کرونا در ایران؛ همراه داشتن کارت ملی برای مسافران اتوبوس و مترو اجباری شد

بی بی سی :سخنگوی ستاد مقابله با ویروس کرونا در ایران گفته افراد برای مراجعه به اداره‌ها و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی باید کارت ملی همراه داشته باشند. هدف از این کار کنترل افرادی است که تست کرونای آن‌ها مثبت شده است.

علیرضا رئیسی تمام آزمایش‌های مثبت در یک بانک اطلاعاتی جمع آوری می‌شود. به گفته او در چهار روز گذشته از سفر ۱۷۴۸ نفر که تست کرونای آن‌ها مثبت بوده و قصد خرید بلیت و مسافرت با اتوبوس، قطار و هواپیما را داشتند، جلوگیری شده است.

حسین قاسمی، دبیر کمیته اجتماعی ستاد مقابله با کرونا هم گفته که این طرح با هماهنگی وزارت ارتباطات و وزارت راه انجام شده است و در صورت شناسایی فردی با کرونای مثبت به او اعلام می‌شود که به قرنطینه برود و اگر هم از قرنطینه بیرون بیاید جریمه خواهد شد.

او در مورد بازه زمانی اجرای این طرح گفته که این موضوع بازه زمانی و مکانی ندارد و از جمله مواردی است که به صورت مستمر انجام می‌شود به این دلیل که به پالایش، غربالگری و نظارت کمک می‌کند.

ایران در هفته‌های گذشته با آمار بالای مبتلایان جدید و همچنین مرگ و میر ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ روبرو بوده است.

وزارت بهداشت امروز اعلام کرد که در شبانه روز گذشته ۱۳ هزار ۴۰۲ مبتلای جدید به کووید ۱۹ شناسایی شده که مجموع کل مبتلایان را به ۹۳۵ هزار و ۷۹۹ نفر می‌رساند.

براساس آمار دولتی تعداد کل مرگ بر اثر ابتلا به کرونا در ایران هم به ۴۷ هزار و ۴۸۶ نفر رسیده است.
اعمال محدودیت‌های شدید
در پی وخیم شدن وضعیت شیوع کرونا در ایران، دولت ایران سرانجام تصمیم گرفت که محدودیت‌های بیشتری را از اول آذر ماه در این کشور اجرا کند. از جمله این محدودیت‌ها تعطیلی مشاغل غیرضروری در شهرهای قرمز و نارنجی و منع تردد شهر به شهر است.

ستاد مقابله با کرونای ایران گفته که دوشنبه هفته جاری مجددا وضعیت شیوع و بروز بیماری را بررسی کرده و اگر شهرهایی در وضعیت قرمز یا نارنجی باشند، محدودیت اعمال خواهد شد و اگر شهر یا شهرستانی از قرمز به نارنجی یا زرد بدل شده باشد، محدودیت‌ها به همان نسبت کاهش خواهد یافت.

در همین حال جمشید انصاری، رئیس سازمان اداری و استخدامی هم گفته که ادارات سراسر کشور از هفته آینده تعطیل خواهند بود مگر آنکه حضور اشخاص ضروری تشخیص داده شود.

آقای انصاری گفته که "دولت، این بخشنامه را ابلاغ کرده و شامل همه کارکنان دولت اعم از رسمی و قراردادی و پیمانی و همچنین شامل قرارداد دستگاه با شرکت‌ها می‌شود و کاهش نیرو باید در تمام عرصه ها انجام شود و فرقی بین کارکنان شاغل ادارات نیست."
+8
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟