انتقاد چند فرمانده سابق سپاه پاسداران از ضعف نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی

ایران اینترنشنال : حسین دهقان، وزیر پیشین دفاع و مشاور فعلی رهبر جمهوری اسلامی، انتقادها درباره ضعف در حفاظت از محسن فخری‌زاده را رد کرد و در عین حال گفت که این ترور به دلیل «رخنه و نفوذ و شکاف» در ساختار امنیتی ایران رخ داده است.
 
دهقان در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که تیم حفاظتی فخری‌‌زاده «در سطوح بالا» بودند و «خودروهای مناسب» در اختیار او بود.
 
این سخنان در حالی بیان شده که هنوز گزارش رسمی درباره تعداد محافظان و خودروهای همراه او منتشر نشده است. با این حال، جواد موگویی، مستندساز، گفته است تیم عملیات ترور فخری‌زاده ۱۲ نفر بودند در حالی که خود او چهار محافظ داشته و سوار بر خودروی ضدگلوله هم نبوده است.
 
وزیر پیشین دفاع ایران درباره ضعف در حفاظت از فخری‌زاده گفت که «عوامل ترور» همیشه از تیم حفاظت‌کننده یک قدم جلوترند.
 
دهقان افزود «نقطه قوت» آنها این است که « زمان و مکان» ترور را انتخاب و آن را طراحی و اجرا می‌‌کنند. 
مشاور علی خامنه‌ای در عین حال گفت که در «اشراف اطلاعاتی کشور رخنه» رخ داده و این «رخنه و نفوذ و شکاف را باید پیدا کرد».
 
پس از کشته شدن فخری‌زاده انتقادهایی از عملکرد نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی مطرح شده است.
 
حسین علایی، از فرماندهان ارشد و پیشین سپاه پاسداران، نیز انجام این ترور را متکی بر «اطلاعات دقیق» و ناشی از «ضعفی در ساختار و سازوکارهای دستگاه های امنیتی ایران» دانست.
 

محسن رضایی، فرمانده سابق سپاه پاسداران، نیز در نامه ای به حسن روحانی نوشت که ادامه این ترورها «نشانگر ضعف سازمان های اطلاعاتی کشور خواهد بود که باید با همتی مضاعف به آن پایان داده شود».
 
با این حال فریدون عباسی، رییس سازمان انرژی اتمی، انتقادها درباره ضعف نهادهای امنیتی را رد کرد و گفت که این ترور قرار بوده حدود ۱۰ سال قبل انجام شود، اما خنثی شده است.
به گفته عباسی، در سال ۱۳۸۷ قرار بوده خود او به همراه محسن فخری‌زاده به همراه یک نفر دیگر که نامشان را ذکر نکرد، ترور شوند اما این ترور کشف شده است. او گفت که پس از کشف این ترور حفاظت از فخری‌زاده بیشتر شده است.
 
در سال‌های ۱۳۸۸ و ۸۹ تعدادی از دانشمندان و دست اندرکاران برنامه اتمی ایران ترور شدند و جان باختند. عباسی سال ۱۳۸۹ ترور شد و زنده ماند.
+8
رأی دهید
-21

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  romano - تهران، ایران

  دلیلش این است که مردم ایران را از روز اول پیدایشتان خودی و نخودی کردید و سالیان سال است که ایران بدون فرزندانش مدیریت میشود. اگر مردم را کرامت میکردید و حقوق آنها را محترم میشمردید حتی پشه حاضر نبود در این مملکت رخنه کند. رید. اسراییل به چهره کریه تان گرچه دل مرا از تجاوز به خاکم به در میاورد ولی از جهتی ضعف و بیمایگی شما را بوضوح نشان میدهد. اگر مملکت مملکت بود شاید الان همان ستار بهشتی که ناجوانمردانه کشیتیدش افسر اطلاعات بود و جانش را برای حفظ وطنش میگذاشت. خوب روی حـ... های خودتان شرط بستید پوچ درو کنید ۴۰ سال است که پوچ درو میکنید.
  3
  25
  شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  نه بابا اشتباه می کنید. نیروهای امنیتی نظام ولایی بسیار کارکشته و زرنگن. البته در دستگیری شکنجه و کشتن هموطنان بی گناه و بی سلاح. با توجه به اینکه حکومت ولایی بزرگترین خدمات را در طول 40 سال گذشته به اسراِئیل کرده میشه فهمید که این عملیات هم کاره خودشونه. اینها نماینده دولت کودک کش اسرائیل در ایرانن که هدفی جز نابودی ایران ندارن.
  4
  17
  شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  موساد در رده های بالای نظام نفوذ کرده است و کاملا به اطلاعات وزرات اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه دسترسی دارد . عوامل موساد روسا و کله گنده های ان سازمانها هستند نه یک مامور معمولی که اطلاعاتی زیادی ندازد و 24 ساعته کاملا کنترل می شود
  1
  6
  شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  حسنلو - باکو، آذربایجان
  خیلی خیلی عالی از حسین طایب و لاشخورای دورش شروع کنید کاری نداره که یعنی شما اینقدر دراز گوش و احمق و گوساله هستین واقعا،البته اگه به امامن تازی رفته باشید حتما هستید...
  0
  2
  یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.