واکنش روحانی به اقدام مجلس: هول نشوید، بگذارید باتجربه‌ها کار را پیش ببرند

رادیو فردا :یک روز پس از ابلاغ مصوبه مجلس درباره «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» به دولت، حسن روحانی به طور غیرمستقیم به مجلس و سایر نهادهای حکومتی گفت که «هول» نشوند و به «باتجربه‌ها» در حوزه دیپلماسی اجازه فعالیت دهند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای روحانی روز پنج‌شنبه، ۱۳ آذرماه، در آیین مجازی بهره‌برداری از طرح‌های وزارت نیرو بدون اشاره به فرد یا نهاد خاصی افزود: «بگذارید با حوصله، تامل، خردورزی و دقت آنانی که تجربه بیست و چندساله در این امر دارند... و در دیپلماسی موفق بودند و آمریکا را بارها و بارها در این سه سال در سازمان ملل شکست دادند، کارشان را انجام دهند.» وی در عین حال به طعنه به مخالفان دولت گفت: «اگر دولت موفقیت به دست آورد این موفقیت را کاملا تقدیم شما می‌کند. اصلا غصه این را نخورید، این دولت مسائل و مشکلات را حل و تمام می‌کند. نه، شما حل کنید، ما دست آنانی که به ملت ما و مردم کمک کنند، می‌بوسیم.»

اشاره وی به تائید مصوبه مجلس در مورد «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» از سوی شورای نگهبان و ابلاغ آن به رئیس دولت دوازدهم است.

این طرح که پس از کشته ‌شدن محسن فخری‌زاده معروف به «مرد مرموز» فعالیت‌های هسته‌ای ایران به تصویب مجلس رسید، دولت را موظف کرده در صورت «عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای ۱+۴ در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع موانع صادرات و فروش نفت ایران» دو ماه پس از تصویب این قانون، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.

آقای روحانی که روز گذشته نیز به صراحت گفته بود که این مصوبه را برای فعالیت‌های دیپماتیک ایران «مضر» می‌داند، امروز نیز به صراحت مجلس و شورای نگهبان را به «عجله» و بی‌توجهی به «ثبات و امید» متهم کرد.

وی در عین حال همه «نیت» همه قوا در کارهای خود را «خیر» توصیف کرده، اما اضافه کرد که «با هم مشورت کنیم و هماهنگ باشیم. همفکری کنیم و کارها را دقیق‌تر و پخته‌تر پیش ببریم.»

شورای نگهبان در حالی مصوبه مجلس را تائید کرد که اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه از نامه اعتراضی دولت به شورای نگهبان در این زمینه خبر داده بود، اما به نظر می‌رسد این شورا توجهی به آن نکرده است.

موافقان دولت و شماری از اصلاح‌طلبان، هدف اصلی مجلس شورای اسلامی و محافظه‌کاران از این اقدام را استفاده زودهنگام انتخاباتی برای رقابت‌های ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ توصیف کرده‌اند.

از جمله حسام‌الدین آشنا، مشاور رسانه‌ای رئیس‌ جمهوری ایران، این اقدام را «بازی زیرکانه» خواند که برای اصولگرایان «مصرف» انتخاباتی «خوبی خواهد داشت».

او در صفحه توئیترش نوشت: «‏احتمال می‌دهند که بایدن در یک ماه اول کار خود بعضی گشایش‌های اقتصادی را ایجاد خواهد کرد. طبق طرح مجلس، دو ماه فرصت خواهیم داشت برای جلوگیری از تعلیق پروتکل الحاقی».

جو بایدن، رئیس‌ جمهوری منتخب آمریکا، در مصاحبه‌ای گفته که اگر ایران به تعهدات توافق هسته‌ای بازگردد، او نیز به قول خود در مورد بازگشت آمریکا به به توافق موسوم به برجام پایبند است.
+2
رأی دهید
-49

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  Afshin51 - کلن، آلمان

  خلبان به کمک‌خلبان میگه یک قهوه بخوریم بعد مهماندارو صدا کنیم بیاد ترتیبشو بدیم اما بلندگو‌باز بوده همه سرنشینها بعلاوه خانم مهماندار میشنوند ، مهماندار میدود بره بگه این چه حرفیه که میخوره زمین، یک پیرزن مسافر بهش میگه ننه عجله نکن اول میخوان قهوه شان رو بخورند بعد . ، شمام آقای روحانی بدون موقعش بشه مردم نه اصلاح طلب میفهمن نه تندرو بلکه ترتیب همه شما خائنها را که بیشتر از چهار دهه ایران را به ویرانه تبدیل کردید خواهند داد . لعنت خدا به کلیت حکومت اسلامی ایران
  1
  30
  ‌پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۵
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  این یعنی ما خودمان محرمانه در حال مذاکره هستیم!
  0
  25
  ‌پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۴
  ۶۰
  vg2000 - اسلو، نروژ

  یکی از یکی گاو تر
  0
  27
  ‌پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۱
  ۳۹
  freedom of the press - تهران، ایران

  حسن کاظمی رئیس شورای آرد و نان گفت: قیمت نان افزایش نخواهد یافت بلکه فقط کیفیت نان بهتر خواهد شد و این بهبود کیفیت هزینه خواهد داشت که مبلغ این هزینه به قیمت فعلی نان اضافه خواهد شد!!!هر کی فهمید چی گفته به بقیه هم بگه!!!!
  1
  23
  ‌پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۱
  ۴۹
  بردیا2577 - زابل، ایران
  از ایران وز ترک وز تازیان. نژادی پدید آید اندر میان. نه دهقان نه ترک و نه تازی بود. سخنها به کردار بازی بود. همه گنجها زیر دامن نهند. بمیرند و کوشش به دشمن دهند. بود دانشومند و زاهد به نام. بکوشد ازین تا که آید به کام. چنان فاش گردد غم و رنج و شور. که شادی به هنگام بهرام گور
  1
  19
  ‌پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۴
  ۵۴
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  بزک نمیر بهار میاد کومبزه و خیار میاد.
  0
  7
  ‌پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۰
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  یکی از یکی پرسید تا حالا ماشین هول دادی؟ طرف گفت نه! ولی هول شدم تو ماشین دادم. حالا هم نقل اینا است. یه وقت هول نشین
  0
  8
  ‌پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۱
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::freedom of the press - تهران، ایران::]. یعنی نان نخورید.
  0
  1
  جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۱
  ۳۹
  freedom of the press - تهران، ایران
  [::Afshin51 - کلن، آلمان::]. دقیقا ، امیدوارم آنروز هر چه زودتر بیاید
  0
  2
  جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۵
  نظر شما چیست؟