌اند؛ اقدامی که خبرگزاری وابسته به سپاه آن را "غیرانسانی و غیراخلاقی" می‌داند.
+5
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.