ناو هواپیمابر نیمیتز آمریکا به خلیج فارس بازمی‌گردد

یورونیوز :ناو هواپیمابر «یواس‌اس نیمیتز» آمریکا که دو هفته پیش برای شرکت در رزمایشی در اقانوس هند از خلیج فارس خارج شده بود، بار دیگر مأموریت یافت تا با ناوگروه همراهش به این منطقه بازگردد.

نیمیتز در اوایل ماه جاری میلادی در یک رزمایشی مشترک موسوم به «مالابار» به همراه کشتی‌های هند، ژاپن و استرالیا شرکت کرده بود.

پنتاگون روز جمعه ۲۷ نوامبر (۷ آذر) با انتشار بیانیه‌ای در زمینه گفت که دستور بازگشت نیمیتز به خلیج فارس به منظور پوشش هوایی و «پشتیبانی دفاعی» در صورت درگیری احتمالی در زمان اجرای دستور دونالد ترامپ برای خروج نیروهای نظامی آمریکایی از عراق و افغانستان صادر شده است.
در بیانیه وزارت دفاع آمریکا آمده است: «این اقدام تضمین می‌کند که ما توانایی کافی را برای پاسخگویی به هر گونه تهدید و بازدارندگی مخالفان برای اقدام علیه نیروها‌یمان در هنگام کاهش شمار آنها (در عراق و افغانستان) را در اختیار داریم.»

با این حال ربکا ریباریچ، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا گفت در حال حاضر هیچ تهدید به خصوصی متوجه ناو نیمیتز و ده‌ها هواپیمای موجود در آن که در راه بازگشت به خلیج فارس هستند، نیست.
نیمیتز پیش از ترور دانشمند ایرانی به راه افتاده است

شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا روز جمعه گزارش داد که اقدام آمریکا در فرستادن ناو هواپیمابر خود به خلیج فارس پیش از انتشار خبر ترور دانشمند هسته‌ای ایران در روز جمعه صورت گرفته است.

محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای پیشین ایران روز هفتم آذر در آبسرد دماوند بر اثر انفجار خودرو و تیراندازی چند نفر کشته شد.

سی‌ان‌ان گزارش داد که نیمیتز احتمالا تا ژانویه، یعنی زمانی که جو بایدن رسما در کسوت رئیس جمهوری قدرت را در ایالات متحده آمریکا به دست می‌گیرد، در منطقه باقی خواهد ماند.

کشتی نیمیتز پس از حدود یک ماه قرنطینه کرونایی در پایگاه دریایی کیتساپ، در ماه آوریل مقر خود در برمرتون واقع در ایالت واشنگتن آمریکا را ترک کرد، هنوز دقیقا مشخص نیست که این ناو هواپیمابر چه زمانی به خانه بازمی‌گردد.
+35
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان

  دهه هاست که ایران،امریکا و اسرائیل فقط به هم شاخ و شونه میگشن و هارت و پورت میکنن.این شرایط به نفع همه است غیر از مردم عادی فلاکت زده ایران که از نان خشک فرداشون مطمئن نیستند.همه اینها جنگ زرگری بیش نیست.
  2
  22
  شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  مسافران - آنکارا، ترکیه
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. خدا نگفته.ولی فقط مسیحیان لبنان هستند که ازبس فقیرند،لباسی برای پوشیدن ندارند!در حالیکه مسلمین،همه متمول هستند وهرکدام ده متر پارچه بر سروشش متر پارچه برتن دارند.یک چیز دیگر.نادانی سرایت دارد،ولی دانایی مسری نیست.نمیشود با به چالش کشیدن دانایان،از نادانی به دانایی برسی.حالا، نادان که نادان است،از کجا میفهمد که به دانایی نرسیده است؟
  14
  2
  شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  مگه شومبوله این ناو رو هی میکنید تو تنگه هرمز میره تو خلیج فارس هی درمیارید. یه باره ناوهارو بکنید تو بزنید حکومت ایران رو بترکونید یه بار بکشید بیرون برید.
  7
  3
  شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::مسافران - آنکارا، ترکیه::]. اگر زیاد پای منقل شیره نشینی. و قربان ریش آقا نروی. اینقدر هم قاطی نمی‌‌کنی‌. که اینجا جواب یک مقاله دیگر را بدهی‌. که اصلا ربط ندارد.نترس. جیره را قطع نمی‌‌کنند.توی بسیج سایبری به شما به مقدار جمله پول می‌‌دهند. حال .هر چه دل تنگت بگو
  1
  3
  شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  مسافران - آنکارا، ترکیه
  بهرحال،کامنت ما اینجا آمد،اما از فرانکفورت آلمان صدایی جز خروپُف های هفت ریشتری بگوش نمیرسد.انگار استادزرتشت در چُرت عصرانه بسرمیبرند.یا شاید هم درکافهُ محلی نشسته و درحالیکه یک پینت آبجو دردست دارد،با صاحب کافه در مورد اینکه «اول تخم مرغ بود یامرغ» بحث میکند.در روزنامهُ«فرانکفورته آلگماینه زایتونگ»روایت شده که صاحب کافه ازدست او گریبان درید و سر به بیابان نهاد.
  1
  0
  شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  Mehrad Hosseinirad - مسکو، روسیه
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. باد کنکیه فرو نمیره
  1
  2
  شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  تحمیل هزینه انتقال ناو هوای بر به خلیج فارس در این اخری لحظات حکومت ترامپ بدون دلیل نیست،امیدوارم بمردم ایران اسیب وارد نشود.مسائل ج.ا ربطی بملت ایران ندارد
  2
  2
  یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.