جهانپور: «واکسن ایرانی» کرونا مشابه واکسن‌های فایزر و مدرنا خواهد بود

رادیو فردا :رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت از صدور مجوز آزمایش بالینی برای «واکسن ایرانی» کرونا خبر داد.

کیانوش جهانپور در توئیتی نوشته است که «دست‌کم دو شرکت» ایرانی در حوزه تولید واکسن کرونا مشابه با واکسن شرکت مدرنا و فایزر کار می‌کنند.

این مقام وزارت بهداشت، خانم مینو محرز، متخصص بیماری‌های عفونی و رئیس مرکز تحقیقات ایدز در ایران، را «محقق اصلی و ناظر» مطالعات بالینی این واکسن معرفی کرده است. آقای جهانپور در عین حال از اعطای کد اخلاق به این واکسن خبر داد و گفت شرکت «شفافارمد» تولیدکننده این واکسن است، تحقیقات آن در گروه دارویی «برکت» انجام شده و «ستاد اجرایی فرمان امام» بر روی آن سرمایه‌گذاری کرده است.

این برای نخستن‌بار است که جزئیاتی در این سطح درباره تولید واکسن ایرانی اعلام می‌شود.

پیش از این نیز مقام‌های وزارت بهداشت از جمله سعید نمکی، وزیر بهداشت، ادعاهایی را در این زمینه مطرح کرده بود.

این در حالی است که رضا ملک‌زاده، معاون مستعفی تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در نامه استعفای خود، وزیر بهداشت را از جمله به « معرکه‌گیری درباره تولید واکسن کرونا» متهم کرده بود.

آقای نمکی ۲۰ مهرماه، زمانی که شیوع کرونا در ایران با شتاب در حال اوج‌گیری بود، گفته بود: «خبرهای خوشی از واکسن کرونا دارم و به مدیر روابط بین‌‌الملل (وزارت بهداشت) نیز اعلام کردم که به سازمان جهانی بهداشت اعلام کنند که ما فازهای مطالعاتی واکسن را تا کجا رسانده‌‌ایم»
+3
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  الدنگا شما مگه قرص ...... تاحالا ساختین. مثل داروهای آشغال دیگه که مواد اولیه بی کیفیت چینی و هندی رو میخرین میدین به خورد مردم اینها هم چینی یا روی یا هندیه. روی بیماران بدبخت امتحان میکنید و میکشینشون. اخه شما کدوم مرکز تحقیقات مدرن دارویی و پزشکی رو داریم که واکسن بسازین و کشت کنین. چقدر اینا متوهم هستن خدا میدونه
  0
  18
  جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.