قوه قضاییه: در پرونده سلیمانی، می‌خواهیم به دادگستری آمریکا نیابت قضایی بدهیم

رادیو فردا :یک مقام قضایی ایران می‌گوید که قوه قضاییه جمهوری اسلامی قصد دارد به آمریکا برای رسیدگی به پرونده مرگ قاسم سلیمانی در عراق «نیابت قضایی» بدهد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، سیداشرفی که از سوی قوه قضاییه به عنوان «بازپرس ویژه» این پرونده منصوب شده،‌ گفته است هدف از این کار این است که دستگاه قضایی آمریکا را «در معترض امتحان» قرار بدهند.

اسم کوچک آقای سیداشرفی در خبرها نیامده است.

قوه قضاییه ایران می‌گوید که ۴۵ نفر از مقام‌های دولتی و نظامی آمریکا را که در عملیات هدف گرفتن قاسم سلیمانی در عراق نقش داشتند شناسایی کرده و خواستار محاکمه آنهاست.

به گفته آقای سیداشرفی،‌ علاوه بر آمریکا، حکومت ایران قصد دارد به «شش کشوری که پایگاه‌های آمریکایی‌ها در آنجا مستقر هستند» از جمله عراق نیز نیابت قضایی بهد تا به اتهامات این افراد رسیدگی کنند.

او گفت که دولت عراق پاسخ قوه قضاییه را آماده کرده، اما درباره جزئیات این پاسخ توضیحی نداد.

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی برون‌مرزی سپاه پاسداران، بامداد ۱۳ دی ۹۸ همراه با ابومهدی المهندس، از اعضای بلندپایه گروه حشدالشعبی، در بغداد در حمله پهپادی به دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا کشته شد.

ایران در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی، در روز ۱۸ دی دست‌کم ۱۲ موشک به پایگاه عین‌الاسد و یک پایگاه دیگر در اربیل محل حضور نیروهای آمریکایی شلیک کرد، ولی می‌گوید که به دنبال گرفتن «انتقام سخت» از آمریکا است
+1
رأی دهید
-7

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.