پخش و تزریق واکسن کرونا در بریتانیا از روز سه‌شنبه آغاز می شود

دویچه وله :بریتانیا در تهیه و پخش واکسن پاندمی پیشتاز است؛ سه‌شنبه آینده نخستین تزریق‌ها در این کشور انجام می‌شود. واکسیناسیون در کشورهای اروپایی و آمریکا طی مراحلی در نیمه اول سال آینده انجام خواهد گرفت.

بوریس جانسون از بزرگترین کارزار واکسیناسیون در تاریخ بریتانیا سخن گفته است، هرچند که این روند با گام‌هایی کوچک شروع خواهد شد.

بریتانیا اولین کشور جهان است که به واکسن فرآورده مشترک شرکت آلمانی بیون‌تک و کنسرن آمریکایی فایزر پروانه پخش داده است.

هنوز برخی مشکلات در تحویل و پخش واکسن باقی مانده است که باید در روزهای آینده برطرف شود، مثلا این مشکل که واکسن حساس کرونا باید در دمای زیر ۷۰ درجه نگه‌داری شود.

در اولین گام بریتانیا تنها ۸۰۰ هزار واحد واکسن دریافت می‌کند که برای ۴۰۰ هزار نفر کفایت می‌کند، زیرا برای مصونیت کامل هر نفر به دو بار تزریق نیاز دارد. در حال حاضر در کشور تنها ۵۰ کلینیک وجود دارد که برای تزریق واکسن آماده هستند.

ساکنان و کارکنان آسایشگاه‌ها، سالمندان بالای ۸۰ سال و همچنین کارکنان بخش درمانی، اولین واکسن‌ها را دریافت می‌کنند.

دولت بریتانیا روی هم ۴۰ میلیون بسته واکسن سفارش داده و انتظار دارد که آنها را در نیمه اول سال آینده میلادی دریافت کند.
مشکلات توزیع واکسن
یک سخنگوی کنسرن فایزر به "وال استریت ژورنال" گفته است که پخش واکسن به آن آسانی که ابتدا تصور می‌شد، نیست. افزون بر این نتایج مطالعات درمانی بیش از حد انتظار به درازا کشیده است. این کنسرن بر آن بود که تا پایان سال جاری میلادی، حدود ۱۰۰ میلیون بسته واکسن تولید و پخش کند، اما گمان نمی‌رود که بتواند تا پایان سال بیش از ۵۰ میلیون بسته تحویل دهد. اما کنسرن امیدوار است که در سال آینده بیش از یک میلیارد بسته واکسن تولید و عرضه کند.

وضعیتی که در بریتانیا پیش آمده، در سایر کشورها نیز قابل‌مشاهده است. پخش واکسن در آمریکا و اتحادیه اروپا نیز آهسته و طی مراحلی پیش خواهد رفت. برای نمونه در آلمان در هفته‌های نخست تنها افراد اندکی واکسینه خواهند شد. ینس اشپان، وزیر بهداشت آلمان، امیدوار است که در آستانه سال نو میلادی نخستین تزریق‌ها شروع شود.

در آلمان نیز کادر درمانی و سالمندان از اولویت برخوردار هستند. دولت گفته است که تزریق واکسن را توصیه می‌کند اما اجباری نیست.

شرکت داروسازی مُدرنا که در آزمون واکسن کرونا به مرحله مناسبی از تولید رسیده بود، این روزها در عرضه واکسنی کارآمد در پیکار با کرونا تأخیر داشته اما به پیشرفت در این فرایند امیدوار است. این کنسرن گفته است که تا پایان سال می‌تواند ۲۰ میلیون بسته واکسن به بازار آمریکا تحویل دهد. مُدرنا امیدوار است که در سال ۲۰۲۱ تا یک میلیارد بسته واکسن در سراسر جهان عرضه کند. این کنسرن نیز برای تأمین مصونیت کامل در افراد دو بار تزریق را توصیه می‌کند
+24
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  آمریکا خودش تولید کرده تازه پس فردا یعنی ۷ دسامبر تصمیم میگیره برای نتایج فایزر،اسم این تصمیم هست رولینگ ریویو rolling review, تا کامل بشه نتایج فایزر. اما انگلیس منتظر رولینگ ریویو نمونده.
  0
  3
  شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.