وزیر کشور آلمان: پناهجویان سوری را می‌توان از سال جدید پس فرستاد

دویچه وله :وزیر کشور آلمان با تمدید توافقنامه استرداد پناهجویان سوری مخالفت کرده است. وزارت خارجه آلمان ولی گفته است هیچ جای سوریه برای پناهجویان امن نیست با این وجود وزیر کشور آلمان قصد دارد پناهجویان سوری را پس بفرستد.

هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان گفته است که از سال آینده می‌توان پناهجویان سوری را پس فرستاد. وزیر کشور آلمان در نشست آتی وزیران کشور ایالت‌های آلمان در نهم دسامبر درخواست خواهد کرد که توافقنامه مربوط به توقف استرداد پناهجویان سوری که از سال ۲۰۱۲ در آلمان اجرا می‌شود دیگر تمدید نشود.

جنگ داخلی سوریه در بیشتر مناطق این کشور اکنون به پایان رسیده است. اما طبق گفته سازمان‌های حقوق بشری، مخالفین رژیم اسد هنوز در معرض خطر شکنجه و مرگ قرار دارند. در چند منطقه‌ای که هنوز تحت کنترل اسلام‌گرایان یا سایر شورشیان قرار دارند نیز خطراتی برای طرفداران بشار اسد وجود دارد.

در گزارش وزارت امور خارجه آلمان پیرامون اوضاع سوریه که در ماه مه  سال جاری منتشر شده آمده است حتی در مناطقی از کشور که درگیری‌ها کاهش یافته هنوز خطر شکنجه مهاجران را تهدید می‌کند.
وزارت خارجه درخواست زهوفر را رد کرد
پس از حمله مرگبار با چاقو در ماه اکتبر در شهر درسدن، بار دیگر بحث درباره امکانات تعقیب و مراقبت از اسلام‌گرایان خطرناک بالا گرفت.

مهاجم مرگبار درسدن یک سوریه‌ای ۲۰ ساله است که پیش از آن در لیست اسلام‌گرایان خطرآفرین جای داشت و پنج روز پیش از اقدام به حمله، از زندان آزاد شده بود. اگرچه مقامات قصد داشته‌اند او را زیر نظر داشته باشند، اما او توانسته بود بی‌آنکه شناسایی شود، مرتکب این جرم گردد.

حال هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان گفته است که او می‌خواهد بار دیگر بررسی کند تا چه اندازه امکان‌پذیر است بتوان افراد بزهکار و خطرناک را به سوریه پس فرستاد.

بوریس پیستوریوس، وزیر کشور نیدرزاکسن پس از دستگیری این مهاجم سوری گفت در وضعیت کنونی امکان استرداد حتی افراد جنایتکار به سوریه وجود ندارد. هنوز در آنجا جنگ ادامه دارد و آلمان به دلیل اینکه با رژیم بشار اسد مناسبات دیپلماتیک ندارد مشکل خواهد داشت.

اما وزیر کشور ایالت ساکسن گفته است وزارت کشور آلمان خود گزارشی پیرامون اوضاع سوریه برای نشست بعدی وزاری کشور ایالت‌ها در نهم دسامبر تهیه کند.

زهورفر اما تمایلی به این کار ندارد و می‌گوید دولت باید تلاش کند تا مجرمان سوری آلمان را ترک کنند.  

گفتنی است در کنفرانس قبلی وزرای کشور ایالت‌های آلمان در ارفورت توافقنامه توقف بازگرداندن پناهجویان به سوریه به مدت شش ماه تمدید بوده است.
+23
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.