انتقال احمدرضا جلالی «برای اجرای حکم اعدام» به زندان رجایی‌شهر

 احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر ایرانی-سوئدیرادیو فردا :مادر احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر ایرانی-سوئدی، در تماس با رادیوفردا گفت که قرار است فرزندش امروز، سه‌شنبه، ۱۱ آذر، برای اجرای حکم اعدام به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شود.

به گفته مادر آقای جلالی، این خبر را هلاله موسویان، وکیل احمدرضا جلالی، پس از مراجعه به دادگاه اطلاع داده است.

همسر احمدرضا جلالی نیز به سازمان حقوق بشر ایران گفته است که «به وکیل احمدرضا خبر دادند که امروز (سه‌شنبه ۱۱ آذر) ساعت پنج عصر به وقت ایران او را به زندان رجایی‌شهر منتقل می‌کنند».

هلاله موسویان، وکیل احمدرضا جلالی، نیز در گفت‌وگو با رادیو فردا با تأیید این خبر گفت: «اگر انتقال آقای جلالی به زندان رجایی‌شهر عملی شود، کار خیلی سخت می‌شود و بعید است دیگر بتوان کاری برای ایشان کرد.»

به‌گفته خانم موسویان، در حال حاضر «تنها راه این است که کشور متبوع ایشان اقدامی بکند و اگر قرار باشد اتفاقی بیفتد، فقط از طریق مذاکره با مقامات سوئد قابل انجام است».

وکیل آقای جلالی همچنین افزود که در ابتدا قرار بوده است قرنطینه یک‌هفته‌ای آقای جلالی در بند ۲۰۹ اوین یک هفته دیگر تمدید شود، «اما به یک‌باره تصمیم‌شان عوض شد.»

مقامات قضایی دلیل این تغییر ناگهانی در وضعیت احمدرضا جلالی را به وکیل او توضیح نداده‌اند.
مصاحبه با وکیل احمدرضا جلالی
احمدرضا جلالی اردیبهشت ۹۵ هنگامی که برای شرکت در یک کنفرانس علمی از محل زندگی خود در سوئد به ایران سفر کرده بود، به اتهام «جاسوسی و فروش اطلاعات به اسرائیل» بازداشت و در دادگاه انقلاب اسلامی به اعدام محکوم شد.

به‌رغم این که وکلای آقای جلالی درخواست رسیدگی مجدد به پرونده او را داشتند، دیوان عالی دادخواست آنها را به‌سرعت رد کرد و حکم اعدام او آذر ۹۶ توسط دیوان عالی کشور تایید شد.

نزدیک بودن اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی در حالی است که تاکنون سازمان ملل متحد و سازمان عفو بین‌الملل در مورد اعدام او ابراز نگرانی کرده‌اند و طی روزهای گذشته هم چندین سازمان حقوق بشری درخواست توقف این حکم را داده‌اند.

از جمله روز چهارشنبه ۱۴۹ برنده جایزه نوبل از رشته‌های مختلف و از سراسر جهان با امضای طوماری از آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواستند تا این پزشک و پژوهشگر ایرانی-سوئدی را آزاد کند تا او بتواند به خانه و زندگی‌اش بازگردد.

وزیر امور خارجه سوئد هم هفته گذشته خبر داد که در تماس با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، خواستار توقف اجرای این حکم شده است.

وزارت خارجه ایران در واکنش خود به این درخواست‌ها از «استقلال» قوه قضائیه سخن می‌گوید.

اما منتقدان جمهوری اسلامی، از جمله دولت ایالات متحده می‌گویند که حکومت ایران با بازداشت اتباع خارجی به اتهامات واهی از آن‌ها به عنوان گروگان و برای گرفتن امتیاز استفاده می‌کند.

علی خامنه‌ای در طول سال‌ها هرگز به این گونه نامه‌ها واکنشی نداشته است.
+18
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  vg2000 - اسلو، نروژ
  اعدام نمیشه اینا همش بلوف
  17
  11
  ‌سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  موضوع گروگان گیری همیشگی جمهوری نکبت اخوندی هست. به کوشش ایرج مصداقی یکی از بازجویان جنایتکار یکسال هست که در زندانی انفرادی در سوئد محبوس هست. از طرف دیگر یکی از دیپلمات های این ها در بلژیک تحت محاکمه هست. این جانوران قرون وسطائی بیگناهان را گروگان میگیرند تا با ماموران خونخوار خودشان تعویض کنند
  1
  39
  ‌سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  همایون نروژ - اسلو، نروژ
  چون به وکیلش اطلاع دادن یعنی میخوان بلوف بزنن وگرنه مثل نوید افکاری و هزاران نوید افکاری اعدام میکردن و ککشونم نمیگزید . الان پاپیونن بدجور
  8
  9
  ‌سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  فروش اطلاعات به اسراییل؟ بابا کدوم اطلاعات؟ اونها خودشون تا سایز شورت والده و صبیه مسئولین محترم رو هم دارن.
  1
  12
  ‌سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  دارند قیمت را بالا می برند اگر اعدام شد من همینجا برایتان میرقصم ولی اگر اعدام نشد فاطی باید برقصه
  1
  11
  ‌سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  مهدی۲ - دوسلدورف، آلمان
  با دستور مقام‌های ایران اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی به تعویق افتاد .
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.