طرحی برای مجازات مهاجران غیرقانونی در ایران و قانونی کردن تیراندازی به سوی خودروی حامل آنها

ماموران مرزبانی ایران بارها شهروندان افغان و ایرانی غیرمسلح را به ضرب گلوله کشته‌اندبی بی سی :طرحی در مجلس ایران ارائه شده که در آن مجازات زندان و جریمه نقدی برای مهاجران غیرقانونی در نظر گرفته شده و ماموران امنیتی را مجاز به تیراندازی به سوی خودروهایی می‌کند که مشکوک به حمل این مهاجران باشند.

مطابق این طرح اگر خودرویی از ایست بازرسی فرار کند و "ظن قوی به حمل اتباع باشد" ماموران در استفاده از سلاح گرم مجاز خواهند بود.

این طرح می‌خواهد کشته یا زخمی کردن مهاجرانی که بدون مراحل قانونی وارد ایران می‌شوند شامل هیچ غرامتی به قربانیان نشود.

نیروهای امنیتی ایران بارها مهاجران عمدتا افغان را که از مرزهای شرقی وارد می‌شوند به ضرب گلوله کشته‌اند. این نیروها کولبران عمدتا کرد و شهروند ایران را هم در مرزهای غربی می‌کشند.

با وجود اعتراض‌های پیاپی به کشته شدن افغان‌ها و کردهای غیرمسلح، طرح نمایندگان مجلس ایران در پی آن است که دست پلیس را در تیراندازی باز کند.

بیش از ۳۰ نماینده مجلس ایران طرحی را با نام "ساماندهی اتباع خارجی غیرمجاز" تهیه کرده‌اند که خبرگزاری فارس گزارش داده "قرار است به زودی" درباره این طرح رای‌گیری شود.
انتشار تصاویر تیراندازی مرگبار و آتش‌سوزی خودروی مهاجران در یزد اعتراض بسیاری ر به دنبال داشتپیشنهاددهندگان این طرح می‌خواهند برای مهاجران غیرقانونی مجازات حبس تا ۲۵ سال و جریمه نقدی تا ۱۰۰ میلیون تومان وضع کنند.

امکان مصادره اموال و دارایی‌های مهاجران نیز به دستگاه قضایی داده می‌شود.

کسانی که به اسکان، حمل و نقل و اشتغال این مهاجران کمک کنند هم مشمول مجازات خواهند شد.

در بخشی که تیراندازی به سوی خودروی حامل مهاجران قانونی تلقی شده، قید "رعایت سایر ضوابط قانون به کارگیری سلاح" نیز آمده است.

چند ماه پیش تیراندازی ماموران به یک خودروی حامل مهاجران افغان و پاکستانی به آتش گرفتن آن و کشته شدن دست کم سه نفر انجامید.

انتشار تصاویر آن حادثه انتقادهای زیادی را در افغانستان و ایران برانگیخت.
+13
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  مهاجر افغان بهانه است.میخوان مجوزی برا کشتار بیشتر مردم بسازن.
  3
  20
  ‌پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Shahin.Orel - تهران، ایران
  اروپایی و آمریکایی بیاد زندان میکنیم میگیم پول بدین تا پسش بدیم , افغان و پاکستانی سر مرز به ضرب گلوله میکشیم . اگر هم خدای نکرده خارجیی از دستمون در رفت و به تهران رسید مثل اینکه به موجودی عجیب نگاه میکنیم همه بهش زل میزنیم
  14
  17
  ‌پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.