نوزاد متولد شده از نطفه ۲۷ ساله رکورد قبلی را شکست

مولی هنوز دو ماهه نشده اما رکورد جدیدی برجا گذاشته استبی بی سی :وقتی مولی گیبسون در اکتبر امسال متولد شد، رسیدن به این مرحله ۲۷ سال طول کشیده بود.

سلول تخم او در اکتبر ۱۹۹۲ منجمد شد و تا فوریه سال ۲۰۲۰ که تینا و بن گیبسون از ایالت تنسی آن را به فرزند خواندگی پذیرفتند در همین حالت مانده بود.

گفته می‌شود که مولی رکورد جدیدی را در نطفه‌های منجمد شده منجر به تولد ثبت کرده و رکورد خواهر بزرگ‌ترش "اما" را شکسته است. خانم گیبسون گفته است "ما از خوشحالی روی پایمان بند نیستیم" و افزوده که "هنوز از خوشحالی نمی‌توانم نفس بکشم."

او می‌گوید: "اگر پنج سال پیش به من می‌گفتند که نه یک دختر بلکه دو دختر خواهم داشت، فکر می‌کردم به سرشان زده است."

این خانواده نزدیک به پنج سال با مشکل ناباروری دست و پنجه نرم می‌کرد تا اینکه والدین خانم گیبسون در یک تلویزیون محلی گزارشی در مورد فرزندخواندگی جنینی دیدند.

خانم گیبسون که ۲۹ ساله است می‌گوید: "تنها دلیلی که ما دیگران را در داستان خود شریک می‌کنیم همین است زیرا اگر والدین من این گزارش را نمی‌دیدند، ما به اینجا نمی‌رسیدیم." وی می‌افزاید که "باید همه ماجرا گفته شود."

خانم گیبسون، معلم دبستان، و همسرش ۳۶ ساله‌اش تحلیلگر امنیت سایبری، پس از مطلع شدن از این موضوع با مرکز ملی اهدای جنین (NEDC) که یک موسسه غیرانتفاعی مسیحی مستقر در ناکسویل است تماس گرفتند.

این مرکز رویان‌های یخ‌زده (جنین‌های یخ‌زده) را ذخیره کرده و در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد.

این رویان‌ها متعلق به افرادی است که تصمیم‌شان به لقاح مصنوعی را تغییر می‌دهند و به جای از میان بردن جنین خود آن را به این مرکز اهدا می‌کنند.

خانواده‌هایی مانند گیبسون‌ها می‌توانند یکی از جنین‌های استفاده نشده را به فرزندی قبول کنند و فرزندی به دنیا بیاورند که از نظر ژنتیکی با آنها ارتباطی ندارد. بر اساس گزارش این مرکز، در حال حاضر حدود یک میلیون جنین منجمد انسان در ایالات متحده ذخیره شده است.

به گفته مارک ملینگر، مدیر بازاریابی و توسعه این مرکز، خانواده‌هایی که به دنبال دریافت جنین اهدایی هستند معمولا با مشکل ناباروری مواجه بوده‌اند.

وی گفته است: "می‌گویم احتمالاً ۹۵٪ از این افراد با نوعی ناباروری روبرو بوده‌اند."

آقای ملینگر می‌افزاید: "ما به کار خود افتخار می‌کنیم زیرا به این دسته از زوج‌ها کمک می‌کنیم که خانواده خود را گسترش دهند."

خانم گیبسون اولین جنین را در سال ۲۰۱۷ به فرزند خواندگی قبول کرد، آنهم پس از سال‌ها بیخوابی به خاطر نداشتن فرزند. با تولد اولین فرزند، شب‌های بی‌خوابی برای مراقبت از نوزاد جای بی‌خوابی به خاطر غصه‌دار بودن را گرفت. او می‌گوید: "این بهترین نوع بی‌خوابی، خستگی و فرسودگی است!"
مرکز ملی اهدای جنین ۱۷ سال پیش تاسیس شد و تاکنون در ارائه تسهیلات برای بیش از ۱۰۰۰ مورد فرزند خوادگی جنینی را فراهم کرده است. در حال حاضر، هرساله ۲۰۰ مورد تقاضای دریافت جنین را به جریان می‌اندازد.

مانند به فرزندی پذیرفتن کودکان، خانواده‌ها می‌توانند بین "فرزندخواندگی باز و بسته" یکی را انتخاب کنند. در فرزند خواندگی باز، آنان والدین اصلی جنین را می‌شناسند و می‌توانند با آنان تماس داشته باشند و در فرزند خواندگی بسته، چنین تماسی وجود ندارد.

آقای ملینگر می‌گوید نوع تماس‌ها متفاوت است. در مواردی، دامنه آن از مبادله یک ایمیل در سال فراتر نمی‌رود و در بعضی دیگر، رابطه بین دو طرف مثل روابط خویشاوندی است.

به زوج‌های متقاضی خصوصیات ۲۰۰-۳۰۰ جنین داده می‌شود که شامل شرایط اهداکنندگان و زمینه خانوادگی آنان است. گیبسون‌ها که مدت زیادی در انتظار فرزند بودند متوجه شدند که گزینه‌های ارائه شده بسیار زیاد است.

خانم گیبسون گفت: "ما برای ما مهم نبود که بچه چه شکلی خواهد داشت یا از کجا آمده." او با یکی از مشاوران مرکز صحبت کرد و او توصیه کرد که در این صورت یکی را "شانسی" انتخاب کند.

خانم گیبسون می‌گوید که "من و شوهرم افراد کوچک اندامی هستیم و به همین دلیل، در پی والدینی با اندام کوچک رفتیم که از لحاظ وزن و قد به ما بی شباهت نباشند که البته گزینه‌ها را به حد معقول کاهش داد."

فرزندان گیبسون، مولی و اما، خواهران ژنتیکی هستند. هر دو جنین در سال ۱۹۹۲، زمانی که تینا گیبسون حدود یک سال داشت، اهدا و منجمد شدند.

طبق آمار مرکز ملی اهدا جنین، تا زمان تولد مولی در سال جاری، قدیمی‌ترین مورد تولد جنین منجمد ۲۴ سال بود.

خانم گیبسون می‌گوید که "اما" خواهر کوچکش را دوست دارد و او را با عنوان "خواهر کوچولوی من" به دیگران معرفی می‌کند. خانم گیبسون از دیدن شباهت‌های دو دخترش خرسند است از جمله خطی که هنگام عصبانیت بین دو ابروی هر دو کودک ظاهر می‌شود.

به گفته مرکز ملی اهدای جنین، جنین‌های منجمد را می توان به مدت نامحدود نگهداری کرد اما دوره کاربرد آنها به توانایی فنی بستگی دارد. اولین نوزاد متولد شده از جنین منجمد در سال ۱۹۸۴ در استرالیا به دنیا آمد.

آقای ملینگر می‌گوید: "ممکن است به زودی یک جنین ۳۰ ساله هم تازه متولد شود."
+11
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.