ویدیوی سخنان کارگران روزمزد در مشهد :به دادمان برسند! کار می‌کنیم که زنده بمانیم

در کلیپ حاضر کارگران محروم روزمزد در مشهد را می‌بینیم که علیرغم تهدید ابتلا به بیماری کرونا، مجبور هستند برای گذاشتن یک لقمه نان در سفره همیشه خالیشان، هر روز در خیابان حاضر شوند تا شاید کاری برای آنها پیدا شود. آنها می‌گویند در هفته یک یا دو روز کار پیدا می‌کنند و زندگی بخور و نمیری دارند. در عین حال هیچ آینده‌ای هم برایشان متصور نیست.

کارگران روزمزد از آسیب‌پذیرترین کارگران در جامعه کارگری هستند. درمیان کارگران روزمزد هستند کارگرانی که در یک کارخانه یا یک واحد تولیدی یا یک شرکت و مغازه کار می‌کنند. این کارگرام محروم اگرچه روزمزد هستند و هر روز که کارفرما اراده کند آنها را از کار اخراج می‌کند اما به هرحال به کاری ثابت اشتغال دارند.
اما کارگرانی هم هستند که روزانه در پی پیدا کردن کار در خیابان یا میدانی از شهر تجمع می‌کنند تا کاری برای آنها پیدا شود. برخی از این کارگران در هفته فقط یک روز به کار اشتغال دارند و بنابراین یک روز در هفته کسب درآمد دارند.

روزگاری تعداد این کارگران کم بود. اما این روزها به برکت مشکلات اقتصادی و رکود بازار و عدم اطمینان کارفرمایان از ادامه فعالیت،  اشتغال ناقص کارگران روزمزد و قرارداد موقت و سفید امضا افزایش یافته است. برخی از این کارگران روزمزد سال ها در یک شرکت، کارگاه یا فروشگاه مشغول فعالیت بوده‌اند اما با افت تولید شامل تعدیل شده و از کار اخراج شده‌اند. با توجه به اینکه معمولاً این کارگران  دستمزد خود را به صورت نقدی دریافت می کنند، هیچ مدرکی هم از اشتغال خود ندارند. بیمه درمانی و تأمین اجتماعی و حقوق بازنشستگی شامل آنها نمی‌شود. در صورت بیماری قادر به حضور در میادین شهر برای یافتن کار نیستند و خانواده این کارگران محروم و زحمتکش همیشه محتاج نان شب هستند. هیچ امیدی به آینده برای خودشان و فرزندانشان متصور نیست چرا که هیچ قانونی برای آنها وجود ندارد.کلمه کارگران روزمزد در هیچ کجای قانون کار نیامده است.
+22
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.