الجبیر: ایران هرچه در این کشور رخ ‌دهد به سعودی نسبت می‌دهد حتی اگر زلزله باشد

العربیه :عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه پادشاهی عربی سعودی روز سه‌شنبه اول دسامبر 2020 گفت که ایران هر چه در این کشور رخ می‌دهد را به سعودی نسبت می‌دهد و اگر در ایران زلزله هم بیاید حتما سعودی مقصر است.

الجبیر تاکید کرد که درماندگی جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران او را واداشته که در هر زمینه از سعودی انتقاد کرده و این کشور را به دست داشتن در هر آنچه در ایران رخ می‌دهد متهم کند.

وزیر مشاور در امور خارجه سعودی در صفحه توئیترش نوشت: «به نظر می‌رسد درماندگی وزیر امور خارجه ایران آقای ظریف را واداشته، درباره آنچه در ایران رخ می‌دهد سعودی را مقصر دانسته و این کشور را به دست داشتن در آن متهم کند. خدای ناکرده اگر در ایران زلزله یا سیلاب هم رخ دهد، [جواد ظریف] سعودی را به انجام آن متهم می‌کند.»

او در ادامه نوشت: « بر خلاف رژیم ایران که از زمان انقلاب 1979 -که خمینی آن را ربود- بر اساس ترور بنا شده، سعودی هیچ‌گاه هیچ شکلی از ترورها را تایید نکرده و [این اقدامات] جایی در سیاست‌های سعودی ندارد.»

الجبیر افزود: « می‌تواند از ما و از بسیاری کشورهای دیگر بپرسید و خواهید فهمید... ما بسیاری از شهروندانمان را به دلیل رفتارهای جنایتکارانه و غیرقانونی ایران از دست داده‌ایم.
+37
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  عربستان تا ۱۹۱۰ تحت سلطه اممراطوری عثمانی بود با قیام از چنگ شان خارج شد، یعنی دشمن تاریخی عثمانی بود، حالا بکلی عثمانی یادش رفته انقدر که ظریف سعودی سعودی گفته سعودیها هم دشمن تاریخی خودشون ترکها رو فراموش کردن گرفتن ایران رو. ترکها خیلی متشکرن از ایران، که جاشون رو گرفت
  4
  7
  ‌چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۴
  ۶۵
  aliusefi_zn - ساری، ایران
  یهو خاشقچی یادم افتاد
  10
  9
  ‌چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۲
  ۶۰
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  [::aliusefi_zn - ساری، ایران::]. شما بهتر است اگر ایرانی هستید بیاد ندا ستار بهشتی و پویا بختیاری ودهها هزار قربانی دیگر باشید تا قاشقچی یک اسلامی تند رو. عجیب اینکه عرعرستان اخ و تف ولی زنده باد دینش که ایران را به صحراهای عرعرستان برد.
  3
  18
  ‌چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۷
  ۲۲
  romano - تهران، ایران
  [::Chokam - ری، ایران::]. دوست عزیز با عرض عذرخواهی عربستان قیام نکرد توسط انگلستان ساخته شد. شما فیلم لورنس عربستان رو تماشا کن و نکته دیگه اینکه انگلستان عبدل وهاب و فرقش وهابیت و سلفی گری رو در مصر پایه گذاری کرد که یک جریانی خلاف سنت خلیفگی اهل سنت توسط سلاطین عثمانی بشه. کلا در اهل سنت خلیفه (از خلف)جاینشین پیامبره و آمدن وهاب و صلفی گری نوعی بدعت حساب میشه چون سنی‌ها به خلیفه و برای فتوا به مفتی حکومتی اعتقاد دارند که در تاریخ بیشتر سلاطین دانشگاه الازهر مصر را مرکز فتوا میدانستند. شیعه به خود افتخار میکرد که ما مفتی حکومتی نداریم که خامنه‌ای نیز این را بدعت گذاشت. در هر صورت هر دوشون یک چرتن در آخر مثل هم کار میکنند مثل دموکرات و جمهوری خواهه. وهاب و صلفی گری نوعی بدعت حساب میشه که توسط انگلیس برای شکستن استیلای عثمانی ابداع و پشتیبانی شد.
  1
  1
  ‌چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۷
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  [::romano - تهران، ایران::]. دوست عزیز من گفتم سعودی ، ربطی به فیلم لورنتز عربستان نداره، چون سعودی پادشاهیه و از خلیفه متنفره، اما این فیلم درباره ایجاد خلیفه است نه پادشاهی.انگلیس در فیلم لورنتس پشتیبان خلیفه بود نه پادشاهی . یعنی تشکیل خلیفه عرب در حجازه، . اما سعودیها دوباره برعلیه خلیفه حجاز قیام می کنند و پادشاهی عربستان امروز رو با پایتخت ریاض بوجود میارن، نه حجاز. البته عربها که لورنتس نشان داد بخاطر ملی گرایی ترکها بود، ملی گرایی ترکها توی عثمانی که شروع شدباعث حساسیت عربها شد آنها هم پان عربیسم رو شروع کردن ، و انگلیس هم از این اختلاف نهایت استفاده رو کرد. وگرنه اگه قیام ملی گرایان ترک که معروفه بنام young turk revolution در۱۹۱۶نبود عربها هم بسمت پان عربیسم نمی رفتن. یعنی پان عربیسم قبل از پان ترکیسم وجود نداشت.
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۷
  نظر شما چیست؟