کایلی مور گیلبرت: چیزی جز عشق و احترام برای مردم بزرگ ایران ندارم

ایران اینترنشنال: کایلی مورگیلبرت،‌ پژوهشگر استرالیایی بریتانیایی که چهارشنبه پس از بیش از دو سال زندان به اتهام «جاسوسی» در تهران با سه ایرانی مبادله شد، در نخستین اظهاراتش گفت آزادی‌اش پایان یک «مصیبت سخت و طولانی» بود.
 
مور گیلبرت در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه ششم آذرماه منتشر شده نوشت «من به عنوان یک دوست و با نیت دوستانه به ایران آمدم. چیزی جز احترام و عشق و ستایش برای مردم بزرگ و خونگرم ایران ندارم.»
 
او خطاب به مردم ایران گفت: «با وجود بی‌عدالتی‌هایی که بر من اعمال شد، ترک کردن ایران یک حس تلخ و شیرین است.» این پژوهشگر استرالیایی در بیانیه‌اش مردم ایران را «خونگرم، سخاوتمند و شجاع» خواند.
 
پایگاه خبری نشنال‌نیوز گزارش داده که خانواده مورگیلبرت ضمن ابراز شادی فراوان از آزادی او، اعلام کرده‌اند اکنون احساس راحتی می‌کنند.
 
در تصاویری که صداوسیمای جمهوری اسلامی روز چهارشنبه از لحظات مبادله کایلی مورگیلبرت با سه ایرانی منتشر کرد،‌ او با حجاب دیده می‌شد و با وجود خطر بیماری کرونا، برای کمک به تایید هویت‌اش در مقابل دوربین، ماسک را لحظاتی از صورتش برداشت.
 
مقام‌های دولت تایلند اکنون تایید کرده‌اند که این شهروند دوتابعیتی در قبال آزادی سه زندانی ایرانی که در طرح ترور دیپلمات اسرائیلی در سال ۲۰۱۲ نقش داشتند، مبادله و آزاد شده است.
 
تهران سه فرد مبادله شده را «تاجر و شهروندان ایرانی» خواند و توضیح بیشتری درباره هویت آن‌ها نداد.
 
اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا، در واکنش به آزادی مورگیلبرت او را فردی «فوق‌العاده،‌ قوی، شجاع و باهوش» خوانده که توانست از «مصیبتی وحشتناک» بیرون آید.
 
موریسون که از تایید آزادی کایلی مورگیلبرت در قالب مبادله زندانیان خودداری کرد، افزود قرار است حمایت‌های روانشناسی و درمانی برای او مهیا شود.  
 
کایلی مور گیلبرت، استاد مطالعات اسلامی در دانشگاه ملبورن استرالیا، در پاییز سال ۱۳۹۷ در ایران بازداشت شد. دستگاه قضایی ایران به اتهام جاسوسی حکم حبس ۱۰ ساله برای او صادر کرد.
 
استقبال خانواده نازنین زاغری مورگیلبرت پس از انتقال به بند عمومی زنان زندان اوین در جایی نگه داشته می‌شد که نازنین زاغری رتکلیف، شهروند بریتانیایی-ایرانی، زندانی است.
 
اکنون ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، در ارتباط با آزادی مور گیلبرت گفته: «من نمی‌دانم که این برای ما چه معنایی دارد، قطعا چیز خوبی برای کایلی است و قطعا برای همه ما خوب است که توافقاتی در حال انجام شدن است.»
 
آزادی کایلی مورگیلبرت همچنین با استقبال وزارت خارجه آمریکا مواجه شد، اما این وزارتخانه اشاره کرد که او هرگز نباید دستگیر می‌شده است.
 
یک نماینده وزارت خارجه آمریکا در همین زمینه به «دیپلماسی گروگانگیری» جمهوری اسلامی انتقاد کرد و به اتباع کشورش درباره سفر به ایران هشدار داد.
 
بر اساس نامه‌های این پژوهشگر استرالیایی که از زندان درز کرد، او به پیشنهاد جاسوسی برای تهران در طول حبس پاسخ منفی داده بود.
+97
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۸
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  بدبخت میترسه فارسای کینه ای برند توی استرالیا ترورش کنند مجبوره اینرو بگه
  102
  10
  ‌پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  فرید1614 - بروکسل، بلژیک
  غلط کردی فقط امدی سه تا تروریست و ازاد کردی
  37
  35
  ‌پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  vg2000 - اسلو، نروژ

  برو پشت سرتم دیگه نگاه نکن جمهوری اسلامی فرقه خیلی کثیف
  1
  78
  ‌پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۶
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  ۳ تروریست را با کلاه و ماسک و بزک با چنین خانمی در دو کفه ترازو گذاشتن از طرفی بیشرمی است ولی همینکه ایشون دوباره به از حبس این فرقه مزدور درامده قابل قبوله. درس عبرت برای تمام دانشگاه ها و ان جی او ها که دیگه ایران نروند و همکاری حتی فرهنگی نکنند
  0
  60
  ‌پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۵
  hassan5 - تهران، ایران

  خانم کایلی::بعنوان یک ایرانی تشکر میکنم.لطفا حساب ملت ایران را از دولت و نظام اسلامی جدا بفرمایید
  4
  75
  ‌پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  هر کس با دم کفتار بازی میکند باید حتما احتمال هم بدهد که ممکن است دندان های تیز کفتار او را درگیر کند. پژوهش قحطی بود و این خانم هم شیعیان بحرین را انتخاب کرده بود. موش چیه که کله پاچه اش باشد
  10
  21
  ‌پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا

  طبق قوانین استرالیا ارزش یک زن برابر ارزش سه مرد هست! یاد بگیر مقام عظمای نکبت!!
  4
  52
  ‌پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  همایون نروژ - اسلو، نروژ
  هههههههههه.
  14
  1
  ‌پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  kakolzari - لندن، انگلستان

  [::Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا::]. با احترام ارزش یک شیر زن خیلی بیشتر از سه نامرد است.
  2
  35
  ‌پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Pahbod666 - لندن، انگلستان

  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. زر زیادی نزن بدبخت عقده ای،نصف بیشتر این آخوندا از همون قوم خودت هستن بیلمز مغول.عین اینها که سوختن و دارن رنج میکشن،یک مطلب نیست نوشته های نژادپرستانه و نفرت بارش رو‌نبینیم دیگه حالمون بهم خورد،آدم اینقپدر کمبود دار و عقده ای ندیده بودیم.واقعا که بقول خودتون ....
  5
  47
  ‌پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  golden remix - استکهلم، سوئد

  . ولمون کون با این حرفهای مفت و الکی! ۴۰ سال است که ما هیچ بزرگی از خودمان نشن نداده ایم . باک بیشتر خم شدیم تا راحت تا سوارمون بشن. این بزرگی را از کجات در آوردی ؟ .
  1
  23
  ‌پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. خود این خانم از مردم ایران راضی است، و البته آنها که به او ظلم کرده اند را بخوبی می شناسد، در تاریخ ایران هیچگاه فارس ها خونریزی نکرده اند، و خونریزی مغول ها و خلخالی را از یاد نخواهند برد
  6
  42
  ‌پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. همانطوریکه فرمودی هنوز ترس توی بدنش هست و آزادی خودش را باور نمی کند. یکی دو ماه دیگر که ترسش ریخت یک پرونده علیه ایران باز کرده و ادعای یک غرامت چندصد میلیون دلاری میکند و موفق هم میشود
  5
  25
  ‌پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::فرید1614 - بروکسل، بلژیک::]. دقیقا. لایک.
  3
  5
  جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. دیگه همه دوستان فهمیدن در میزان کمبود و عقده تو سایت رکورد زدی. فعلا که ترکای عثمانی و طرفداراشون دارن تو فرانسه و اروپا سر میبرن! فعلا که خردوغانتون رسمن حمایت میکنه از داعش .اسلام رو از شما ترکان عثمانی بگیرن باید برگردین به سین کیانگ براهمینه که یه مسلمان کاملا معتقد و ضد غرب هستی و البته انگلی در ایران که بزودی باید دمت رو بزاری رو کولت بری ترکستان
  4
  17
  جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  آذری . می‌‌شود. به ما بگید. شما در بسیج سایبری ماهانه .چقدر در آمد دارید.؟ .اینقدر نفرت و فارس ستیزی در راه ریش مقدس رواج دهید؟ ما در این سایت حاضریم. یک انجمن تاسیس . و ماهانه به شما پرداخت کنیم. نه اینکه فکر کنی‌. خیلی‌ از سخن گهربار شما ترس داریم؟ بلکه اعصاب دیگر نداریم از این همه پرت و پلا نوشتن. وجود شما یک استثنا در تکامل است .معمولا برنامه ریزان کوشش هر روز یک برنامه جدید باری کامپیوتر تولید. که کاملا بدون خطا.که هر نادانی.هم به راحتی‌ بتواند.با کامپیوتر کار کند. بدون آنکه خسارت شدید وارد کند. اینجوری که بویش می‌‌یاد. تکامل در شما، با شجاعت و بدون ترس خلاف این را ثابت می‌‌کند.بعد هم به ما می‌‌گوید راسیست. گفتم یک بار. ترک هم ترک قدیم. وگرنه. یک ستار خان جدید. و شما را تا استانبول مثل مارادونا شوت می‌‌کرد.
  3
  15
  جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  . عزیزم اون بالا رو بخون نوشتم "فارس کینه ای" یا همون پرشین کینه ای ! چند نفر دقیقا اونرو ثابت کردند توی کامنتهاشون !! حالا خوبه توی جامعه امریکا هم مردم اینا رو شناختند برو ببین توی یوتیوب یا گوگل سرچ بزن ببین براتون چیزایی که حقتون هست نوشتن. من اسلامی نیستم فقط میگم اینا چه اسلامی چه زردشتی همین ییییی هستند که هستند!!
  17
  4
  جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  فرید1614 - بروکسل، بلژیک
  [::kakolzari - لندن، انگلستان::]. واقعا برای کسانی که این زنیکه رو شیر زن خطاب میکنن متاسفم چون همین اشغالها هستن با رفتنشان به ایران به آخوند ها مشروعیت میدهند
  10
  5
  جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.