کیهان: حیفا را بزنید

فرارو : روزنامه کیهان امروز در یادداشت خود به نوشته سعدالله زارعی پیشنهاد داده که ایران در واکنش به شهادت محسن فخری زاده بندر حیفا در سرزمین‌های اشغالی را مورد حمله قرار دهد. 
 
کیهان در این یادداشت نوشته است: "اگر نقش رژیم اسرائیل در ترور شهید عظیم‌الشأن فخری‌زاده برای شورای عالی امنیت ملی ایران به اثبات برسد و البته همه شواهد این را نشان می‌دهد، ما لزوماً باید آنچنان ضربه‌ای به این رژیم بزنیم که موضوع حمله به نیروها یا مراکز ایرانی در هر کجا که باشند - از آبسرد تا کاراکاس - از دستور کار هر دشمنی برای همیشه خارج شود."

سعدالله زارعی در ادامه یادداشت خود در کیهان نوشته است: «ما در مواجهه با اسرائیل چند نوبت اعلام کرده‌ایم اگر اسرائیل دست از پا خطا کند حیفا را می‌زنیم. الان با فرض اثبات نقش رژیم صهیونیستی در این شهادت عظیم، می‌توانیم این تهدید را عملیاتی کنیم اما نه به این معنا که به عملیاتی در‌اندازه اقدام موشکی که علیه پایگاه نظامی عین‌الاسد داشتیم، بسنده کنیم و نه با ملاحظات آن عملیات، بلکه به این معنا که به طور واقعی شهر مهم بندری حیفا را آنچنان مورد حمله قرار دهیم که علاوه بر انهدام تاسیسات با تلفات سنگین انسانی نیز توأم باشد تا بازدارندگی ما به «نقطه اطمینان» برسد.»
 
به عقیده نویسنده کیهان "اقدام واکنشی ایران اگر هوشمند و دقیق اجرا شود، قطعاً به بازدارندگی می‌رسد چرا که آمریکا و رژیم اسرائیل و عوامل آن به هیچ وجه آمادگی شرکت در یک جنگ و مواجهه نظامی را ندارند و این به معنای واقعی کلمه بر پرونده جنگ و ترور در منطقه ما نقطه پایان می‌گذارد."
 
جوان: از ترس باران از زیر ناودان فرار نکنیم اما در کنار تحلیل کیهان و تقاضا برای واکنش تند به شهادت محسن فخری زاده روزنامه جوان وابسته به سپاه  نیز معتقد به واکنش است اما با نگاه معتدل تری. عبدالله گنجی مدیرمسئول جوان در یادداشتی در این روزنامه ضمن نقد تحلیل حسن روحانی درباره ترور فخری زاده نوشت: «محاسبات دشمن در ترور این است که ایران در شرایطی نیست که واکنش نشان دهد و از قضا این بهترین زمان برای ترور است. متأسفانه ما نتوانسته‌ایم این محاسبه دشمن را تغییر دهیم و خودمان تغییر کردیم. تحلیل اصلی ما این است که صهیونیست‌ها درصدد خدشه به افتخار راهبردی «در سوریه می‌جنگیم تا در همدان و کرمانشاه نجنگیم» است، درصدد هستند امنیتی که در بیرون مرز‌ها برای آن جنگیده‌ایم و پیاده نظام آنان را به عقب رانده‌ایم را در قالب «ناامنی» به درون کشور بکشانند و مردم را متوجه این موضوع کنند که در سوریه جنگندیم و از امنیت کشور خود غافل شدیم.»
 
با این حال او معتقد است: "نباید با احساسات یا فشار اجتماعی شتابزده تصمیم گرفت. نباید به مسیری برویم که توابین کربلا را به عین الورده برد و بدون برآورد نظامی تلف شدند."
 
به گفته گنجی: «از سوی دیگر نباید سلطان حسین صفوی باشیم که با دست خود تاج را بر سر جوان ۲۶ ساله گذاشت و گفت: «فرزندم خداوند این گونه مقرر کرده است و ما با امر خدا مخالفت نمی‌کنیم.» اگر سلطان حسین در بیرون قلعه اصفهان جنگیده بود و تکه‌تکه شده بود، اکنون جزو مفاخر ایران و تشیع بود، اما عافیت‌طلبی باعث شد، حکومت را تسلیم کند و دو سال پس از تحویل حکومت محمود افغان در یک روز تمام شاهزادگان صفوی را سر برید و شاه نیز نظاره‌گر این صحنه بود.» 
 
روزنامه جوان معتقد است "در واکنش به اقدام صهیونیست‌ها ظرفیت‌های زیادی داریم که باید به کار بگیریم." و "هر تحلیلی که ما را به سکوت بکشاند، غرور ملت بزرگ و کهن ایران را شکسته است. غرور ایرانیان به حدی است که بعضاً به آن «سندرم امپراطوری» می‌گویند. این غرور نباید شکسته شود. شرط حفظ این غرور آن است که از ترس باران به زیر ناودان فرار نکنیم."
+11
رأی دهید
-34

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران

  اینها همه رو می اندازن گردن حیفا! حتی آب و هوا خراب بشه کار حیفا است که ابرها رو دستکاری میکنه! خشکسالی هم بشه کار حیفاست ابرها رو میدزده
  6
  47
  یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
  ۶۰
  vg2000 - اسلو، نروژ

  این حرف‌ها که مصرف داخلی نداره
  0
  27
  یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۸
  ۵۵
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  حالا مواظب باشین بیشتر نخورین، زدن پیشکش!
  4
  46
  یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۸
  ۳۰
  حسنلو - باکو، آذربایجان

  بچه پدر مادرتون نیستید اگه نکنید این کارو تمام عرضه شیعه علوی مثل شریعتمداری کشتن نوجوانان بی دفاع و بی سلاح با سلاح اتوماتیکه شما بزن بودین که الان کتلت و املت زنده بودن.....
  4
  36
  یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۸
  ۴۵
  samisan - توکیو، ژاپن

  شریعتمداری خودت و اون چلق خامنه ای مرد نیستید اگر به حرفت عمل نکنی چیزی لای پاتون هست بزنید حیفا را ببنید چه برسرتون میاره اسرائیل چنان کاری سرتون میاره که هفت جددت یادت بیاد
  4
  32
  یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۳
  ۳۱
  Pahbod666 - لندن، انگلستان

  یک درصد کوچک تندروی نفهم واقعا باورشون شده میتونن اینجور کارهایی کنن؟ عقب مونده های عرب پرست،شما تو قلب خود کشوری که توش حاکم هستین نمیتونین از دار و دسته و مهره های مهم خودتون حفاظت کنید میخواهید به شهر اونها حمله کنید؟ اونهم به کشور هسته ای و کاملا نظامی.یک درصد گوساله عقاید و دینشون رو به مردم میخواهند تحمیل کنند و بخاطرش همه چی رو از بین ببرند.و از ایران مایه میگذارن. برای اهداف عربی / اسلامی گندشون.
  2
  30
  یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۴
  ۴۶
  -xAdolf - اخن، آلمان

  حاج حسین شیره ای که قیافه ات دیگه شبیه حقه ای بافور شده، شما تنها کاری که در حال حاضر می تونی بکنی اینکه الل حساب سرشو بزنی بیشتر نه.
  1
  24
  یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۸
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  اگر میتوانستید بعلت نفرت های قرانی خودتان از قوم بنی اسرائیل تاکنون صدباره اسرائیل را شخم زده بودید. این عقب افتاده حیفا را نشانه گرفته چون بهائیان در انجا معبد دارند
  0
  17
  یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۲
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  حتماً میخواهند ناو هواپیما بر جدیدشون را عازم بنادر اسرائیل بکنند. اگر تو راه پنچر نشه شاید تا نوروز سال بعد به اونجا برسند.
  0
  18
  یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۱
  ۵۴
  همایون نروژ - اسلو، نروژ
  آره راست میگه بزنین ولی پشه های دور و ورشو .
  1
  6
  یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۷
  نظر شما چیست؟