توقف صدور ویزای امارات برای اتباع ایران و ۱۲ کشور دیگر

امارات در چند دهه اخیر محل استقرار شرکت ها و سرمایه گذارانی از کشورهای همسایه از جمله ایران شدهبی بی سی :گزارش های حاکی از آن است که امارات متحده عربی صدور ویزا برای اتباع ایران و افغانستان و یازده کشور دیگر را که عمدتا کشورهای مسلمان هستند، متوقف کرده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز مطابق سندی که نسخه‌ای از آن به رویت این خبرگزاری رسیده امارات صدور ویزای جدید برای شهروندان ۱۳ کشور از جمله ایران، سوریه، سومالی، الجزایر، کنیا، عراق، لبنان، پاکستان، تونس و ترکیه را متوقف کرده است.

رویترز می‌گوید مطابق سندی که که برای برخی از شرکت های تجاری امارات فرستاده شده، برای توقف صدور ویزای جدید به یک بخشنامه‌ دولتی استناد شده که از ۲۸ آبان برابر با هجدهم نوامبر لازم الاجرا بوده است.

بر اساس این گزارش صدور ویزا برای متقاضیان ویزای کار و ویزای بازدید از امارات هم برای اتباع افغانستان، لیبی و یمن تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآمده است.

مشخص نیست که آیا تعلیق صدور ویزا برای اتباع کشورهای اشاره شده شامل استثناهایی هم می شود یا خیر.

منابع رسمی درباره دلیل اعمال این محدودیت اظهار نظر رسمی نکرده اند اما رویترز از قول فردی که به سمت و نامش اشاره‌ای نشده گفت است این وضعیت به دلیل ملاحظات امنیتی است و انتظار می‌رود برای مدت کوتاهی اجرا شود.
تجمع مخالفان توافق امارات و اسرائیل در تهران پس از اعلام عادی سازی دو کشورامارات متحده عربی به تازگی با عادی سازی روابط خود با اسرائیل، رسما با این کشور روابط سیاسی و تجاری برقرار کرده است. امارات پس از مصر و اردن، سومین کشور اسلامی است که موجودیت اسرائیل را پس از جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل و اشغال برخی از سرزمین های عربی به رسمیت می‌شناسد.

این کشور در چند دهه اخیر محل استقرار شرکت ها و سرمایه گذارانی از کشورهای همسایه از جمله ایران شده است.

به غیر از علاقه برخی از کارآفرینان و بازرگانان ایرانی به فعالیت در امارات، به دلیل درگیر بودن ایران با تحریم ها، همکاری با امارات و فعالیت اقتصادی در این کشور حیاتی بوده است.

مقام های ایرانی از امارات بابت شناسایی موجودیت اسرائیل و برقراری رابطه رسمی با آن به تندی انتقاد کرده اند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، گفته بود "امارات متحده عربی هم به دنیای اسلام خیانت کرد، هم به ملت های عرب و کشورهای منطقه خیانت کرد و هم به فلسطین خیانت کرد".

آقای خامنه‌ای گفته بود "خیانت امارات دیر نخواهد پایید اما این لکه ننگ بر آنها خواهد ماند. پای صهیونیست ها را به منطقه باز کردند و مسئله فلسطین را که مسئله غصب یک کشور است به فراموشی سپردند و عادی‌سازی کردند".

ایران موجودیت اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و در برابر از گروه های فلسطینی همچون حماس که سیاست شان مخالفت در برابر عادی سازی روابط با اسرائیل است، حمایت می کند و آنها را گروه‌های "مقاومت" می‌خواند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم با صدور بیانیه ای، گفته بود این توافق "آینده‌ای خطرناک را برای رهبران امارات رقم خواهد زد".

روابط ایران و امارات در حال حاضر به سطح کاردار تنزل کرده است.
+63
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  حالا باز بیاین تبلیغ املاک در دبی همراه با اقامت بکنید! هرچند برای اونهاییکه پولهای مردم و مملکت رو بار میزنند و میبرند، یک راهی پیدا میکنند!
  2
  22
  ‌چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰
  ۳۱
  Shahin.Orel - تهران، ایران

  الان بهمون بر میخوره که آی این ملخ خور ها همچین و همچون ! نمیدونم چرا به جای احساس شرم از عقب ماندگی خودمون , طلبکار از پیشرفت دیگران هستیم . اسرائیل و امارات که هیچ , همون فلسطین هم که با پاسپورت سولقون سفلا هم میشه بدون ویزا واردش شد با پاسپورت ایرانی نمیشه رفت
  3
  44
  ‌چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۴
  ۲۶
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  آقازاده ها همه مارکدارشون رو از امارات میخریدن
  5
  21
  ‌چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۶
  نظر شما چیست؟