صف نوزدانی که می‌خواهند در تاریخ «لاکچری» بدنیا بیایند

در آستانه رند‌ترین روز قرن یعنی ۹-۹-۹۹ انتظار می‌رود شمار نوزدان بیشتر از حد معمول باشدبی بی سی :تاریخ ۹۹.۹.۹ به عنوان رندترین تاریخ قرن (در تقویم خورشیدی)، بعضی از مادر و پدرها را در ایران ترغیب کرده که در این تاریخ فرزند خود را بدنیا بیاورند.

اما این مساله با هشدار یک عضو شورای شهر تهران رو‌به‌رو شده است.

ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر و رئیس انجمن علمی مامایی ایران، در مورد تولد زود هنگام نوزادان به دلیل تاریخ "لاکچری" ۹۹.۹.۹ هشدار داده و گفته "نمی‌توان صرفا برای یک عدد فرزندمان را زودتر به دنیا بیاوریم."

خانم خداکرمی که رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران است به خبرگزاری ایسنا گفته است تولد زودهنگام یک جنین ممکن است "به دستگاه گوارش، اعصاب و غیره صدمه بزند و مشکلاتی ایجاد کند."

سیف‌الله ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور، گفته است تمام نوزادانی که تاریخ نهم آذر امسال (۹۹/۰۹/۰۹) متولد شوند، اگر والدین‌شان "همان روز" برای دریافت شناسنامه به دفاتر ثبت‌احوال "مراجعه نکنند"، مشکلی برای صدور شناسنامه در این تاریخ برای آنها پیش نمی‌آید اما گفته این افراد تا ۱۵ روز فرصت دارند تا برای دریافت شناسنامه اقدام کنند و تاریخ شناسنامه نیز برای همان ۹۹/۰۹/۰۹ صادر می‌شود.

نشریه "اقتصاد۲۴ " هم در گزارشی نوشته که در یک دهه اخیر تقاضا برای وقت سزارین مادران باردار و صدور شناسنامه نوزادان تازه تولد یافته در تاریخ‌های معینی افزایش چشمگیری داشته است.

روز‌های ۱-۱-۹۱، ۲-۲-۹۲، ۳-۳-۹۳، ۴-۴-۹۴، ۵-۵-۹۵، ۶-۶-۹۶، ۷-۷-۹۷ و ۸-۸-۹۸ به ترتیب ایامی بودند که به گواهی اخبار منتشر شده درصد قابل توجهی از والدین برای زایمان نوزدانشان به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند.

هزینه سزارین در بیمارستان‌های خصوصی در ایران بین سه تا پنج میلیون تومان است اما ممکن است هزینه سزارین در تاریخ ۹۹/۰۹/۰۹ بیش از هزینه‌های معمول جراحی باشد.

در گذشته والدین برای اینکه فرزندشان زودتر یا دیرتر به مدرسه بروند، تاریخ صدور شناسنامه فرزندشان را کم و زیاد می‌کردند. سازمان ثبت احوال با صدور بخشنامه‌هایی مقررات صدور شناسنامه را محدود به روز تولد نوزاد کرد و بعضی از والدین چون نمی‌توانستند در تاریخی غیر از روز زایمان برای نوزادشان شناسنامه بگیرند، از سزارین استفاده می‌کردند تا در تاریخ دلخواه‌شان فرزندشان به دنیا بیاید.

براساس گزارش سالنامه آمارهای جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور، در بهار سال ۱۳۹۹ ظرف مدت ۳ ماه، ۲۸۰ هزار و ۵۴۷ تولد ثبت شده است.
+2
رأی دهید
-13

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.