خبرگزاری سپاه استفاده از کشتی کهنه خارجی به عنوان «ناو اقیانوس‌پیما» را تأیید کرد

 ناو «شهید رودکی»رادیو فردا :خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، روز سه‌شنبه در گزارشی تأیید کرد ناوی که تحت عنوان «ناو هواپیمابر» یا «ناو اقیانوس‌پیمای شهید رودکی» در روز ۲۹ آبان با حضور فرمانده سپاه پاسداران رونمایی شد، در واقع یک کشتی ترابری کهنه خارجی است که بر روی آن ادوات نظامی سوار شده است.

خبرگزاری تسنیم نوشت از آنجا که امکان خرید شناورهای نظامی از خارج به دلیل تحریم‌ها غیرممکن بود، مسئولان سپاه از این روش استفاده کرده‌اند.

تسنیم نوشت که «ناو شهید رودکی پیش از خریداری‌ شدن توسط سپاه» یک کشتی ترابری از نوع «رورو» بوده است و سپاه پاسداران در طبقات و ساختار این شناور هم تغییری نداده است.

پیشتر رادیوفردا گزارش داده بود که این شناور در واقع یک کشتی تجاری هشت هزار تنی ۲۸ ساله از نوع «رورو» (Ro/Ro) ساخت ایتالیا، به نام گالاکسی-اف است که در ماه ژوئن با پرچم پاناما از مبدأ سنگاپور به بندرعباس رسید.
علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران، روز ۲۹ آبان مدعی شد که این ناو «قابلیت حمل و عملیاتی کردن انواع هواپیما، پهپاد و سامانه‌های موشکی، پدافندی و راداری را دارد» و «اقیانوس‌پیما» است.

در تصاویر منتشرشده از این ناو، عرشه آن باندی برای فرود هواپیما ندارد و یک محل فرود برای بالگرد بر روی آن دیده می‌شود. علیرضا تنگسیری توضیحی در مورد چگونگی «عملیاتی کردن انواع هواپیما» بر روی این ناو نداد.

طول این ناو در خبرها ۱۵۰ متر ذکر شده است. خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌نویسد که برای مقایسه، طول ناو هواپیمابر آمریکایی نیمیتز ۳۳۲ متر است.

به طور معمول، گشت‌زنی دریایی سپاه پاسداران به خلیج فارس محدود می‌شود و نیروی دریایی ارتش از این نظر آب‌های دریای عمان و فراتر از آن را پوشش می‌دهد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه به هنگام رونمایی از این شناور گفت که حضور و اجرای ماموریت در اقیانوس هند و فراساحل، «حق» این نهاد شبه‌نظامی است
+12
رأی دهید
-23

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  لابد باند هواپیما رو عرضی میخوان بذارن! چون سر و نه کشتی دست انداز داره!
  0
  26
  ‌سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۶
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  البته ما که عرض کردیم همون روروئک هست. اون جناب سروان و جناب مسافران بودند که ذوق کرده بودند!
  0
  4
  ‌چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۳
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. همرزم محترم! تو ذوقشون نزن. اونها گفتن ناو هواپیما بر، یعنی فقط میبره. کی گفتن پرواز و نشستن هم داریم؟
  0
  3
  ‌چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۷
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  وقتیکه سپاه میخواهد زمین های ملی را تصاحب کند با یک تابلوی منطقه نظامی روی ان زمین شروع میکند،در اینجا بنظرم این کشتی کانتینربر را برای حمل ماشین قاچاق بداخل و حمل مثلا تیر اهن بخارج از طریق ۶۲ بندر اختصاصی که دارد تهیه نموده است.اینهمه ماشین مازاراتی،فراری،پورشه،....چطور وارد شده اند!؟! آیا مالیات و گمرکی داده اند؟!؟
  0
  3
  ‌چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۵:۵۶
  نظر شما چیست؟