شمخانی: دستگاه‌های امنیتی ما از محل سوءقصد به فخری‌زاده مطلع بودند

 علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایرانرادیو فردا :علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران می‌گوید دستگاه‌های امنیتی ایران از «محل بروز احتمالی» سوءقصد به محسن فخری‌زاده مطلع بودند و می‌دانستند که «قرار است در همین نقطه‌ای» که کشته شد ترور شود، ولی چون «دشمن از سبک و شیوه کاملا جدید، حرفه‌ای و تخصصی استفاده» کرد، عملیات ترور فخری‌زاده موفق بود.

او که در حاشیه مراسم تشییع محسن فخری‌زاده، «مرد مرموز و هسته‌ای» جمهوری اسلامی، سخن می‌گفت، از وجود یک برنامه ۲۰ ساله برای ترور این دانشمند هسته‌ای خبر داد و گفت سیستم‌های اطلاعاتی با دقت «احتمال وقوع حادثه» و «محل بروز احتمالی» آن را پیش‌بینی کرده بودند ولی «به دلیل تواتر اخبار در طول این ۲۰ سال متاسفانه جدیت مورد نیاز اعمال نشد».

به گزارش خبرگزاری ایرنا، علی شمخانی گفت که دستگاه‌ها و سیستم‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی «به این اطلاعات رسیدند که ایشان هدف است و قرار است در همین نقطه‌ای که به شهادت رسید، اقدامی علیه ایشان صورت بگیرد.»

مراسم تشییع محسن فخری‌زاده روز دوشنبه ۱۰ آذر در تهران در محل ستاد وزارت دفاع با حضور برخی مقام‌های نظامی مانند فرماندهان سپاه و ارتش و همچنین وزیران دفاع و راه ‌و شهرسازی و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران برگزار شد.

آقای شمخانی در عین حال گفته است که «تقویت لازم در رابطه با حفاظت» محسن فخری‌زاده صورت گرفته بود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران توضیح نداده است که منظورش از عبارت «جدیت مورد نیاز اعمال نشد» چیست.

پیش از این، حسین دهقان، مشاور نظامی رهبر جمهوری اسلامی گفته بود که علت ترور محسن فخری‌زاده «رخنه و نفوذ و شکاف» امنیتی بوده و مقامات مسئول «باید جواب دهند».

او نیز مانند علی شمخانی با رد انتقادها درباره کافی نبودن حفاظت از آقای فخری‌زاده گفت که این فرد «کاملا حفاظت می‌شد» و تیم حفاظت فخری‌زاده «در سطوح بالای حفاظتی بود» و «خودروهای متناسب در اختیار» آقای فخری‌زاده قرار داشته است.

در روزهای گذشته انتقادات متعددی درباره ضعف دستگاه‌های امنیتی ایران در این ماجرا مطرح شده است.

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت ایران با اشاره به همین انتقادها، در نامه‌ای به حسن روحانی خواستار آسیب‌شناسی و هماهنگی دستگاه‌های اطلاعاتی شده است.

در حال حاضر ده‌ها دستگاه امنیتی و اطلاعاتی در ایران فعالیت دارند که به جز وزارت اطلاعات عمده این نهادها تحت نظر رهبر جمهوری اسلامی یا نهادهای نظامی و انتظامی وابسته به او قرار دارند.

آقای شمخانی همچنین گفته است که در حادثه منجر به ترور فخری‌زاده، «هیچ فردی در صحنه حضور نداشت و از تجهیزات الکترونیکی استفاده شده بود.

او گفته است سوابق کسی که این عملیات را «طراحی» کرده، «مکشوف» است و سازمان مجاهدین خلق و اسرائیل را متهم به نقش داشتن در این ترور کرد.

روز گذشته خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران در گزارشی نوشت که تیراندازی به سمت خودروی محسن فخری‌زاده، با استفاده از «سلاح‌های خودکار» صورت گرفته و «هیچ عامل انسانی در محل ترور حضور نداشته است».

بر اساس این روایت، در این ترور از خودرو نیسانی که در فاصله ۱۵۰ متری ماشین فخری‌زاده متوقف بوده، از یک دستگاه تیربار اتوماتیک کنترل از راه دور، شلیک‌های متعددی» صورت می‌گیرد که در نهایت منجر به کشته‌شدن فخری‌زاده می‌شود.

بر اساس این گزارش، در بررسی هویت مالک خودروی نیسان مشخص شده که او «روز ۸آبان از کشور خارج شده است».

خبرگزاری فارس افزوده که کل این عملیات «سه دقیقه» طول کشیده و «هیچ عامل انسانی در محل ترور حضور نداشته و تیراندازی‌ها تنها توسط سلاح خودکار انجام شده است».
+9
رأی دهید
-97

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  عجبا! اگر اقرار میکنی که از محل سوء قصد مطلع بودید پس یا کار خودتان هست و در غیر اینصورت خیلی ابله هستید که جلوگیری نکردید
  2
  121
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۳
  ۴۱
  Afshin51 - کلن، آلمان

  عذر بدتر از گناه به این میگن !!!! آخه خدا اینا چقدر خررررن چقدر گاوووون میگه جاشم میدونستیم اما هیچ ،،،، نتونستیم بخوریم ! ...
  3
  112
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۵
  ۶۰
  vg2000 - اسلو، نروژ

  اینا فکر می‌کن مردم ایران خیلی گاوند نمی دونم شایدم درست میگه چون هر کاری که دلشون می خواد با این مردم می کنم هیچ کسی صداش در نمیاد
  1
  92
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۹
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  در صدر اسلام هم همینطور بود. با وجود اینکه آقا میدانست که در چاه خواهد افتاد اما شبی فانوس را به دست نگرفته رفت به مبال و غایب شد و الاغ هایی همچون من ۱۲۰۰ سال است که به انتظارش نشسته ایم!
  2
  93
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۲
  ۵۴
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  انصافا اینو راست میگه البته منظورش بعد از عملیات هست وقتی طرف به فنا رفت. پوفیوز خودت فهمیدی چه غلطی کردی؟ یعنی اونا میدونستند و هیچ غلطی برا نجاتش نکردند. یکی کاه و یونجه اینو کم کنه
  0
  81
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۸
  ۳۳
  shahruz-kh - فرانکفورت، آلمان

  تازه میتونستید و ترور شد؟
  0
  76
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۳
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  اینا اینقدر دروغ گفتن و کسی هم بهشون نگفته چرا اینقدر مزخرف میگین، زیگه واقعا امر بهشون مشتبه شده. خوب احمق عین اون امام حسین ...، وقتی میدونی که میخوان ترور کنن، نباید مسیر رو عوض کنی؟ یا اصلا نره؟
  5
  65
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۷
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  دمشون گرم که با تیربار اتوماتیک از ١٥٠ متری زدن طرف رو املت کردن! اخه خل و چل! خود تنظیم تیربار و هدف گیری از قبل و اینکه بدونن دقیقا ماشین از کجا رد میشه خودش شاهکاره. دوما اینکه اخرین برگ انجیری که عورت شما دزدها رو میپوشوند و هر چی میشد میگفتین امنیت داریم هم افتاد و لخت و عور شدین
  3
  59
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۱
  ۱۰۴
  vikingoslo - اسلو ، نروژ

  دروغ میگه ! یعنی میخواد بگه که دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی اینقد هم پپه و الکی که میبینید نیست و مثلا ما هم خبر داشتیم !!عمو ,تو قلب کشور تو روز روشن در پایتخت ایران یه کشور دیگه اومده و مهم ترین مهره تاسیسات هسته ایی شما رو شناسی کرده ,حساب کتاب کشتن اون رو کرده و لوازمات اون رو هم فراهم کرده و کار گذاشته و بعدش هم با موفقیت نقشه کشتن رو اجرا کرده اونوقت شما از کجای ماجرا خبر داشتید !!؟ دستگاه امنیتی خود شما اطلاعات و اخبار به خارجی ها فروختند که اون مادر مرده رو اونجوری صاف کردند .
  0
  64
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۴
  ۳۱
  Shahin.Orel - تهران، ایران

  ای ناقلا ! میدونستی و به کسی نگفتی ؟
  2
  31
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۲
  ۳۹
  freedom of the press - تهران، ایران

  تو‌ بمیریش هم با خودتت و اون علی گدای چلاق . پس چرا آنجا را کنترل نکردید و یا بهش نگفتید که در این منطقه حضور پیدا نکنه. یا دروغ میگویید که این آبروریزی را ماله کشی کنید یا خودتون ترورش کردید برای همین محل ترور را می دانستید . شما عوضی ها پوشالی تر و بی اعتبارتر از این حرف‌ها هستید. شماها برای ملت ایران لاتید برای همه شکلاتید. عکس نوه محسن فخری زاده ، پارمیس فخری زاده است و ایشان ساکن کانادا هستند. همشون بچه ها و خانواده هاشون را فرستادند در سرزمین کفار برای زندگی دایم ‌و دوست ندارند خانواده شون در مملکت گل و ‌‌بلبل امام زمان زندگی کنند مملکتی که این ا.ل.د.ن.گ.ه.ا برای مردم احمق ایران ساختند
  2
  23
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۷
  ۴۵
  شمرالله - مونیخ، آلمان

  مردک تو حتی نمیدونی که شرت را از پات در اوردن و به گردنت انداختن.تو اگر راست میگی بگو ابجیت کجاست؟سقت کردن این مردک جنایتکار یک چیز را ثابت کرد که اقتدار پوشالی پاسدار تروریستهای رژیم فقط در شکنجه و تجاوز و کشتن بچه های مردم یا تیر اندازی به کولبرهای کرد یا بلوچها است،وگرنه هر لخه که امریکا اراییل حتی بورکینا فاسو اراده کنه میتونن هر ادمکشی را در هر سطحی هم کجه باشه سقط کنن. حلا این مسئله را تبدیل به واقعه کربلا کنید و هر اخوند خمره نشین در نئشگی یک داستان تعریف میکنه، فقط کم مونده که بگن امریکا دو تا ناو هواپیمابر تو جاده پنهان کرده بود و معدوم کردن این ادمخور با استفاده از دو ناو هواپیمابر، تیپ گولانی اسراییل و کل نیروهای ناتو را که قبلا در جاده پنهان کرده بودند صورت گرف، نه این نشون داد هیچی نیستید!
  1
  22
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۶
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  والله به پیر به پیامبر به هرانچه مقدسات روی زمین و تو اسمان هست شما پاسدار شمعخانی یعنی نظام پست اخوندی این بدبخت فخری زاده را ترور کردی یا به قتل رساندی, چون میدانستی اگر دست موساد یا سیاه به او برسد ترورش میکنن و نیروهای امنیتی نظام اخوندی اقا محسن را ترور کردن و به موساد و سیاه پیام دادن شما زحمت نکشید ما با نام شما برایتان ترور کردیم.
  2
  12
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۹
  ۶۵
  amir-amir - تورنتو، کانادا
  حیوونى٬ مواظب باش یک وقت نشیمنگاه نازنینت طوریش نشه رو ى آن مبل اشرافى تمرگیدى. سلاح اتوماتیک٬ ما از قبل مى دانستیم این چرندیات را بگذارید تو کوزه آبش را کوفت کنید تنها هنر شما این است که مردم بى دفاع را در شورش آبان گذشته با تفنگ قتل عام کنید ولى وقتى چند نفر با سلاح جلوتون را مى گیرند ۲ ماشین محافظ همگى از ترس خودشان را پنهان مى کنند و عرضه آن را ندارند حتى یک نفر از طرف مقابل را بزند.
  1
  12
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۹
  ۶۴
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  اینا .. خوری زیادی میکنند هنوز نمیدونند کی از کجا و چجوری زده. ولی فکر کنید چقدر دقیق عمل کردند محسن را کتلت کردند ولی حاج خانم خون از دماغش نیامده
  1
  14
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۵
  ۶۷
  senator x - تهران، ایران
  اومدی ابروش درست کنی؛زدی چشمش از پس کله اش دراوردی.خدا کنه گفته های این اوذگل بگوش خبرنگارهای خارجی نرسه وگرنه همون یه قرون آبروئی هم برامون مونده,تف مال میشه
  2
  17
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۳
  ۵۴
  همایون نروژ - اسلو، نروژ
  یه غلطی کردن خودشونم موندن چه جوری جمعش کنن . کار کاره خودتونه پس .
  1
  15
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۱
  ۵۵
  ادوینو - گوالف، کانادا
  قمار باز اگه باخت نگه به اونجام از غصه میمیره حالا حکایت شماست با این نتیجه شماها هم همدست بودید، البته که عواملی از خود شما این اطلاعات دقیق را به عوامل ترور داده اند و چه بسا با سابقه ای که از شماها معلوم است برای پول حتی رهبرتونو هم میکشید اگه پایش بیافتد، عجب دلقکهایی این مملکت را میچرخانند که موجب تمسخر و شرم این ملت هستند.
  0
  10
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۳
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  بزودی اسراییل شمع زندگی شمخانی را هم خاموش میکنه .
  0
  12
  ‌سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۱
  ۶۲
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  شمخانی: دستگاه‌های امنیتی ما از محل سوءقصد به فخری‌زاده مطلع بودند ولی کتلت شد برو عمو خر بابای نداشتته
  0
  1
  ‌سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۶
  نظر شما چیست؟