اعتراف مقام‌های جمهوری اسلامی به «شکاف امنیتی» و ضعف دستگاه‌های اطلاعاتی در ایران

رادیو فردا :حسین دهقان، مشاور نظامی رهبر جمهوری اسلامی، روز شنبه گفت که علت ترور محسن فخری‌زاده «رخنه و نفوذ و شکاف» امنیتی بوده و مقامات مسئول «باید جواب دهند».

او در گفت‌وگو با تلویزیون حکومتی ایران با انتقاد تلویحی از ساختار امنیتی ایران در سال‌های گذشته گفت با وجود تسلط و «اشراف اطلاعاتی» که حکومت ایران دارد در برخی موارد «رخنه» رخ می‌دهد و مواردی چون «عملیات تروریستی» در مجلس رخ می‌دهد.

مشاور نظامی آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه خواستار آسیب‌شناسی در دستگاه اطلاعاتی ایران برای تکرار نشدن چنین حوادثی شده است.

او همچنین با رد انتقادها درباره کافی نبودن حفاظت از آقای فخری‌زاده گفت که این فرد «کاملا حفاظت می‌شد و تیم حفاظت ایشان در سطوح بالای حفاظتی بود» و «خودروهای متناسب در اختیار» آقای فخری‌زاده قرار داشته است.

در واکنشی دیگر، محسن رضایی، ٰدبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در نامه‌ای به حسن روحانی خواستار آن شد که «سازمان‌های اطلاعاتی کشور» را موظف کند تا «منابع اصلی و نفوذی‌های سازمان‌های جاسوسی را شناسایی» کنند.

او پیشنهاد داده که در این مسیر از «کمک مردم و فناوری‌های پیشرفته» استفاده شود و گفته است که ادامه این حوادث «نشانگر ضعف سازمان‌های اطلاعاتی کشور» است.

انتقادها از وضعیت و عملکرد نهادهای اطلاعاتی ایران در حالی افزایش یافته است که از حداقل ۱۶ نهاد اطلاعاتی ایران که در مجموعه «شورای هماهنگی اطلاعات» فعالیت دارند، اکثر نهادهای امنیتی و اطلاعاتی مهم جز وزارت اطلاعات تحت نظر رهبر جمهوری اسلامی و نهادهای زیر نظر او اداره می‌شوند.

علاوه بر این، از سال ۹۲، مقام‌های ارشد سپاه پاسداران اعلام کردند که با توجه به ترور چند دانشمند هسته‌ای، حفاظت از این چهره‌ها به سپاه پاسداران واگذار شده است.

از جمله این اظهارنظرها می‌توان به مصاحبه محمدحسن کاظمی، جانشین فرمانده حفاظت اطلاعات سپاه، اشاره کرد که روز ۴ دی ۹۲ گفت: «بعد از ترور دانشمندان هسته‌ای حفاظت از این شخصیت‌ها نیز به سپاه واگذار شد که شاهدیم پس از این فرمان ترور موفقی صورت نگرفت.»

مشابه همین اظهارنظرها را روز ۲۹ خرداد ۹۷، علی نصیری، فرمانده حفاظت سپاه پاسداران، نیز تکرار کرد و گفت از زمانی که دانشمندان هسته‌ای «زیر چتر حفاظت سپاه» قرار گرفته‌اند، «دیگر شاهد ترور آنها نیستیم».

مقام‌های ارشد امنیتی و حفاظتی سپاه پاسداران درباره ترور محسن فخری‌زاده توضیحی نداده‌اند، ولی حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، در توییتر نوشته است که «انتقام و مجازات سخت» در دستور کار قرار گرفته است
+9
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۴
  Mehrad Hosseinirad - مسکو، روسیه
  حرافی موقوف . بزنید
  0
  7
  شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  فضول بک - سوئد، سوئد
  گفته های (لاف‌زنی های) مقامات رژیم جمهوری اسلامی با واقعیت ها همخوانی ندارد . اسرائیل ۲۵ سال آینده را نخواهد ‌دید٫گفته سید علی خامنه‌ای در یک سخنرانی درباره اسرائیل پس از توافق برنامه هسته‌ای. این جمله به عنوان مهمترین و به یادماندنی‌ترین جمله سید علی خامنه‌ای در سال ۹۴ بود و. Iran dar Jahan جمعه ۱۶ام فروردین ۱۳۹۲ . هزینه های ۱۰۰ میلیارد دلاری برنامه هسته ای ایران. طبق گزارشی جدید، تداوم برنامه هسته ای ایران تاکنون بدلیل از دست دادن درآمد نفت و سرمایه گذاری های خارجی یکصد میلیارد دلار هزینه داشته است. پس از نیم قرن تلاش در این زمینه، بازدهی برنامه هسته ای ایران بسیار اندک بوده. به نحوی که در سطح تامین دو درصد از نیازهای انرژی ایران و ایزوتوپ های پزشکی و به نمایش گذاشتن توانمندی علمی محدود بوده است . ۱- 1 مه 2018 سرویس اطلاعاتی موساد اسرائیل، به ساختمان نامشخص در تهران که حاوی پرونده های محرمانه هسته ای ایران که شامل پنجاه و پنج هزار صفحه و 183 سی دی .را به اسرائیل منطقل کردند. ممکن است بخواهید بدانید اصل این اسناد کجا هستند؟.
  0
  6
  شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  romano - تهران، ایران
  مشکلتون اینه که اسراییل تونست با کرامت دوتا مهاجر یهودی ایرانی رو به وطن پرست تبدیل کنه اما شما با تحقیر ملت و خس و خاشاک خوندشون و چپاولشون بی تفاوتشون کردید. بیشک ایرانیها یکی از وطن پرست ترین مردمان دنیا هستن مخصوصا برای دشمن خارجی اینو تاریخشون اثبات کرده اگر هم تا الان دشمناتون دخلتون رو نیاوردن ترس از تخم و ترکه ایرانیه وگرنه شما که تولیداتتون ساشا صبحانی و سعید طوسیه. اسراییل سگ کی باشه که بخواد به ایران نفوذ کنه ولی وقتی جانفشانی بیحاصل باشه نهایتش بعد از مرگت آبجیت رو میزارن برای حراج. ما میجنگیم که شرف داشته باشیم نه اینه شرفمون حراج بشه برید الان حفاظت اطلاعاتتون رو به همون سعید طوسی و ساشا صبحانی و ژنهای برترتون بسپرید.
  0
  5
  یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  حسنلو - باکو، آذربایجان
  جدا؟؟؟ واقعا؟؟؟ منگوله خوک صفت میتونی بگی رخنه از کجاست؟؟کی به این سطح از اطلاعات دسترسی داره بجز سران حـ... اثنی عشری؟؟من که فکر میکنم رخنه از سمت تو و طاعب الدنگ باشه مستقیم...
  0
  2
  یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.