خبر خوشحال کننده از آلمان: واکسن ضد کرونا با قیمت کمتراز یک یورو

العربیه :شرکت‌های جهانی در رقابتی تنگاتنگ برای تولید واکسن‌های ضد کرونا هستند که تا این لحظه بیش از 63 میلیون مبتلا و افزون بر یک میلیون نفر جان باخته را در سراسر جهان برجای گذاشته و جهانیان در انتظار دستیابی به چنین واکسن‌هایی، لحظه شماری می‌کنند.

درگرماگرم این رقابت‌ها، میشلئیل بیونتک بازرگان و پژوهشگر آلمانی به روی تولید واکسنی متفاوت با قیمتی بسیار نازل کار می‌کند درحالی که انتظار می‌رود بهای دیگر واکسن ها بیان 20 تا 39 دلار برای هر دوز باشد.

بیونتک تاکید کرده که امیدوار است بتواند واکسن کرونا را با استفاده از سلول‌های تخمیری به قیمتی کمتر از یک یورو در نیمه دوم سال 2021 تولید کند.

به گفته او «تردیدی نیست که این واکسن از دو ویژگی اساسی برخوردار است. نخست سالم بودن است که در آزمایش ها ثابت شده و ما می دانیم که این واکسن، کارآمد بود و زیان آور نیست. دومین ویژگی این است که از سلول های تخمیری می توان واکسن بسیار ارزانی را تولید کرد.

بیونتک افزود: اگر بخواهیم انصاف را رعایت کنیم باید بگوئیم که شرکت های دارای مجوز و شرکای ما از فنآوری ویژه ما استفاده می کنند و آن را تولید کرده و بازاریابی داخلی می کنند.به عنوان مثال تاسیسات بسیار بزرگی هم که در حال حاضر برای تولید واکسن هپاتیت به کار می روند، می توانند در تولید واکسن کووید 19 با قیمت بسیار پائین در کشورهای برخوردار از بازار های بسیار بزرگ مورد استفاده قرار بگیرند که این امر موضوع بسیار مهمی است.

او در ادامه گفت: «می توانیم این واکسن را با قیمت بسیار ارزان عرضه کنیم زیرا که واکسن های تولید شده را می توان به قیمت هر دوز کمتر از یک یورو عرضه کرد که حاشیه سوددهی مطلوب را نیز دارد.وانگهی ما نیاز به 10 سال دیگر برای ساخت واکسن نداریم.»

بیونتک خاطر نشان نمود«ما نمونه های واکسن را ساخته ایم و اکنون سرگرم آزمایش به روی حیوانات هستیم.در این فاز ما به تنهایی کار کردیم. ما مجوز را برای دوشرکت بزرگ آسیایی تولید واکسن فراهم کرده و عملا کار تولید و گرفتن پروانه واکسن را اغاز کردیم.امیدواریم که این واکسن در نیمه دوم سال آینده مورد استفاده قرار بگیرد.»
+14
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.