پاپ اویغورهای مسلمان چین را «مردمی ستم‌دیده» نامید

 پاپ فرانسیسرادیو فردا :پس از سال‌ها درخواست فعالان حقوق بشر از پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، او سرانجام در کتاب جدید خود، برای اولین بار، اویغورهای مسلمان چین را «مردمی ستم‌دیده» توصیف کرده است.

او در بخشی از کتاب تازه خود به موضوع آزار و اذیت مسیحیان در کشورهای اسلامی پرداخته و همچنین نوشته است: «من اغلب به مردم تحت آزار و ستم فکر می‌کنم: روهینگیا، اویغورهای بیچاره و ایزدی‌ها.»

در حالی که پاپ فرانسیس قبلاً در مورد گریختگان روهینگیایی از میانمار و نسل‌کشی ایزدیان توسط داعش سخن گفته بود، این اولین بار است که او از اویغورها نام می‌برد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، بسیاری از تحلیل‌گران می‌گویند واتیکان پیش از این تمایلی به مطرح کردن موضوع اویغورها نداشت، زیرا در جریان تمدید یک توافق‌نامه مناقشه‌برانگیز با پکن در مورد تعیین اسقف‌های کاتولیک برای آن کشور بود.

وزیر خارجه آمریکا، مایک پومپئو، از واتیکان خواسته بود این توافق‌نامه را ترک کند، اما واتیکان آن را در سپتامبر تمدید کرد.

بیش از ۲۰ کشور جهان در شورای حقوق بشر سازمان ملل از چین به خاطر «بازداشت یک میلیون» اویغور مسلمان و نگهداری آنها در بازداشتگاه‌هایی که دولت پکن «اردوگاه آموزشی» می‌نامد انتقاد کرده‌اند.

مقام‌های چینی می‌گویند اویغورها بازداشت نشده‌اند، بلکه در «کمپ‌های آموزش ضد تروریسم و یادگیری مهارت‌های جدید» دوره می‌بینند.
+44
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  همینو کم داشتیم . این و مسلمون چینی . تو دیگه چه خوابی دیدی؟ نکنه فهمیدی میتونی از جهل مسلون بیشتر پول در آورد. با اخوند رقیب نشو
  11
  12
  ‌سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۵
  ۶۱
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  زبون بسته مسیحی‌. دلش برای ما مسلمان کباب شده. خرمان که از پل گذشت.آزاد شدیم و سیر . هیچ کس که دیگر نیست. توی سرمان بزند. می‌‌ریم .سر همین‌ها را با چاقو می‌‌بریم. می‌‌گوهیم .کفار هستند
  12
  13
  ‌سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۸
  ۵۱
  Jeghjeghe - کپنهاک، دانمارک

  خام انه ای چلاق دست, عمامه ات رو بذار بالاتر , صدای پاپ هم در اومد تو از ترس عقبت خفه خون مرگ گرفتی!!!!!!!!
  2
  25
  ‌سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۳
  ۵۰
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  مسلمون‌های یمن فلسطین یا روهینگا ستم دیده نیستن شیطون فقط اوقورها ستم دیده هستن؟
  12
  8
  ‌سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۷
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان
  حضرت پاپ نفرمودند که آیا مردم ایران هم اکنون ستم دیده هستند یا ستم ندیده؟
  1
  6
  ‌سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۸
  ۳۹
  paksan - ایران، ایران
  خاک دو عالم برسر خامنه ای چلاق که هر روز از فلسطین حرف میزنه و ادعای ظلم ستیزی داره ولی درباره ایغورها خفه شده. مرتیکه آشغال فقط از اسلام ادا و شکلکش رو یاد گرفته. خدا میدونه اسرائیل هم از بین بره اینا بازم یه دشمن جدید پیدا میکنند. کلا مسلمانها اگر همشون هم از بین بروند آخرین مسلمان شک نکنید با خودش خواهد جنگید .
  2
  10
  ‌سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۹
  نظر شما چیست؟