دختر آمریکایی که همکلاس ترامپ بوده با یک کردایرانی ازدواج میکنه وبه سنندج میاد

دختر آمریکایی که همکلاس ترامپ بوده بایک کردایرانی ازدواج میکنه وبه سنندج میاد وآخروعاقبت زندگیش تحت پوشش کمیته امدادو پشیمانی او.
ایرنا می نویسد :  نام اصلی «پگی» ، «لویز کیل» اهل جنوب آمریکا و ایالات آرکانزاس است او می گوید: با بعضی از رئیس جمهوری های آمریکا همشهری بوده؛ از جمله بوش پدر و پسر، بیل کلینتون و ترامپ.

به گزارش خبرنگار ایرنا، عصر پاییز است، بیشتر برگ درختان از شاخه جدا شده و جلوه زیبایی به پیاده روها داده است، راهی جایی می شویم که می گویند «پگی» آنجا زندگی می کند.

به تازگی کلیپی از او در شبکه های اجتماعی دست به دست می شد و بر اساس زمینه ذهنی که از آن کلیپ داشتم، فکر می کنم قرار است به خانه ای محقر بروم که فقر از در و دیوار آن می بارد، راه خاکی پر پیچ و خم را تا منطقه قشلاق در حاشیه شهر سنندج طی می کنیم و بالاخره یک درب آهنی به رویمان باز می شود.
وارد باغ زیبایی می شویم و من هنوز فکر می کنم در راه آن خانه محقر هستیم اما روبرویم خانه باغی است که دور تا دورش را درخت میوه گرفته با اینکه پاییز است اما باغ هنوز زیبایی خود را دارد، خانواده ای به استقبال مان می آیند و به گرمی خوش آمد می گویند، همانگونه که رسم کُردهاست، گرم و صمیمی.

صحبت ها که گُل می اندازد، درباره برخی مطالب منتشر شده در شبکه های اجتماعی گلایه می کنند از اینکه طوری فضاسازی شده که انگار «پگی» در فقر و فلاکت است.

با این حرف ها بیشتر مشتاق می شوم تا این پیرزن آمریکایی را ببینم و از او واقعیت زندگیش را بپرسم، از دوران تحصیلش در مدرسه ای که ترامپ هم آنجا بوده از اینکه فقر چگونه به سراغش آمده و ...

وارد اتاقکی می شویم که تختی روبروی در ورودی آن است، روی تخت خانمی مسن دراز کشیده و صورتش رو به سقف است، وارد که می شویم با ما سلام و احوالپرسی می کند، لهجه دارد و به راحتی می توان فهمید ایرانی نیست اما آنقدر خوب فارسی صحبت می کند که گاهی به خارجی بودنش شک می کنی.
** روایت اول: تشکیل زندگی مشترک با یک ایرانی
زندگی مشترکش را با یک سنندجی آغاز کرده، زمانی که 19 سال سن داشته و اوایل تحصیلش در دانشگاه با همسرش آشنا می شود و اسلام می آورد و همراهی با مرد سنندجی را تا آخر عمر می پذیرد.
با اینکه پیر است اما تک تک خاطراتش را به یاد دارد، روزهای آغازین زندگی مشترکش، هنگامی که دخترش را باردار بوده، دست از درس و تحصیل می کشد و همراه با همسرش به ایران می آید.

از او درباره مسلمان شدنش می پرسم، می گوید: من مسیحی بودم و می دانستم که مسیح (ع) گفته، فردی بعد از من به نام احمد (ص) می آید و دین الهی با او کامل می شود، در قرآن و انجیل تحقیق کردم و به حقیقت اسلام رسیدم.

پگی با بیان اینکه با اسلام کامل شد، اضافه کرد: من مومن به خدا بودم اما با اسلام تکامل یافتم.

شوهرش از استعدادهای درخشان دارلفنون در دهه چهل بود و برای همین راهی آمریکا می شود تا آنجا تحصیلات تکمیلی را سپری کند، درسش در رشته مهندسی عمران که تمام می شود، راه وطن را در پیش می گیرد و همسر تازه مسلمانش هم با او به ایران می آید، در سنندج ساکن می شوند و فرزند اولشان به دنیا می آید و پس از آن راهی تهران می شوند و آنجا شرکتی راه اندازی می کنند.

کار و کاسبی خوبی داشتند و با ثروتی که از این راه حلال بدست آورده بودند، زندگیشان را سر و سامان می دهند.

فرزند دومشان در راه است که دوباره راهی سنندج می شوند، همسرش که از طایفه ای معتقد و متدین از پیروان طریقت نقشبندیه است، راه و رسم تصوف را به همسر می آموزد و لویز با اسلام آنچنان انس می گیرد که در کمتر مراسم مذهبی آن روزها می شد که حضور نداشته باشد، بستگانش می گویند اهل تکیه و پای ثابت سفره های نذری حضرت ابوالفضل (ع) بوده است.

بخشش ثروت آنها در ماه محرم رنگ و جلوه بیشتری داشت و کمک به همنوع در راس کارهایشان بود، پگی می گوید: از این بخشش کمال رضایت را داشته اند.

دلیل صدا کردنش به نام «پگی» این است که همسرش او را انتخاب شده می دانسته، هم معنی واژه ای کُردی با همین مفهوم.

زن و شوهر آنچنان در عرفان غرق می شوند که دنیا برایشان ارزشی ندارد و راه بخشش را در پیش می گیرند، ساکن کرمانشاه می شوند و پگی از بخشش بی حد همسرش حرف می زند، می گوید: مال و دارایی خودش بود و به بندگان خدا می بخشید، من هم به عنوان همسرش راضی بودم و امیدوارم خدا هم راضی باشد.
به حضرت خدیجه (س) فکر می کنم، بانویی که تمام ثروتش را در راه اسلام داد و حالا این مسلمان آمریکایی چه خوب توانسته قدم در راهی گذاشته که بانوی بزرگ اسلام آغازگر آن بود.
** روایت دوم: آرامشی از جنس ایرانی
55 سال از سکونت پگی در ایران می گذرد و او دیگر به آمریکا نرفت، از آرامشی که بر ایران حاکم است سخن می گوید و از ترسی که از وطنش دارد.

ادامه می دهد: زندگی در آمریکا آرام نیست، جوانان اسلحه به کمر دارند و بازار مشروب هم به راه است، از اول هم از آمریکا خوشم نمی آمد و برای همین وقتی همسرم گفت به ایران برویم، بدون تردید پذیرفتم.

پگی حالا 76 سال سن دارد، همسرش را هفت سال قبل از دست داد اما تنها نشد، خانواده برادر همسرش با جان و دل از او پرستاری می کنند، پنج سال قبل به دلیل پوکی استخوان شدید هنگامی که لباس تنش می کرد زمین خورد و دچار شکستگی لگن شد، تمام این مدت همسر برادر شوهرش، پرستار او بوده است.

پگی از خانه سالمندان متنفر است و می گوید: هیچ وقت آنجا نمی رود هر چند بستگان شوهرش هیچ وقت نخواسته اند پگی را به خانه سالمندان بسپارند.
** روایت سوم: سبک زندگی ایرانی بهتر از غرب
رضایت از بستگان همسرش به ویژه جاری اش، در تک تک کلمات پگی مشخص است و می گوید: خانم کریمی (جاری پگی) اگر 30 مهمان هم داشته باشد اول غذای من را می دهد و بعد به مهمان ها رسیدگی می کند.

این بانوی آمریکایی تبار که از پدری آلمانی و مادری آمریکایی متولد شده، طعم خانواده را در ایران چشیده و خانواده همسرش هم برایش کم نگذاشته اند، انگار پگی تنها انتخاب همسرش نبوده بلکه او در کنار انتخاب اسلام، خانواده ای بزرگ را هم برای خود انتخاب کرده است.

سبک زندگی ایرانی را بهتر از غرب بیان کرده و می گوید: بعضی ایرانی ها فکر می کنند به آمریکا بروند خوب است اما به نظر من اینطور نیست.
** روایت چهارم: با ترامپ همکلاسی نبودم
از او درباره ماجرای همکلاس بودنش با رئیس جمهور آمریکا سوال کردیم، گفت چنین چیزی صحت ندارد و تنها می دانم که او هم ساکن همان منطقه ای بود که زادگاه من است.

وقتی از رسانه ها می شنود که ترامپ رئیس جمهور شده، تعجب می کند چون شنیده بود که او کفش واکس می زده، روزنامه فروش بوده و در کاباره ها می رقصیده است.
می گوید: با خودم گفتم این مرد چطور رئیس جمهور شده؟
** روایت آخر
خانواده پگی از فرهنگ و قومیت های مختلف بودند، او خود دو رگه آلمانی - آمریکایی است، همین مجموعه کوچک نشان می دهد که از هر فرهنگ و قومیتی باشی، این انسانیت است که حرف اول را می زند، این را همه آنها از اسلام یاد گرفته بودند.
+86
رأی دهید
-48

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  Parinaz Iran - پراگ، چک

  چه تبلیغات مسخره یی در باره ی خونینترین ایده ی تاریخ بشر که دودمان ایرانیان راستین را برباد داد و تعدادی ملای صد پدر از عرعرستان ۱۴۰۰ سال پیش را بر جان ومال و شرف ایرانی حاکم کرد. پیری خنگ یک کتاب بنویس و از بابا جان ملا جایزه بگیر. انسانیت را از در عقب در این دین اموختی.
  27
  105
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۲
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  وقتی هزار هزار از اسلام میگریزند این هم قسمتی از تبلیغات برای اسلام هست. از این خانم باید پرسید که چقدر مطالعه داشتی؟ اصلا میدانستی فرق شیعه و سنی چیست. احیانا یک عشق بوجود امده و اگر هم شوهرش گاوپرست بود گاوپرست میشد تا به وصال دلبرش برسد. ضمن اینکه تمام امریکائیان فرهیخته نیستند و بالای 50 درصد از ان ها اطلاعات بسیار نازلی دارند. هزاران مسلمان هم مسیحی میشوند تا به عشقشان برسند
  21
  100
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۱
  ۳۵
  eternity - اوکلاهما، ایالات متحده امریکا

  در اخر که میگه برا مامانش گریه میکرده واقعا حس ناراحت کننده ای به ادم دست میده اما خوش به غیرت اقوام شوهرش که تنهاش نگذاشتن.
  7
  90
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۹
  ۶۱
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  کلب علی‌ هم که آمریکا عازم کانادا بود.دم مرز مادام الیزبت ،مادام زیبا. مو طلاهی. یک نگاه ملیح .به کلب علی‌ خودمان. و پرسید ؟ ایرانی‌ هستی‌؟ کلب علی‌. بله. مادرت را بیشتر دوست داری. یا وطن.کلب علی‌ فرمودند. مادر مام وطن است. وطن مادر ماست. مادام الیزبت آنقدر تحت تاثیر. که از کار استعفا داد. با کلب علی‌ خودمان ازدواج. مسلمان شد. و آمد ایران. امروز ۳۰ سال گذشته. مادام الیزابت.در میدان توپخانه لنگ حمام می‌‌فروشد. و هر صبح.که از خواب بیدار می‌‌شود.اولین جمله.کلب علی‌ "ر..." به قبر بابات.که من را بیچاره کردی
  14
  50
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۵
  ۵۴
  همایون نروژ - اسلو، نروژ

  55 ساله که تو ایرانه یعنی قبل از انقلاب . پس نباید بهش بگیم مگه دیووانه بودی اومدی ایران ؟ باید بدونیم که ایران قبل از انقلاب آرزوی خیلی از میلیاردهای جهان بوده . کسانی که برای گرفتن ویزای بیشتر تلاش میکردن که بلکه سه ماه رو به شش ماه تبدیل کنن . ایرانی که هرجاش میرفتی فقط و فقط توریستهای آمریکایی و اروپایی رو میدیدی و بس . این خانوم هم مثل بقیه ی ایرانیها ضربه خورد و سرش از همین اسلام کلاه رفت .
  7
  69
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۹
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  خدایش بیامورزدش زن با وفای بوده , البته در مورد دختر و پسرش نمیگوید که انها چرا ازش مواظبت نمیکنن در حیرتم!
  4
  49
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۳
  ۶۴
  Ashkan60 - لندن، انگلستان

  زمان شاه فقید در دوران رونق اقتصادی و آزادیهای مدنی در ایران خیلی از دانشجویان ایرانی که به خارج اعزام میشدند در راه بازگشت به ایران همسری خارجی هم به سوغات با خود می اوردند و این مربوط به زمانی است که خارجیها برای آمدن به ایران سرو دست می شکستند ایران بسیار محبوبتر از امارات و قطر در اینزمان برای سکونت خارجیها بود، من با بسیاری از ساکنان خارجی گذشته ایران را در اینجا آشنا شد ه ام که بسیار بیشتر از ما با حسرت به دوران اقامتشان در ایران زمان پهلوی می اندیشند و با افتخار از آن صحبت می کنند.
  3
  77
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۲
  ۳۱
  Shahin.Orel - تهران، ایران

  البته دروغ که حناق نیست ! اگر بعد از ۵۵ سال این خانم هنوز انقدر لهجه داره حتما یک چیزیش هست , رفته سنندج بیرون هم نیومده , بعد به جای زبان کردی یا زبان فارسی با لهجه کردی که همه زبان پیرامونش هست , فارسی با لهجه آمریکایی های فیلم های وحدت حرف میزنه
  22
  46
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۷
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::Shahin.Orel - تهران، ایران::]. نه عزیزم. وقتی در بالای سنین نوجوانی یک زبان خارجی را یاد بگیری معمولا همیشه لهجه خواهی داشت
  12
  30
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۸
  ۷۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. در این موضوع با شما موافقم. زبون اینارو که هرگز یاد نگرفتم. ولی با ایما و اشاره منظورم رو یجورایی میرسونم. همینش هم لهجه داره...
  22
  6
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۰
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. اصولا اهجه ربط به عضلات زبان و صورت دارد و چون این ها در ب0 سالگی شکل کامل گرفته اند لهجه هم باقی میماند. دوست ترک من 18 سالگی از تبریز به تهران امده و تا اخر عمرش فارسی را با لهجه حرف میزد
  1
  12
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۳
  ۶۴
  Ashkan60 - لندن، انگلستان

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::] خوب با توجه به بهره هوشی شما که اینجا شاهدش هستیم کسی هم انتظار یادگیری چیزی از شما نداره ، شما راحت باش جانم با همون ادا و ایما و شکلک با مردم اونجا حرف بزن اما لطفاً مثل اینجا الکی به اونام نگو ایرانی هستی ،فتبادکنکالله.
  1
  23
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۸
  ۵۵
  ادوینو - گوالف، کانادا
  زمان شاه آرزو داشتن در ایران زندگی کنند چون ایرانیان مردم خون گرمی هستند البته جدای از دین که در آن زمان جایی بغیر از مسجد نداشتن ومردم آزادانه زندگی میکردندکه این خانم عاشق شرق ومرد مورد علاقه اش شده بود واین هیچ تعجبی ندارد ،از اسلام گفتید در خبرتان نه،نه یک لحظه برگردید به آموزهای اسلام که کشورهایی مانند ایران وحتی اسپانیا که اسلام در آنها فتوهات کرد آن کشورها چه خصومتی با اعراب تازه مسلمان داشتن بغیر این بود که اعراب بادیه نشین ملخ خور در فکر غارت ملل بودند این قتل غارتها را به اسم اسلام که آموزه ای از پیغمبر برای پیروان بوده که در تاریخ ثبت است و انکار ناپذیر پس هیچگاه اسلام را دینی از رحمت و مهربانی و واحترام به قومیت وفرهنگ دیگران نشمارید مبلغین اسلام سنی در آلمان و در کشورهای اروپایی هنوز هم مسیحیان وهمه اقشار ملت که مسلمان نیستند را کافر و مستحق کشتن میدانند این بر هیچکس پوشیده نیست خواهشاً تحریف حقایق نکنید هر چند که تلخ باشد.
  5
  10
  دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۴
  ۷۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. بله، کلام شما صحه است. نوزاد در بدو تولد پرده گوشش بکر و با فرکانس‌های صوتی هنوز برخورد نداشته. وقتی که با زبان مادری آشنا شد، پرده کوک و فرکانس‌های دیگر را نمی‌گیرد. مثلا بین 10 تا 48 کیلوهرتز. من‌هم دوستی آذری داشتم به اسم غضنفر. صداش میزدم غضنفر یا گزنفر به هر دوش واکنش نشون می‌داد. ازش پرسان کردم، فرقش رو متوجه میشی؟ گفت نه، فقط انگاری شدت یکیش از اون یکی بیشتره.
  9
  3
  ‌سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۴
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. مثلا در ترکی استانبولی 4 نوع صوت وجود دارد که در فارسی نیست و در بزرگسالی نمیتوان ان ها را تقلید کرد چون عضلات دهان و زبان شکل گرفته اند
  0
  5
  ‌سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۹
  نظر شما چیست؟