باکو کشته شدن حدود ۳۰۰۰ نظامی خود در جنگ اخیر قره‌باغ را تایید کرد

رادیو فردا :جمهوری آذربایجان روز پنج‌شنبه ۱۳ آذرماه اعلام کرد که در جنگ اخیر ۴۴ روزه با ارمنستان بر سر قره‌باغ کوهستانی دو هزار و ۷۸۳ نیروی نظامی‌ این کشور کشته و یکصد نیروی نظامی نیز مفقود شده‌اند.

در این جنگ که از ۲۷ سپتامبر تا ۱۰ نوامبر ادامه داشت، هفت منطقه به جمهوری آذربایجان بازگشت و کنترل قره‌باغ کوهستانی که اکثریت ساکنان آن ارمنی هستند تا پنج سال به نیروهای حافظ صلح روسیه سپرده شد تا کسانی که سه دهه قبل یا در جنگ اخیر از این مناطق آواره شدند، به سرزمین‌های خود بازگردند.

روز چهارشنبه یک مقام وزارت بهداشت جمهوری ارمنستان به رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفته بود که هویت دو هزار ۷۱۸ جسد نظامی مشخص نشده و احتمالا جسد برخی نظامیان آذربایجان نیز در میان آن‌ها باشد.

هنوز روند تعیین هویت ده‌ها نفر با آزمایش دی‌ان‌ای آن‌ها در مناطق درگیری بین دو طرف ادامه دارد.

همچنین مقامات دولت خودخوانده قره‌باغ کوهستانی قبلا گفته بودند که هویت اجساد ۱۷۴۱ نظامی ارمنی این منطقه مشخص شده است. خود دولت ارمنستان تاکنون رسما اعلام نکرده که چند نظامی این کشور در جنگ کشته یا مفقود شده‌اند و تنها گفته است که هویت ۲۷۱۸ جسد نظامیان جمهوری ارمنستان مشخص شده است.

نظامیان ارمنستان حدود سه دهه قبل، قره‌باغ کوهستانی را که اکثریت اهالی آن (۱۲۵ هزار نفر) ارمنی بودند اشغال کرده و هفت منطقه اطراف آن را که ترک‌نشین بودند نیز به عنوان منطقه حائل تحت کنترل خود درآوردند.

در این نبردها ۳۰ هزار آذربایجانی کشته شدند و یک میلیون نفر نیز آواره گشتند که حدود سی هزار نفر آن‌ها از قره‌باغ کوهستانی بودند.

الهام علی‌اف رئیس‌جمهوری آذربایجان روز آزادسازی شهر شوشا را به عنوان «روز ملی پیروزی» نامید. آذربایجان می‌گوید شهر تاریخی شوشا «قلب فرهنگی» کشور است که سه دهه قبل اشغال شده بود.

قره‌باغ کوهستانی بر اساس قطعنامه‌های سازمان ملل بخشی از خاک آذربایجان است و اکنون برای پنج سال نیروهای حافظ صلح روسیه همراه با نظامیان ترکیه نظارت بر روند آتش‌بس و همچنین بر کریدور لاچین که ارمنستان را به قره‌باغ کوهستانی متصل می‌کند، انجام خواهند داد.

آوارگان جنگ سه دهه قبل و جنگ اخیر نیز تحت نظارت سازمان بین‌المللی مهاجرت، وابسته به سازمان ملل، به قره‌باغ کوهستانی بازخواهند گشت.

دولت آذربایجان کنترل تمامی هفت منطقه اطراف قره‌باغ را دوباره به دست گرفته و روند راهسازی و احیای شهرها و روستاها برای بازگشت ساکنان این مناطق آغاز شده است.

همچنین قرار است کریدور آذربایجان-‌ارمنستان-‌نخجوان نیز به زودی باز شود و جمهوری آذربایجان از طریق ارمنستان به جمهوری خودمختار نخجوان وصل شود. کنترل و نظارت بر این کریدور نیز برعهده نیروهای حافظ صلح روسیه خواهد بود.

ترانزیت کالا و سفرهای زمینی میان نخجوان و جمهوری آذربایجان پیشتر از طریق خاک ایران انجام می‌شد.
+3
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟