درخواست پناهندگی خلبان افغان که «جان آمریکایی‌ها را نجات داده بود» رد شد

بی بی سی :یک خلبان نظامی افغان که همراه با نیروهای آمریکایی در افغانستان کار می‌کرد و در نجات جان سربازان آمریکایی نقش داشته، اکنون از ترس جانش مجبور شده است به صورت مخفی زندگی کند.

نظر به گزارش پایگاه خبری نظامی آمریکایی "استارز اند استریپس" درخواست پناهندگی آقای اسدی، همسر و دختر چهارساله‌اش در ابتدا از سوی دولت آمریکا پذیرفته شده بود ولی در ماه گذشته این درخواست از سوی ارتش آمریکا به یکبارگی رد شد.

این پایگاه خبری به نقل از مسئولان نظامی گفته است که آقای اسدی در نجات جان چندین خلبان آمریکایی نقش اساسی داشته است.

این خلبان در مصاحبه با رسانه‌ها گفته است که برای مدتی در جایی پنهان در محافظت نیروهای آمریکایی در افغانستان زندگی می‌کرد اما برای او تا روز دوشنبه (۱۰ قوس/آذر) مهلت داده شده بود که یا دوباره به ارتش بپیوندد یا هم محل محافظت شده را ترک کند.
آقای اسدی، ۳۲ ساله که دارای رتبه نظامی "جگرن"/سرگرد است در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفته است که او از این محل حفاظت شده اخراج شد و حالا خودش مجبور است برای حفاظت خود و خانواده‌اش به طور مخفی و در هراس زندگی کند.

او اضافه کرده است:"یا از سوی دولت زندانی یا هم از سوی طالبان کشته خواهم شد."

کمبرلی موتلی، فعال حقوق بشر و وکیل مدافع این خلبان نظامی در نامه‌ای به مقام‌های آمریکایی گفته است که "به شدت نگران" است که اگر آقای اسدی دوباره به دولت بپیوندد، زندانی خواهد شد.

در نامه او آمده است:" مشخص است که دولت افغانستان قادر به محافظت از خانواده اسدی در برابر طالبان نیست."

خانم موتلی همچنین گفته است که آمریکا نظر به کنوانسیون حقوق بشر و سازمان ملل مکلف است که از جان افرادی که در چنین شرایطی قرار دارند محافظت کند.

او همچنین از نهادهای دیگر در این زمینه درخواست کمک کرده است.

راب لودویک، یکی از سخنگویان پنتاگون در بیانیه‌ای گفته است که از وضعیتی که آقای اسدی در آن قرار دارد آگاه است و او هنوز هم مامور نیروی هوایی افغانستان است.

در این بیانیه آمده است که برای رسیدگی به درخواست‌های بشردوستانه از سوی اتباع خارجی روند و شرایطی وجود دارد و پس از بررسی کامل درخواست آقای اسدی مسئولان تصمیم گرفتند که این درخواست را قبول نکنند.

در این بیانیه آمده که به خاطر این که این پرونده هنوز باز است و به دلیل نگرانی ها از حریم خصوصی وزارت دفاع آمریکا نمی تواند جزئیات بیشتری ارایه کند.
+16
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟