تارا، خودرو جدید ایرانی

دویچه وله :شرکت ایران خودور نام محصول جدید خود را تارا گذاشته است. این خودرو روی یکی از پلت فرم‌های مهم شرکت پژو توسعه پیدا کرده است.
تارا از کجا آمده؟
شرکت ایران خودرو روی پلت فرم پژو ۳۰۱ چندین خودرو را در دست طراحی دارد. اولین خودرو یک اتومبیل سواری صندوقدار است که تا پیش از این، کی ۱۳۲ نامیده می‌شد، اما حالا رسانه‌های صنعت اتومبیل در ایران گزارش داده‌اند که شرکت ایران خودرو نام "تارا" را روی آن گذاشته است.

ایران خودرو دانش فنی پلت فرم پژو ۳۰۱ را در طرح مشترک با پژو فرانسه برای محصولات جدید این شرکت به دست آورده است.

این پلت فرم پی اف یک نام دارد و روی محصولات پژو ۳۰۱ ، ۲۰۸ و ۲۰۰۸ از آن استفاده شده است. البته پژو در نسل جدید پژو ۲۰۸ و ۲۰۰۸ که در سال گذشته میلادی معرفی شدند از پلت فرم جدیدتری استفاده کرده است.

پس از آنکه پژو همکاری مشترک با ایران خودرو را به دلیل خروج آمریکا از برجام ترک کرد، ایران خودرو با داشتن دانش ساخت این پلت فرم، دست طراحی محصولات خود در چارچوب این پلت فرم زد.

ایران خودرو گفته است که برای موتور از دو نوع پیشرانه استفاده می‌کند. اولین موتور ای سی پنج نام دارد که توسعه یافته موتور تی یو پنج است. ایران خودرو از موتور تی یو پنج در خودرو پژو ۲۰۶ تولیدی در ایران استفاده می‌کند و به دانش ساخت این موتور دست یافته است. به همین دلیل توانست در مرحله بعدی به دانش ساخت موتور ای سی پنج هم دست پیدا کند. این موتور حدود ۱۱۴ اسب بخار قدرت دارد.

موتور دیگری که ایران خودرو قصد دارد، روی این خودرو قرار دهد ای اف هفت توربو است که با یک گیربکس اتوماتیک ساخت چین عرضه خواهد شد. این موتور آنگونه که ایران خودرو گفته است ۱۶۰ اسب بخار قدرت دارد.

بر روی پلت فرم پی اف یک پژو، ایران خودرو دو خودرو دیگر هم در دست طراحی و ساخت دارد. این خودروها فعلا با کد کی ۱۲۵ و کی ۱۲۱ شناخته می شوند.

خودرو کی ۱۲۵ یک خودرو کراس اوور است که شباهت‌های زیادی به نسل قبلی پژو ۲۰۰۸ دارد با این تفاوت که به جای موتور و گیربکس ساخت پژو، موتور توربو ساخت ایران خودرو و گیربکس چینی شرکت دانگ اتومبیل روی آن قرار خواهد گرفت.

خودرو کی ۱۲۱ هم خودرویی هاچ بک است که شباهت‌هایی به نسل قبلی پژو ۲۰۸ دارد. ایران خودرو تا کنون اطلاعات چندانی از این محصول منتشر نکرده است.

شرکت سایپا هم بتازگی خودرو آریا را معرفی کرده است. خودرو آریا کراس‌اوور خودرو شاهین سایپا محسوب می‌شود. پیش از انقلاب ۱۳۵۷ در شرکت پارس خودرو که زیر مجموعه سایپا محسوب می‌شود، خودروهای شرکت آمریکن موتور که در آمریکا رامبلر نامیده می‌شدند در ایران با نام‌های آریا و شاهین تولید می‌شدند.

پلت فرم آریا و شاهین جدید در واقع متعلق به نسل قبلی خودرو تویوتا یاریس است و تکنولوژی آن به حدود ۲۰ سال قبل برمی‌گردد. موتور این خودرو هم ارتقا یافته موتور خودرو پراید است.
+2
رأی دهید
-10

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.